Závody neobvyklých šlapacích vozítek

Lidem, kteří v sobotu odpoledne zavítají do centra Hradce Králové a v neděli do nedalekých Pardubic, se naskytne neobvyklý pohled na kuriózní dopravní prostředky. Na kruhové tratě v centrech obou měst se vydají různě zbarvená vozítka poháněná pedály. Tento sport nebo aspoň netradiční koníček vznikl téměř před 30 lety ve Francii, odkud přijede i většina účastníků.

Závodů se zúčastní 30 vozítek. Každé šlapací autíčko je originál. Majitelé je vyrábějí z laminátu nebo potáhnou plachtou kovovou konstrukci. Někteří investují víc peněz a mají vozítko z plechu. Jeden z francouzských účastníků jej postupně vylepšuje 14 let, dopravní prostředek ho už stál 7000 euro.

"V pravidlech je, že vozítko musí být výhradně ruční práce, žádná průmyslová výroba," řekl organizátor Evžen Vyčichlo. Cílem závodníků je zejména co nejvíc pobavit diváky. Každý tým má minutu až dvě na představení vozidla, poté odstartuje závod. Nejde jen o to být nejrychlejší, porota hodnotí i umělecký dojem.

Nedělní pikniky podél řek

V neděli se na březích českých řek uskuteční četné zábavné akce a pikniky; organizátoři jimi chtějí připomenout význam řek pro lidský život. Program pořádají ekologické spolky z celé republiky, připojují se tak k Evropskému dni koupání v řekách. Akce má zároveň upozornit na to, že řeky jsou příjemným místem pro trávení volného času.

Pražané se třeba mohou vydat na výlet Draháňským údolím a podél toku Vltavy. V těchto místech je přitom plánována jedna z variant silničního okruhu kolem metropole a aktivisté tak chtějí veřejnosti ukázat, jaký kus přírody by mohl zmizet pod betonem.

Obyvatelé Brna se zase mohou vydat ke Svratce ke koupališti Riviera, které slouží ke koupání už od 19. století. Na programu je piknik v trávě, povídání o řekách a hudební merenda. V Děčíně chystá Arnika cyklistický výlet a koupání v Labi, v této řece si zaplavou také účastníci Dne koupání v Křešicích u Litoměřic. Zde jsou připraveni i na nejmenší děti, pro které naplní bazének říční vodou. O týden později v neděli 17. července bude velká koupací akce spojená s výletem na kolech a poznáním také v Třeboni.

"Stavíme na myšlence, že k řece, k níž má člověk bližší vztah založený na vlastní pozitivní zkušenosti, se také chová lépe," myslí si aktivisté z Arniky. Pikniky se uskuteční také v Lysé nad Labem, Děčíně, Třeboni, Křešicích a v Přímělkově na Jihlavsku.  Zájemci najdou veškeré informace na stránkách Arniky www.priroda.arnika.org/koupaci-den.

Výstava šperků na Pražském hradě

Přes 360 výjimečných a historických šperků z dílen slavného francouzského klenotnického domu představí výstava Cartier na Pražském hradě - Síla stylu. Platinové a zlaté brože, náhrdelníky, prsteny, diadémy, čelenky, hodinky a další umělecká díla budou mít návštěvníci možnost zhlédnout od pátku až do poloviny října v prostorách Jízdárny Pražského hradu. Seznámit se mohou prostřednictvím originálních dokumentů i s procesem jejich výroby.

Výstava představí 350 výjimečných a historických šperků, hodinek a luxusních předmětů vytvořených firmou Cartier.

Výstava představí 350 výjimečných a historických šperků, hodinek a luxusních předmětů vytvořených firmou Cartier.

FOTO: Krumphanzl Michal, ČTK

"Výstava ukáže řadu diadémů a náhrdelníků, které měli na sobě králové, královny, princezny nebo indický mahárádža," uvedla kurátorka Eva Eislerová. Právě obřadní náhrdelník vyrobený v roce 1928 pro mahárádžu z Patialy patří podle ní k nejzajímavějším exponátům. K výzdobě platinového šperku byly použity diamanty v hodnotě 1000 karátů a topasy.

Festival České hrady.cz začíná na Točníku

Speciální akustický koncert kapely Kryštof bude součástí první zastávky hudebního festivalu České hrady.cz, která se 9. a 10. července uskuteční na hradě Točník na Berounsku. Točník jako první hrad v rámci osmitýdenního hradního turné otevře svou bránu v pátek, kdy festival zahájí koncert Kataríny Knechtové.

Hrad Točník (na snímku) je jednou z památek spravovanou středočeským památkovým ústavem. Letošní sezónu tady ovlivnilo filmování.

Hrad Točník je jednou z památek spravovanou středočeským památkovým ústavem. Letošní sezónu tady ovlivnilo filmování.

FOTO: Radek Plavecký, Právo

Vystoupí také Gipsy.cz a Dan Bárta & Illustratosphere. V sobotu se areál festivalu přesune pod Točník přímo vedle hradu Žebrák, kde vyrostou dvě velká festivalová pódia, sdělila za organizátory Martina Reková.

Festivalové areály budou zahrnovat i třetí hudební scénu určenou pro děti a jejich rodiče. Její program bude v režii projektu Kašpárek v rohlíku.

Hudební festival ve Znojmě

Hudební festival Znojmo začne v pátek 9. července symfonickým koncertem a bude trvat sedmnáct dní. Letošní ročník se zaměřuje více na děti. V rámci programu se 12. července rozloučí s Moravskou epopejí od Alfonse Muchy a připraven je i benefiční koncert na rekonstrukci Státního zámku Uherčice.

Letošní ročník je zaměřen na hudbu anglického baroka, konkrétně Henryho Purcella a Georga Friedricha Handela. Festival nese podtitul Purcell, Handel a číše vína s anglickou královnou. Hudba se bude hrát symfonicky, komorně, představí ji patron festivalu Pavel Šporcl, zazní v podání mladých talentů a také netradičně v jazzových aranžmá či cimbálově. To vše se sklenkou vína.

Na Razule se pojede Mistrovství ČR v downhillu

Mimořádný zážitek nabídne 11. července sjezdovka Razula ve Velkých Karlovicích. Uskuteční se tu již tradiční závod ve sjezdu horských kol. Tentokrát nepůjde o klasický pohár, ale o Mistrovství České republiky ve sjezdu horských kol.

Návštěvníci mají vstup zdarma. Na vlastní oči uvidí současnou českou jezdeckou špičku. „Mezi novinky letošního klání bude patřit soutěž o nejlepší skok. Soutěž chystáme také pro diváky a připravujeme i doprovodný program,“ dodal Michal Vala, jeden z organizátorů.

Délka trasy je přibližně 1300 metrů s převýšením 210 metrů. Místo startu a cíle je u horní a dolní stanice vleku. Trať je vedena zčásti po sjezdovce a zčásti ve smrkovém lese. Náročný profil obsahuje pět dřevěných skoků, schody, dřevěné i hliněné klopenky, technické pasáže na kořenech, vše je zakončeno prudkým závěrečným „padákem“ do cíle.

Hrad Sovinec o víkendu navštíví Bílá paní  

S Bílou paní Hortenzií se budou moci o víkendu setkat návštěvníci hradu Sovinec na Bruntálsku při tradiční akci nazvané Střevíc Bílé paní Hortenzie. Pohádkový příběh je zavede nejen na tradiční místa, ale i do zákoutí, kudy prohlídková trasa obvykle nevede. Připravena budou i šermířská vystoupení, řekl organizátor akce Zdeněk Zedek.

Na příchozí na pěti stanovištích čekají divadelní scénky, které dohromady tvoří celistvý příběh. Na pátém nádvoří opakovaně vystoupí šermířská skupina Taurus, chybět nebude historická tržnice s ukázkou řemesel, divadelní představení, historické tance i dobová hudba. Prohlídky se konají 10. a 11. července od 09:15 do 20:00 každých 15 minut.

Výstava rekonstrukce zámku v Kunštátě

Pětileté práce na obnově zámku v Kunštátě na Blanensku představuje výstava v jeho přístavbě. Prezentuje výsledky nových stavebních průzkumů. Potvrdilo se při nich, že zámek se tyčí na základech jednoho z nejstarších hradů na Moravě. Při úpravě jeho komnat se našlo i torzo renesančních stropů.

Zámek v Kunštátě

Zámek v Kunštátě

FOTO: fotobanka Profimedia

Proměny památky představují fotografie a výkresy. V objektu sídlil po desetiletí Moravský zemský archiv. Jeho síně byly plné regálů s dokumenty. Když jej památkáři před lety od státu získali, museli se pustit nejen do obnovy komnat, ale i samotné budovy. Její statika byla silně narušená. Opraveno je zatím jižní křídlo zámku, jenž byl zařízen původním mobiliářem.

Zámek má nyní zpřístupněnu kapli a reprezentační prostory. Počítá se s opravou unikátního litinového schodiště v jeho parku a severní části objektu, kde jsou problémy se statikou stropů.

Muzeum starých věcí nalezených na půdách

Ve Vepříkově na Havlíčkobrodsku udělali muzeum starých věcí, které se zachovaly na půdách. Výstava nedávno otevřená v bývalé rolnické stodole zavádí návštěvníky do poloviny minulého století, kdy ještě mohli ve vesnici potkat pumpaře Musila, kdy se s botami chodilo k ševci Pleskačovi, který také hrál ve vyhlášené vepříkovské kapele, a kdy žhnula výheň v kovářství u Pavlíčků.

Expozice je zaměřená na venkovská řemesla, ale nabízí i pohled do vesnických domácností s kredencemi a obrázky svatých nebo do venkovské školy s dřevěnými lavicemi, které měly drážky na pera a zapuštěný kalamář na inkoust. Některé předměty pamatují první světovou válku. Jeden kout je věnován technickým vymoženostem, jichž tehdy začalo přibývat - třeba rádiím, fotoaparátům, žehličkám a budíkům.

Starší návštěvníci najdou mezi stovkami exponátů řadu věcí, které vídali u svých rodičů nebo babiček. U některých se ale i oni určitě zastaví s podivem. Málokdo asi viděl dřevěnou pračku na kliku, přístroj na pražení kávy či boty s dřevěnou podrážkou, které se používaly v kovárně, aby na hliněné podlaze nezábly nohy.