Jihlavské podzemí ukrývá tajemného mnicha

Dvacet pět kilometrů dlouhé podzemní chodby pod Jihlavou zamotají hlavu snad každému. Jedná se o druhý největší labyrint v České republice, hned po Znojmu. Světélkující chodba, brnění a silueta mnicha lehce zviklají i skeptiky. [celá zpráva]

Masarykovo náměstí v Jihlavě

Masarykovo náměstí v Jihlavě

FOTO: Miroslav Šára, Právo

Středověký poklad na hradě Potštejn

Hrad Potštejn na Královéhradecku prý stále ukrývá poklad zbojného rytíře Mikuláše, který okrádal bohaté a mstil se za smrt svého otce. Podle legendy je poklad stále ukrytý ve zdech hradu. Pověst byla prý předlohou Jiráskova pokladu.

Pekelná brána a časoprostorová smyčka na Housce

V blízkosti Máchova jezera se nachází původně gotický hrad Houska, jenž je i se svým okolím opředen mystickými pověrami, záhadami a tajemnými příběhy. Dokonce i Karel Hynek Mácha popsal časovou smyčku, díky níž se z hradu přemístil do Prahy do roku 2006. Nachází se zde záhadná hradní kaple, keltský ornament nebo nedávno objevená tajná místnost. [celá zpráva]

Poslední český upír ve Žďáru

Dolní hřbitov ve Žďáru nad Sázavou ukrývá prý posledního upíra. Legenda vypráví, že se v 19. století stal správcem žďárského zámeckého velkostatku Alois Ulrich, ale k poddaným se choval velmi krutě. Když zemřel, lidé si oddychli, ale správce terorizoval okolí i po smrti. Na pomoc povolali jihlavského kata. Když otevřeli hrob, našli tělo, které jako by v hrobě jen odpočívalo -  neneslo žádné známky zkázy.

"Kat oslovil Ulricha jménem a ten otevřel oči a zvolna se posadil. Poslední šanci dal nemrtvému kněz, který se pokusil s ním promluvit. Vlídná domluva však nepřinesla ovoce a Ulrich se všemu jen vysmíval. Kněz zhrzeně odešel a kat nasadil tvrdší laťku. Na řadu přišlo předčítání ze staré knihy, ale když dočítal, mrtvý se začal stavět na nohy," vypráví pověst.

Bez miliónového příspěvku kraje se musí obejít i památka UNESCO, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou.

FOTO: Právo

"Byl však sražen zpět do hrobu, kam přiskočil i kat se svou další pomůckou – ostrým rýčem. Tímto nástrojem usekl Ulrichovi hlavu a ke všeobecnému překvapení z rány vytryskla čerstvá krev. Zkušený kat nasypal Ulrichovi do úst a všech ran talíř máku a pomocným pacholkům nařídil, aby tělo zasypali nehašeným vápnem. Rakev poté byla důkladně uzamčena a také Ulrichův duch se nikdy více neobjevil," cituje legendu server Kudy z nudy.

Tajemné energie v klášteru a chrámu

Jihozápadně u Brna v Dolních Kounicích mají pobořený klášter Rosa Coeli, kde pozitivní energie prý vylepšuje náladu. Podobnou stavbu najdeme i v Panenském Týnci na Lounsku. Mnozí lidé věří, že je místo nabité pozitivní energií a dokáže léčit. "Za pozitivními účinky sem jezdí mnoho lidí, často zde prý zastavují i plné autobusy," říká Václav Švajcr, starosta Panenského Týnce. [celá zpráva]

Panenský Týnec

Panenský Týnec

FOTO: Zavoral Libor, ČTK

Temné síly v Moravském krasu

Děsivé tajemné síly najdete u Býčí skály v Moravském krasu. V 5. století před naším letopočtem zde byla pohřbena vznešená osobnost, kterou na druhý břeh doprovázely ženy a celá družina, nikdo neunikl krvavému rituálu. Z jeskyně je prý slyšet zpěv, výkřiky i volání a objevují se světla tam, kde nejsou žádní lidé. Povídá se, že za temných nocí prý vychází z jeskyní okázalé průvody a za svítání se vrací zpět do hlubin.

Záhadné Kounovské řady

Na 2500 obrovských křemencových balvanů tvoří linii probíhající od severu k jihu. Tajemné balvany objevil roku 1934 kounovský učitel Antonín Patejdl. Obec Kounov leží na pomezí středních a severozápadních Čech, zhruba padesát kilometrů západně od Prahy. Zatím žádný archeologický výzkum neobjasnil, k čemu kameny sloužily, ani proč byly řady vytvořeny.

Smírčí kříže u Lokte

Kamenné kříže, nazývané kříži smírčími, patří k nejtajemnějším památkám, na které může člověk v krajině narazit. Na otázku po jejich původu existuje více odpovědí, které se shodují snad v jediném, totiž že jde o památky velmi staré. [celá zpráva]

Bohatě zdobený klínový kříž stojí u lesní cesty do Starého Sedla. Jeho výrobu někteří badatelé připisují stavební huti Chebského hradu z přelomu 12. a 13. století.

Bohatě zdobený klínový kříž stojí u lesní cesty do Starého Sedla. Jeho výrobu někteří badatelé připisují stavební huti Chebského hradu z přelomu 12. a 13. století.

FOTO: Jiří Linhart, Právo

Záhadné kameny u Lemberka

Prošlapaná cesta v lesíku mezi zámkem Lemberk a Janovicemi v Podještědí vede k oblíbenému komplexu velkých kamenů zasazených do země. Přestože místo není zaneseno na mapě a nepatří mezi pamětihodnosti, těší se velké oblibě. Někteří lidé věří, že kameny vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu. [celá zpráva]

V lesíku u polní cesty mezi zámkem Lemberk a Janovicemi v Podještědí se nachází komplex velkých kamenů zasazených do země. Někteří lidé věří tomu, že vyzařují mocnou energii, a poutníci k nim chodí čerpat sílu.

V lesíku u polní cesty mezi zámkem Lemberk a Janovicemi v Podještědí se nachází komplex velkých kamenů zasazených do země.

FOTO: Fiala Břetislav, ČTK

Záhada ornamentálních alejí zůstává nevyluštěna

Staré ornamentální aleje jsou mimořádně vzácné. Dvě lipové najdete v Karlovarském kraji. Vysazeny jsou půdorysně do tvaru písmena M a kříže. Obě se nacházejí poblíž Bečova nad Teplou v údolí mezi Hůrkou a Dřevařským vrchem na silnici z Vodné do Hlinek. [celá zpráva]

Staré ornamentální aleje jsou mimořádně vzácné.

Staré ornamentální aleje

FOTO: František Kšajt, Právo

Trosky ukrývají jezero i poklad

Babu a Pannu, věže zříceniny Trosky, zná každý. Vědci si lámali hlavu nad přívodem vody, protože na hradě nebyla nalezena studna. Podzemní systém chodeb je nepřístupný a nebezpečný, ale uvnitř se prý ukrývá jezero, které zásobovalo hrad. Někteří historikové tvrdí, že by uvnitř měl být i poklad loupeživých rytířů Šofa a Švejkara.

Druhý poklad zde ukryl Ota z Bergova, který se roku 1415 podílel na vyloupení Opatovického kláštera, ukradený poklad prý skryl do podzemního labyrintu. Vstup do podzemí z hradu musí být dobře ukrytý, protože se jej dodnes nepodařilo objevit.

Muzeum koncentračního tábora v Rabštejně

Roku 1942 byl zkonfiskován komplex Preidlových textilních továren v Rabštejně, Janské a České Kamenici a byl předán firmě Waserflugzeugbau Bremen (WFG). V továrně vyráběli vězňové letadla. V časovém rozmezí srpen 1944 – duben 1945 vyrubali vězňové ve skalním masivu údolí řeky Kamenice cca 17 500 metrů krychlových podzemních prostor. Plánovaných 80 000 metrů krychlových díky okolnostem už nestihli.

Rabštejnské podzemí bylo šedesát let uzavřené. Pro veřejnost byla otevřena část podzemních systémů a  expozice dokumentující historii tajemného Rabštejna.

Poklady vrchu Krudum u Slavkovského lesa

Bájný vrch Krudum v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les mezi městy Sokolov a Horní Slavkov v Karlovarském kraji prý ukrývá mnoho pokladů. Staré legendy vyprávějí o pozdně románském kostelu, historici o existenci kostela sv. Mikuláše pochybovali. Ale roku 2002 objevil archeologický průzkum pozůstatky pozdně románské stavby, která kdysi bývala kostelem.

Sídlili zde kdysi Keltové. O Krudumu se říkalo, že má zelenou hlavu (les), stříbrné srdce (stříbrná ruda) a zlatou patu (v bažinách na úpatí se kdysi rýžovalo zlato). S útlumem těžby surovin kostel pomalu pustl, až zcela zmizel. Všechna místa, včetně kostela, prý skrývají nepředstavitelné bohatství. Další pověst vypráví o duších horníků, kteří se pravidelně na mši ve sv. Mikuláši scházejí.