Právo na ně upozornil hlubocký starosta Tomáš Jirsa, který zná většinu okolních tratí jako své boty.

„Cyklistům u nás máme co nabídnout. Třeba cyklostezka k zoologické zahradě je ideální na rodinné výlety, protože není náročná. Navíc zahrada stojí za to, ne nadarmo patří mezi vůbec nejnavštěvovanější místa jižních Čech,“ uvedl starosta s tím, že výlet do zoo může vést i po hrázi munického rybníka a nabízí výhled na hladinu plnou ptáků.

ZOO Ohrada

ZOO Ohrada

FOTO: Miroslav Šára, Právo

Ohradská cyklostezka se přímo napojuje na frekventovanou Vltavskou cyklostezku mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou. „Do zoo i nedalekého Loveckého zámku se tak díky těmto dvěma cyklostezkám dostanou i návštěvníci z Českých Budějovic. Na cyklostezku mezi oběma městy vyráží denně několik tisíc lidí a je ideální i pro kolečkové brusle. Řada lidí po ní jezdí také do práce,“ usmívá se Jirsa.

Poznamenal, že napojení obou cyklostezek je vyřešeno tak, aby při přejezdu z jedné na druhou nedocházelo na hlavní silnici k úrazům jako v minulosti. „Celkové náklady tohoto projektu na propojení cyklostezek dosáhly částky 7,3 miliónu korun. Bylo nutno postavit nový most, podjezd pod silnicí a opěrnou betonovou zeď odlučující část stezky od silnice,“ vysvětluje Jirsa.

V obří nádrži dovádí vydra říční.

V obří nádrži dovádí vydra říční.

FOTO: Pavel Orholz, Právo

Hluboká nabízí pro cyklisty celou řadu hotelů a pensionů. Vše potřebné se dozvědí v místním infocentru. Například i to, že se mohou vydávat také na cyklostezku z Hluboké nad Vltavou do Purkarce s Vorařským muzeem a dále do Týna nad Vltavou.

Vltavská i pro děti

Právě cyklostezka z Hluboké do Purkarce je asi největším lákadlem celé letošní sezóny. Rozpočet na ni je padesát miliónů korun a přesto, že ještě není zkolaudovaná, dá se na ni už vyrazit s trekovými nebo horskými koly. Zcela dokončená bude tato cyklostezka snad už na podzim. Celá cesta do Purkarce měří asi třináct kilometrů.

„Sám jsem na ní už několikrát byl a jsem nadšený. Trasa vede většinou po asfaltovém povrchu a asi jenom dva kilometry tvoří šotolina. Cyklistům se otvírají neskutečné scenérie: jedou nad hladinou Vltavy a mohou sledovat přírodní kaňon, cesta vede i hlubokými, krásnými lesy a myslím, že je to i s výhledem na oboru nádherný zážitek,“ pochvaluje si trasu starosta.

Starosta Tomáš Jirsa (vpravo) vysvětluje cyklistovi ze Zlína, na které trasy se může se svým kolem vydat.

Starosta Tomáš Jirsa (vpravo) vysvětluje cyklistovi ze Zlína, na které trasy se může se svým kolem vydat.

FOTO: Pavel Orholz, Právo

Na cyklostezky vyráží v těchto dnech z Hluboké řada turistů. „Přijel jsem s rodinou a musím říci, že nám učarovala hlavně jednoduchá Vltavská stezka z Hluboké do Českých Budějovic. Zvládnou ji bez problémů na kolech i mé děti, a navíc jsme na ní byli i na bruslích. Má skvělý povrch a je dostatečně dlouhá na výlet,“ sdělil Právu Martin Palas, návštěvník ze severní Moravy.