Země bohatá na umělecké a kulturní památky, krásné písčité pláže, křišťálově čisté moře, slunce a přívětivé obyvatele. Jistě si zde zamilujete exotickou kuchyni a nápoje, stejně jako všudypřítomnou radost ze života. Přinášíme vám rady a doporučení, jak si zde příjemně a bezpečně užít svou dovolenou.

Cestovní doklady

Při turistických cestách do Mexika není od držitelů cestovních pasů ČR vyžadováno vstupní vízum. Při příletu do Mexika turisté vyplňují tzv. hraniční průvodku (Forma Migratoria Turista). Při pasové kontrole je jim díl „příjezd” odebrán a potvrzený díl „odjezd” odevzdávají při odletu (tuto průvodku musí odevzdat všichni, kdo Mexiko opouštějí). Čeští turisté se mohou zdržovat v Mexiku až 90 dní bez víza, mexičtí úředníci vyznačují povolenou dobu pobytu na hraniční průvodce a je doporučované si ji ihned překontrolovat. Cestovní pas musí být platný minimálně šest měsíců po datu ukončení zájezdu. Držitelé cestovních dokladů jiných států jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

Klima – oblečení

V karibském tropickém klimatu je nejvhodnější lehké zejména bavlněné oblečení. Při občasném večerním ochlazení, stejně jako v klimatizovaných prostorách, můžete využít i lehké pulovry, bundy nebo svetříky.

Kam za sluncem i za památkami

Na Mayskou riviéru létají spíše Evropané (více „proamerické“ je v tomto směru západní pobřeží Mexika) a hlavním centrem turistického ruchu je letovisko Cancún na špičce poloostrova Yucatán. Mimochodem, jde o město s největším počtem hotelových pokojů v celém Mexiku. Je to navíc nadmíru atraktivní destinace – snoubí se tu nezaplněné karibské pláže, na kterých stojí luxusní resorty s dobrým servisem, s mayskými památkami, v čele s novodobým divem světa, mayským komplexem Chichén Itzá.

Hotelové komplexy letoviska Cancún; foto: Shutterstock

Hotelové komplexy letoviska Cancún; foto: Shutterstock

Do něj z Cancúnu nebo z Playa del Carmen dorazíte za dvě a půl, respektive tři hodiny. Chichén Itzá je nejslavnější, ale paradoxně méně zachovalé a následně zrekonstruované mayské město. Na druhou stranu právě tady stojí slavná „krvavá“ Kukulkánova pyramida, která vědce i dnes udivuje přesností, s jakou byla postavena.

Zdravotní a bezpečnostní rizika

Pokud míříte do Mexika, je dobré si s sebou přibalit lékárničku s nezbytnými potřebami, jako jsou základní a pravidelně užívané léky, náplasti, obinadla, antiseptická mast, léky proti průjmu a nepostradatelný repelent. Ceny za léky v lékárnách jsou poměrně vysoké. Myslete také na to, že je zde velmi ostré slunce, a proto si kupte vhodný opalovací krém a používejte i pokrývku hlavy.

Mezi ČR a Mexikem není uzavřena dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Celkově je zdravotní péče ve Spojených státech mexických na dobré úrovni, je však finančně značně náročná, proto je velmi rozumné si sjednat cestovní připojištění. Veškeré náklady za zdravotní ošetření se hradí na místě v hotovosti. Následná refundace, na základě doložených účtů, je možná pouze v případě, že k ošetření dojde ve smluvním zdravotnickém zařízení mezinárodní pojišťovny.

Šnorchlování v korálovém útesu; foto: Shutterstock

Šnorchlování v korálovém útesu; foto: Shutterstock

Opatrnost je nutná především při konzumaci vody. Používejte raději tu balenou. V hotelu nepijte vodu z kohoutku, není vhodná ani na vyčištění zubů. Lahvová voda je všude k dostání a je cenově dosažitelná. Používejte ji na pití, omývání jídla i čištění zubů. I čaj, káva a ostatní horké nápoje by měly být připravovány z vod balených. Led v nápojích ve většině restaurací je nezávadný. Pokud se stravujete v levnějších podnicích, požádejte o nápoje bez ledu. Nápoje v lahvích nebo plechovkách jsou nezávadné.

V Mexiku není třeba očekávat přílišné potíže. Desetitisíce turistů prožily svůj pobyt zde v naprostém klidu a bez problémů, je však třeba mít na paměti, že toulky po perifériích měst mohou nebezpečně ohrozit váš život. Doporučuje se však zvýšená opatrnost, nepohybovat se po městě v noci samostatně, nenavštěvovat odlehlá místa a nenosit při sobě cennosti či větší finanční obnosy či nenocovat v přírodě.

Pokud víte, že je nebudete potřebovat, ponechejte své peníze, doklady, víza, letenky, apod. v podepsané a zalepené obálce v hotelovém trezoru v recepci či ve vašem hotelovém pokoji. Udělejte si vždy kopie svých dokladů.

V Mexiku platí velmi přísné zákony chránící rostliny, živočichy a archeologické památky a za jejich poškození hrozí velmi vysoké pokuty. Bez povolení ministerstva životního prostředí a přírodních zdrojů je zakázáno sbírat a vyvážet volně rostoucí rostliny (např. kaktusy) jejich plody a semena (jedná se o trestný čin s trestní sazbou 1–9 let odnětí svobody), korály a lovit a vyvážet živočichy (zejména chráněné) a výrobky z nich (např. želvoviny). Je zakázán vývoz archeologických předmětů, historických písemností a památek. Proto nekupujte ani žádné výrobky z korálů, mušlí, želvoviny či z krokodýlí kůže. Lze zakoupit suvenýry z kamenů a přírodnin, které bývají nabízeny u historických památek. Jde o miniatury bůžků z onyxu, jadeitu, tyrkysu nebo obsidiánu.

Elektřina

V Mexiku je užíván stejný systém jako v USA a Kanadě. Elektrický proud je o napětí 110 voltů, zásuvky jsou shodné s americkými a pro evropský typ spotřebičů jsou potřeba adaptéry a transformátory s evropským typem zásuvky. Ty jsou k sehnání na letišti a v supermarketech, ale nejlepší je přivézt si je s sebou.

Mayský komplex Chichén Itzá; foto: Shutterstock

Mayský komplex Chichén Itzá; foto: Shutterstock

Kvůli snižování spotřeby elektrického proudu vláda často vypíná elektrický proud v celých městech. Takové výpadky, většinou nehlášené, mohou trvat i několik hodin. Vzhledem k časté frekvenci výpadků jsou některé hotely vyšší kategorie vybaveny vlastním generátorem. Nemusí však být pravidlem.

Mobilní telefony a internet

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je v Mexiku dostupné, nepokrývá však celou plochu země, ale většinou jen území velkých měst. O rozsahu a možnostech vlastního roamingu se informujte u vlastního mobilního operátora. Přístup na internet je zpravidla za poplatek umožněn v hotelech vyšších kategorií a v internetových kavárnách.

Placení

Oficiální měnovou jednotkou Mexika je peso, ale v některých turistických oblastech není problém platit americkými dolary. Ve všech turistických centrech se nachází mnoho směnáren. Kurz měny se pohybuje kolem 11–13 MXN/1 USD. V Mexiku jsou akceptovány prakticky všechny druhy platebních karet.

Spropitné

Spropitné je důležitou součástí příjmu místních obyvatel a žijí z něj často celé rodiny. V restauracích a barech mimo hotel se obvykle dává spropitné ve výši 10–15 %. Kromě služeb v hotelu je i obvyklé spropitné místním průvodcům a řidičům autobusů (0,50–2 dolary za osobu). Za určitou normu se přijímá, že za služby, kdy je požadována symbolická záloha (např. za poskytnutí ručníků u bazénu nebo na pláži) klienti tuto zálohu nepožadují zpět. Samozřejmě je však rozhodnutí ohledně spropitného naprosto ve vašich rukou.

Gastronomie

Mexická kuchyně má své kořeny až v kulturách Aztéků, Mayů či Zapotéků a prolínají se v ní vlivy starého i nového světa. Mexická strava dnes patří mezi nejzdravější a nejdietnější ze všech světových kuchyní. Základem každého jídla je zelenina, ovoce a luštěniny. Doplňkem k těmto jídlům je pečivo z kukuřičné mouky. Mnoho surovin do zdejší kuchyně zavedli Španělé a Francouzi, jde zejména o mléčné výrobky, hovězí a kuřecí maso, pšenici, cibuli a česnek. Velmi užívaným kořením je kmín, vanilka, chilli, oregano, nové koření, šafrán, koriandr a skořice.

Pokrmy se neobejdou bez ostrých omáček, jimž se říká salsy. Maso nebývá moc často hlavní potravní složkou jídla. V mexické kuchyni nechybějí dary moře, které se často servírují grilované a s česnekem. V nabídce je humr, langusta, slávky, krevety a mušle. Národním jídlem je „mole poblano“, vařené krůtí maso zalité hustou tmavou omáčkou z chilli, koření, oříšků a hořké čokolády. Základem mexické kuchyně jsou také kukuřičné a pšeničné placky tzv. tortilly, do kterých se balí maso, zelenina a jiné pokrmy.

Bohatá mexická kuchyně; foto: Shutterstock

Bohatá mexická kuchyně; foto: Shutterstock

Klasickou mexickou kuchyni si nejlépe vychutnáte ve „fondas“, což jsou malé rodinné podniky. Levně si zde dáte třeba obědové menu se čtyřmi chody. Běžným typem stravovacích zařízení jsou „taquerías“, které servírují „tacos“ a můžete se přímo dívat na výrobu tortill.

Typickým nápojem je Kahlúa – kávový likér ochucený vanilkou, ron (rum) a rompope – vaječný likér. A také pálenka „aguardiente“ či známá piňa colada a daiguiri. Přestože je země nejstarším výrobcem vína na celém americkém kontinentu, netěší se zde víno až takové oblibě. Avšak nejznámějšími mexickými alkoholickými nápoji jsou tequila a mezcal. Tyto aperitivy se destilují ze šťávy agáve. Původní tequila pochází z vymezené oblasti kolem města Tequila nedaleko Guadalajary, bývá ze stoprocentní agáve druhu agave tequilana. Mezcal se vyrábí nedaleko města Oaxaca a do lahve se vkládá housenka „Guzano rojo“ na důkaz toho, že je tam tolik alkoholu, aby ji dokázal konzervovat.

Fotografování a etiketa

Pokud budete chtít fotografovat místní obyvatele, je lepší předem požádat o svolení. Ženy nechtějí být fotografovány ve špinavých šatech a muži například při vlečení těžkého nákladu.

Často budete také požádáni, abyste za fotografování zaplatili. Je to obvyklé především v oblastech s vysokým turistickým ruchem, kde jsou lidé obtěžováni neustálými žádostmi a domnívají se, že by měli dostat nějakou kompenzaci. Pokud vám naznačí, že jim je vaše pozornost nepříjemná, odložte fotoaparát a omluvte se. Etiketa a slušné vychování jsou pro Mexičany důležité. A ještě než se pustíte do jakéhokoli rozhovoru, třeba jen do nákupu v malém obchůdku, měli byste pozdravit. Stejně tak když vstoupíte do veřejné místnosti, stačí úsměv a „buenos días".

Mayská riviéra; foto: Shutterstock

Mayská riviéra; foto: Shutterstock

Kdekoliv v Latinské Americe byste měli také věnovat pozornost svému vzhledu, úpravnosti a oblékání. Pro Mexičany je nepochopitelné, že by kdokoli bohatý, což jsou podle nich samozřejmě všichni cizinci, chtěl chodit špatně oblečen (dokonce i nejchudší Latinoameričané chodí úpravně a velmi čistě oblečení). Pokud musíte jednat s úřady (policií, celníky atd.), je vhodné vypadat nejen čistě, ale také konzervativně a úctyhodně. Na úřady, do chrámů a kostelů není dovoleno vstupovat v krátkých kalhotách a tričkách.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Měna: Mexické nové peso (MXN)
Časový posun: -7 hodin
Hlavní město: Ciudad de México
Telefonní předvolba: +52
Velvyslanectví České republiky: Cuvier 22 , Col. Nueva Anzures Del. Miguel Hidalgo, 11590 México; tel.: +52/55 55 31 25 44; web: www.mzv.cz/mexico
Úřední řeč: španělština