Buchlov, tyčící se majestátně nad údolím řeky Moravy na Slovácku, pochází z 13. století a je jedním z nejstarších a nejzachovalejších hradů u nás. Při prohlídce vedou první kroky návštěvníků na terasu vedle vzrostlého, asi čtyři sta let starého stromu, kterému se říká Lípa neviny. Pojí se k němu dávný příběh o nespravedlivém soudu nad jistým Janem Vlčkem, osobním zbrojnošem hradního pána Jindřicha Prakšického ze Zástřizl.

Jeho družina jednou v lese pronásledovala pytláka. Tomu se podařilo prchnout, byl v něm ale poznán Vlčkův přítel a pán proto pojal podezření, že ho Vlček nechal utéct schválně. Marně mladý muž přísahal, že je nevinný – soudní tribunál ho odsoudil za zradu a vynesl ortel smrti.

Těsně před popravou Vlček požádal o splnění posledního přání: vyhrabe ze země malou lípu, zasadí ji kořeny vzhůru, a pokud se do jara zazelená, je to důkaz jeho neviny.
Soudce prý zviklala Vlčkova jistota natolik, že se opravdu rozhodli počkat s popravou.

Ke všeobecnému údivu se lípa na jaře zazelenala. Vlček byl osvobozen a hradní pán ho bohatě odškodnil. I když historka působí neuvěřitelně, sami se při návštěvě Buchlova můžete přesvědčit, že tvar větví staré lípy opravdu více než korunu připomíná kořeny. Přestože je lípa stará již několik staletí, odborníci žasnou, jak je stále zdravá a plná života.

Mumie vyzařuje negativní energii

Lípa neviny ovšem není jedinou zvláštností Buchlova. Poněkud překvapivě působí v hradním prostředí egyptologická sbírka s originálním sarkofágem a mumií vyššího státního úředníka Nefersobeka.

Mumii starou dva tisíce let z Alexandrie v roce 1828 přivezl Josef Wratislav z Mitrovic jako svatební dar sestře. Před lety psychotronici konstatovali, že mumie vyzařuje negativní energii. Říká se, že její duše asi na chladném hradě nenachází klid.

Paní Hildegarda zvěstuje pohromy

Právě v místnosti, kde je uložena mumie, se také zjevuje buchlovská černá paní Hildegarda. Podle pověstí zvěstuje neštěstí a pohromy. V noci prý vychází z temného výklenku u mumie a vylétá ven oknem z věže.

A aby toho tajemna nebylo málo, ještě do konce října si můžete prohlédnout výstavu Magie, okultismus a zednářství na Buchlově, která je součástí prohlídkové trasy. Ukazuje desítky starých knih a nalezených talismanů, amuletů a dalších předmětů sloužících k seancím a obřadům. To vše naznačuje, že poslední hradní pány z rodu Berchtoldů velmi zajímalo vše kolem magických praktik. Nakolik se jim oddávali, ovšem není zcela jasné.

FOTO: TJ, Právo