Ještě za života nechal Albrecht vysadit čtyřřadou lipovou alej, která spojuje Jičín s Valdštejnskou lodžií. Tato raně barokní stavba se stala jedním z prvních stavebních kamenů Valdštejnovy plánované barokní krajiny.

FOTO: fotobanka Profimedia

Mohutné hradiště na Prachovských skalách

Jičínsko bylo sídlem Keltů, Germánů a prvních slovanských kmenů na našem území. Keltové a pak východní Charváti si vybudovali mohutné hradiště na území Prachovských skal. Využili okrajových skal a mezi nimi postavili umělé valy ze dřeva, kamene a hlíny. Charvátské hradiště bylo osídleno hlavně od 8. do 11. století, po jejich vyvraždění byly Prachovské skály ještě řadu let sídlem přemyslovských úředníků, jejich význam ale klesal, až zanikl úplně.

FOTO: Alena Pavloušková

Cílem putování Květy Fialové a Václava Cílka jsou také Trosky, magické „rohy býka“. Trosky byly zřejmě využívány Kelty ke kultovním účelům. Na dvojici čedičových suků pak v letech 1380 až 1390 vyrostly obytné obranné věže, které se už ve středověku staly dominantou celého Podkrkonoší. Původní podobu hradu ale neznáme. K Troskám se váže řada pověstí, zejména o jejich hlubokém podzemí. V okolí hradu je doložen systém podzemních chodeb a přírodních puklin, které ale zatím nemohly být kvůli závalům pořádně prozkoumány.

FOTO: Alena Pavloušková

Z pokladu zůstal jeden zlatý plíšek

Podle pověsti v předvečer svátku Jana Křtitele zabloudil mladý mlynář Jakub z mlýna u Ktové na okraj prolákliny pod hradem, které se říká „díra do pekel“. V panice zakopl a propadl se přímo do černé tmy. Zde nalezl hrad Trosky v jeho plné slávě a stal se svědkem bujaré oslavy rytířů ve zbroji nad pokladem. Vypuštění divocí psi ale Jakuba natolik vyděsili, že se pokusil utéci a v nízké chodbě po nárazu do hlavy ztratil vědomí.

Mladíkovi se pak podařilo vrátit do Ktové a přinesl si sebou zlatý plíšek jako důkaz své cesty. Jeho prožitek jej do konce života přesvědčoval o tom, že se na svátek Jana Křtitele otevírají tajemné cesty k podkladu...

Vysílání pořadu:

sobota 2. července 18.10 ČT2

neděle 3. července 7.40 ČT2 (repríza)

čtvrtek 7. července 22.10 ČT2 (repríza)

Stránky pořadu naleznete zde.