Hlavní obsah
Sveti Stefan Foto: Shutterstock

Černá Hora, skvost Jadranu

Černá Hora, suverénní stát sousedící s Chorvatskem, patří se svými plážemi ke skvostům jadranského pobřeží. Průzračné moře, pohostinní místní obyvatelé, tradice a kultura regionu, okolní kouzelná scenérie hor, barvy, vůně a rozmanitost přírody, starodávná města s bohatou historií a architekturou, ale také vyhlášené pláže, z nichž některé se řadí k nejkrásnějším plážím Středozemí, to vše Černá Hora turistům nabízí.

Sveti Stefan Foto: Shutterstock
Černá Hora, skvost Jadranu

Obrovské masivy hor, přesahující často 2000 m n .m., strmě padají do temně modrých vod Jadranu, překrásné pláže volají ke koupání a odpočinku, členité kopce s bujnou mediteránskou vegetací včetně piniových a olivových hájů vyzývají k procházkám s výhledy na modrající se obzor.

Pro Černou Horu jsou typické bujná vegetace piniových a olivových hájů a rovněž středomořského rostlinstva. Svou divokou krásou si turisty jistě získají i husté porosty macchií, které jsou ostatně typické pro středomořskou vegetaci.

Boka Kotorska

Foto: Shutterstock

Koupání v průzračných vodách Jadranu

Každý návštěvník si zde přijde na své, vybírat lze z téměř 70 km oblázkových či písečných pláží, jejichž kvalita je prověřena a kdy řada z nich je držitelem ocenění Modrá vlajka. Příjemné a teplé klima nabízí koupání na černohorských plážích od května do října. Díky příznivým klimatickým podmínkám a typickému středomořskému klimatu již ale v květnu přijíždějí první návštěvníci. Průměrná teplota Jaderského moře v letních měsících dosahuje příjemných 28 °C, pozvolný vstup do moře nabízí vhodné podmínky ke koupání pro všechny věkové kategorie včetně rodin s dětmi. Samozřejmostí je možnost zapůjčení lehátek a slunečníků na pláži za skromný poplatek.

Velika Plaža

Foto: Shutterstock

Za poznáním Černé Hory

Černá Hora také láká k nezapomenutelným výletům. I zde, na Jadranu, můžete navštívit jediný fjord ve středomoří – Boku Kotorskou, která byla zařazena na seznam dvaceti nekrásnějších zátok světa. Tento skvostný přírodní úkaz s úžasnými scenériemi se táhne v délce celých 28 kilometrů mezi prudce stoupajícími horami a nabízí všem návštěvníkům nezapomenutelné výhledy na panenskou přírodu.

Skadarské jezero

Foto: Shutterstock

Skadarské jezero patří k vyhledávaným výletním místům Černé Hory. Překrásný přírodní úkaz se rozkládá na území Černé Hory a Albánie, kdy právě černohorská část byla v r. 1983 vyhlášena národním parkem. Dnes se zde díky unikátnímu schráněnému ekosystému vyskytuje jedna z největších a nejvýznamnějších ptačích rezervací v Evropě, mimo jiné zde žijí ibisi hnědí, pelikáni nebo kormoráni bílí. Rezervace je hojně navštěvována jak turisty, tak ornitology z celého světa.

Nejstarší olivovník v Evropě

Černá Hora se pyšní mnoha dalšími klady. Za zmínku jistě stojí nejstarší olivovník v Evropě, jehož stáří je 2000 let a který mohou turisté navštívit na předměstí oblíbeného letoviska Bar.

Také Černá Hora se pyšní památkami UNESCO

Na seznamu světového dědictví UNESCO lze v Černé Hoře najít město Kotor s jeho historickým jádrem, Kotorský záliv, dále Risanský záliv, pohoří Durmitor a v neposlední řadě kaňon řeky Tara, jenž je nejhlubším kaňonem v Evropě a po kaňonu v Coloradu druhým nejhlubším kaňonem na světě.

Ulcinj – oblíbené letovisko s nádechem Orientu

Vyhledávané letovisko Ulcinj patří k oblíbeným turistickým cílům jižní části země. Písčitá pláž „Velika Plaža“, charakteristická svým velmi jemným tmavým pískem, se rozprostírá podél pobřeží v délce 13 km, je hojně navštěvována pro své léčivé účinky revmatických a kloubových onemocnění a pohybového aparátu. Během večerních procházek se mohou turisté seznámit rovněž s unikátní architekturou letoviska a s její bohatou historií.

Boka Kotorska

Foto: Shutterstock

Sveti Stefan

Snad každý milovník Jadranského moře již zahlédl romantické fotografie původní rybářské ostrovní vesničky Sveti Stefan, která byla později propojena s pevninou úzkou šíjí, a zatoužil se alespoň na okamžik ocitnout ve skutečném ráji na zemi.

Bar a Sutomore

Barská riviéra, stejně jako řada dalších oblíbených letovisek, okouzlí návštěvníky nedotčenou přírodou a nádhernými plážemi. Střediska Sutomore, Čanj a Bar se rovněž těší velké přízni návštěvníků. Pláž Centar, která sousedí s oblíbenou sutomorskou pláží, jež se táhne v délce 1250 metrů, byla v roce 2010 oceněna „Modrou vlajkou“ pro svou čistotu. Také zde mohou turisté nejen odpočívat u křišťálově čistého moře, ale také se vydat za poznáním nelehké a spletité historie Černé Hory či její architektury.

Klášter Ostrog

Foto: Shutterstock

Do Černé Hory za sportem i potápěním

Černá Hora nabízí ideální možnosti pro šnorchlování a potápění, vhodné přírodní podmínky zde najdou také jachtaři. Na plážích mohou turisté vybírat z pestré nabídky sportovních aktivit, od plážového volejbalu přes jízdy na skútrech až po stále populárnější kitesurfing, který má velkou základnu v již zmiňovaném středisku Ulcinj.

Jak se tam dostanu?

Díky dobré dopravní dostupnosti patří Černá Hora k oblíbeným dovolenkovým destinacím zejména pro Středoevropany, kteří často využívají přímé letecké přepravy do Podgorice, příp. autokarové přepravy nebo dopravy vlastním vozem.

Neváhejte a vydejte se poznat krásy Černé Hory. S sebou si nezapomeňte přibalit platné doklady a uzavřené zdravotní cestovní pojištění. Pro turistický vstup vám postačí platný občanský průkaz, který vás opravňuje k pobytu na 30 dní, nebo cestovní pas, prodlužující možnost setrvání v zemi na 90 dnů. Pas byl měl být platný ještě 6 měsíců po vašem návratu. Vhodné je také nezapomenout na voděodolné krémy s vyšším opalovacím faktorem.

Důležitá telefonní čísla:

Jednotný záchranný systém (bezplatná celoevropská linka tísňového volání) 112
Policie (policija) 122
Hasiči (vatrogasci) 123
Rychlá zdravotní pomoc (hitna pomoć) 124

Najděte více o této zemi na http://www.ack.travel/. Nebo si tam vyhledejte jinou destinaci vašich snů.

ACK ČR

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků