Co nezapomenout vzít s sebou

Kromě sportovního oblečení a vybavení odpovídajícího tomu, jak chcete lyžovat, neopomeňte na sjezdovku přibrat helmu a chránič páteře. I sebelepšího lyžaře může potkat úraz nebo někdo, kdo ho srazí, tak ať jsou možné následky co nejmenší. V každém případě budete vždy potřebovat mít s sebou osobní doklady, přibalte proto pouzdro, ve kterém přežijí sportovní výkony; totéž platí pro mobil – samozřejmě pro místa, kde je signál. Je dobré předem vědět, která to jsou/nejsou.

Co je nezbytné dělat

Sledujte předpovědi počasí a doporučení horské služby, i kdyby bylo nebe sebemodřejší. Mějte s sebou nějakou energetickou zásobu. A neopomeňte v místě ubytování nechávat zprávu, kam jdete/jedete lyžovat.

Pojištění není zbytečná investice

Pojišťovny, jak známo, platí nerady, proto s obyčejnou pojistkou na lyžích vystačíte, jen když se nic nestane. Nemusí stačit na náhradu nákladů, ani pokud jde o zdravotní či úrazové záležitosti, natož pokud by zasahovala horská služba – a už vůbec ne, pokud byste nešťastnou náhodou zapříčinili nějaké zranění někomu jinému. Pak jdou náhrady snadno do šestimístných i vyšších cifer. Přitom s rostoucí oblibou lyžování a tím i frekventovaností sjezdovek počet takových případů rok od roku stoupá.

Lyžování, foto: Shutterstock

Lyžování, foto: Shutterstock

 

Jak se chovat na sjezdovce aneb LYŽAŘSKÉ DESATERO

Takzvané lyžařské desatero vydala Mezinárodní lyžařská federace (FIS). Platí pro všechny lyžaře a snowboardisty pohybující se na sjezdovkách po celém světě. Za jeho porušení sice nehrozí žádné vězení, neposlušný lyžař však může být ze sjezdovky vykázán, dostat pokutu, nebo se dokonce bude muset vzdát svého skipasu.

1. Ohled na ostatní lyžaře
Musí se neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2. Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy
Musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, jakož i hustotě provozu.

3. Volba jízdní stopy
Každý přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před sebou.

4. Předjíždění
Předjíždět se může seshora nebo zespoda, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.

5. Vjíždění a rozjíždění
Každý, kdo chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

6. Zastavení
Musí se vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Ten, kdo upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.

7. Stoupání a sestup
Ten, kdo stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě (jít po sjezdovce pěšky je dovoleno jen ve výjimečných případech).

8. Respektování značek

Musí respektovat značení a signalizaci.

9. Chování při úrazech
Při úrazech je každý povinen poskytnout první pomoc.

10. Povinnost prokázání se

Každý, ať svědek, nebo účastník, ať odpovědný, nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.