Z Čartaku jsou vidět i Tatry

Velmi snadným cílem je například rozhledna Čartak na stejnojmenném vrcholu nedaleko bývalého hraničního přechodu Bumbálka nad Velkými Karlovicemi na silnici mezi Rožnovem pod Radhoštěm a slovenským Makovem. Je jednou z mála v regionu, ke které se dostanete autem takřka na dosah. Z hlavní silnice vás směrovka pošle k hotelu Sůkenická a po pár stovkách metrů dojedete na parkoviště, odkud je to k rozhledně jen 200 metrů do velmi mírného kopce.

Rozhledna Čartak na bývalé česko–slovenské hranici.

Rozhledna Čartak na bývalé česko–slovenské hranici

FOTO: Martina Žáčková

Rozhledna patří k nejmladším v kraji, je přístupná od roku 1998. Tyčí se v nadmořské výšce 953 metrů, k vyhlídkové plošině ve výšce 26 metrů vede 137 schodů, což zvládnete s mírným zadýcháním. Je běžně přístupná od června do konce září, v jinou dobu stačí vypůjčit si klíče v hotelové restauraci. Shora se vám otevře nádherný pohled na valašskou krajinu.

Protože silnice zůstávají ukryty mezi stromy, můžete se cítit jako v dobách, kdy ještě auta neexistovala – na dohled jsou jen lesy a sem tam louky s pastvinami a malými domky. Vidět jsou Beskydy, hřeben Javorníků, Malá a Velká Fatra a při dobré viditelnosti se na obzoru majestátně a trochu zlověstně tyčí Západní Alpy.
rozhledny.webzdarma.cz/cartak

Horu Soláň si oblíbili umělci

Mimořádné postavení mezi horami na Valašsku má Soláň (860 metrů nad mořem). Zamilovali si ji mnozí umělci, kteří ji oslavovali ve svých výtvarných i básnických dílech, někteří se tu dokonce i usadili.

Autem vyjedete serpentinami buď od Velkých Karlovic, nebo z druhého údolí od Hutiska-Solance až nahoru, odbočíte k horskému hotelu Čartak a turistickému centru Zvonice a pak stačí urazit jen pár set metrů po hřebeni, aby se před vámi otevřela krajina v celé své kráse.

Vzhledově patří Zvonice k nejstylovějším informačním turistickým centrům na celé východní Moravě.

Vzhledově patří Zvonice k nejstylovějším informačním turistickým centrům na celé východní Moravě.

FOTO: Zvonice Soláň

Na jedné straně se rýsuje hřeben Javorníků, na druhé straně můžete obdivovat beskydské hřebeny s Lysou horou a Radhoštěm. Pěkný pohled na Javorníky se nabízí i od Horského hotelu Soláň.

Procházku po Soláni zpříjemní nová naučná stezka lemovaná dřevěnými sochami a na deseti zastaveních také informačními tabulemi s pověstmi a povídačkami z Valašska. Stezka měří jen pět kilometrů, takže ji hravě zvládnou i nejmladší (či naopak nejstarší) návštěvníci. Nevynechejte ani návštěvu Zvonice Soláň – stylového informačního centra s galerií, které vzhledově připomíná typickou valašskou zvonici. V létě tu pořádají doprovodné programy. Více na www.zvonice.eu

Vzhůru na Pustevny a k Radegastovi

Vrchol Radhošť s přilehlým horským sídlem Pustevny (1018 m n. m.) patří k nejkrásnějším místům na Moravě – a nejtajemnějším. Prý tu mívaly slety čarodějnice a v podzemí se ukrývají nejen ohromné poklady, ale i socha pohanského boha Radegasta, kterou tam svrhli věrozvěstové Cyril a Metoděj.

Pustevny proslavily typické dřevěné pestrobarevné domy architekta Dušana Jurkoviče, vybudované pro odpočinek turistů na konci 19. století. Po nedávné rekonstrukci opět září novotou a nachází se v nich menší horský hotel a restaurace s vynikající krajovou kuchyní.

Slavné Jurkovičovy stavby na Pustevnách – Maměnka a Libušín

Slavné Jurkovičovy stavby na Pustevnách – Maměnka a Libušín

FOTO: Martina Žáčková

Na Pustevny se jednoduše dostanete autem, případně zaparkujete v údolí v Trojanovicích a vyjedete si nahoru sedačkovou lanovkou. Výhledem do rozhlehlého údolí se můžete kochat už z lanovky nebo také z výstupní stanice.

Ještě hezčí pohled se nahoře naskýtá z blízkého altánku Cyrilka, kam stačí překonat pár desítek metrů do kopce. Vrchol Radhošť je z Pusteven vzdálený jen čtyři kilometry po hřebeni. Trasa je označována jako nenáročná.

Kdo si sáhne na Radegastův opasek, ten prý zbohatne.

Kdo si sáhne na Radegastův opasek, ten prý zbohatne.

FOTO: Martina Žáčková

Pokud ale celý výšlap nezvládnete, zajděte si alespoň do půli cesty k soše pohanského boha plodnosti a hojnosti Radegasta. Když se dotknete jeho opasku, prý si tak zajistíte bohatství. A vedle krásného výhledu do údolí si také můžete cestou pochutnat na sladkých borůvkách. www.pustevny.cz