Kdy tam jet - mimosezóna nejen pro seniory

Obecně lze podnebí na Kypru charakterizovat jako místo, kde se střídají horká léta a mírné zimy. Vzhledem k tomu, že pohoří Trodos dosahuje 1951 metrů nad mořem, můžete na Kypru v zimě současně lyžovat a po té se vykoupat v moři (tedy, jste-li trošku otužilí – v zimě má voda kolem 16°C). V letních měsících stoupá teplota vzduchu nad třicítku a moře pak nezůstává o mnoho pozadu.

Příjemnou teplotu vzduchu i vody pro koupání zažijete už od března/dubna až do října/začátku listopadu (jak se který rok povede). Právě jarní a podzimní měsíce jsou ideální pro pobyty seniorů, které jsou i dotované. Senioři si tak mohou užít pobyt za příznivé ceny v teplejším podnebí než třeba ve Španělsku. Přitom Kypr je na jaře opravdu krásný a úplně jiný, než ho znáte z léta: hýří zelení a barvami květů.

FOTO: archiv ACK ČR

Jaké jsou pláže

Kypr je znám krásnými plážemi – písčitými i oblázkovými – a k celé řadě z nich v Kyperské republice patří i ověřená čistota: více než 50 pláží je držitelem modré vlajky EU. V turistických střediscích jsou pláže samozřejmě vybavené lehátky a slunečníky (za poplatek) i službami pro vodní radovánky. Pozor – i u některých písčitých pláží mohou být ve vodě kamenitá plata – informujte se předem, abyste v případě potřeby přibalili obuv do vody.

Milovníci romantiky se nemusí bát – i oni snadno najdou nejedno pobřeží s útesy a v národním parku na poloostrově Akamas mohou podnikat krásné túry s výhledem na moře a jeho zátoky, kde lze potkat mořské želvy a cestou obdivovat Afroditinu lázeň, což není, kde se údajně Venuše zrodila (Petra tou Romiou), ale jeskyně a pramen v zelené přírodě.

Nebudu se na pláži nudit?

Kromě koupání a vodních sportů si můžete užít turistiky po více než 400 kilometrech značených cest s vybavenými piknikovišti (vč. vody), agroturistiky, jízdy na kole i na koni, můžete obdivovat lidové umění – i se mu přiučit ve speciálních kurzech, shlédnout představení v antickém divadle a mnoho dalšího. Samozřejmostí jsou lodní výlety, které se nabízejí jak v kratším dosahu, tak i jako vícedenní třeba do Egypta nebo Izraele.

Není Kypr jako Kypr

V roce 1974 napadlo Kypr Turecko, které zabralo zhruba třetinu území – na severu ostrova včetně nejpopulárnější pláže východu Famagusta. Hranice protíná celou zemi včetně hlavního města. Kyperská republika (neokupovaná větší část ostrova) je mezinárodně uznávaná, je tam převážně řecké obyvatelstvo a vliv řecké kultury a je členem EU.

Severokyperská turecká republika de facto patří k Turecku, úředním jazykem je turečtina; nemá diplomatické styky prakticky s žádnou zemí. Hlavním městem obou republik je Nikósie/Lefkosia, která je rozdělena demarkační linií. Linii lze přejít na určených bodech, k přejití je stejně jako k cestě na Severní Kypr potřeba turistický pas. Jde o oblast bez mezinárodního uznání – proto její návštěvu nemůžeme doporučit nezávislým turistům, protože v případě nouze by na rozdíl od klientů cestovních kanceláří těžko hledali kontaktní osobu pro pomoc.

Karta české zdravotní pojišťovny tam samozřejmě také neplatí. Klientům cestovních kanceláří poskytne potřebné rady a pomoc dotyčná cestovní kancelář, proto se tento text soustředí takřka výlučně na Kyperskou republiku.

Kourion

Kourion

FOTO: archiv ACK ČR

Potřebné doklady

Kyperská republika je jako člen EU dostupná pro občany Evropské Unie na platný cestovní doklad, jímž může být stejně dobře občanský průkaz se strojově čitelnými údaji jako pas. Děti samozřejmě musí mít vlastní cestovní doklad. Do Severokyperské republiky potřebujete pas s platností jako do Turecka – tedy (raději) nejméně 6 měsíců po návratu. Letecky se tam od nás dostanete jen s mezipřistáním v Turecku. Žádný kompetentní zastupitelský úřad nenajdete – ani Severokyperské republiky v EU, ani zastoupení kterékoliv země EU v Severokyperské republice.

Měna, celní předpisy

Kyperská republika je součástí eurozóny, platit tedy můžete eurem. Bezcelně lze do Kyperské republiky dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr lihovin, 4 litry vína, 16 litrů piva a jiné předměty do hodnoty 430 Euro na osobu u dospělých a do hodnoty 175 euro pro osoby mladší 15 let. Povolení k bezcelnímu dovozu tabákových výrobků a alkoholických nápojů neplatí pro osoby mladší 17 let.

Severokyperská turecká republika nemá nejen mezinárodní uznání, ale ani vlastní měnu. Platidlem je nová turecká lira (YTL), která se dělí na 100 kurušů.

Co ještě vidět?

Kypr oplývá památkami. Z antických dob, byzantské, z benátského období i památkami ovlivněnými tureckou nadvládou. Vedle těch nejznámějších potkáte antická naleziště na mnoha místech i v sousedství rekreačních středisek, leckde ještě nezpoplatněné. Kypr je „památková velmoc“ pokud jde o křesťanské objekty – s tím, že tyto objekty stále fungují - od klášterů skrytých v horách po rozkošné malé kostelíky.

FOTO: archiv ACK ČR

Jiná než hotelová kuchyně

Nejlépe si kyperskou kuchyni a atmosféru užijete v typických tavernách. Vyzkoušejte tamější tzv. „meze“, které mohou být buď rybí nebo masité. Meze není pokrm – ale přehlídka spousty chodů. Tip: v každém případě je servírováno takřka bezmezné množství jídla, takže pokud nejste velcí jedlíci, můžete ušetřit a objednat meze pro o něco méně osob, než vás opravdu bude. Pití objednáváte extra, tam tedy množství závisí jen a jen na vás.

Co pít

Kypr je ostrov dost rozlehlý a rozmanitý na to, aby měl vlastní sladkou vodu, dokonce v několika přehradách, ale současně má i odsolovací zařízení. Voda z kohoutku je tedy sice nezávadná, ale trochu proměnlivé jakosti – někdy vám nemusí chutnat, a to ani z varné konvice k přípravě kávy. Takže kupujte raději vodu balenou a kávu si dejte místní – je velmi dobrá, zvláště pravá turecká z džezvy. Kyperská vína jsou výtečná – ale pozor, místní vinná specialita – commandaria (víno vyráběné z rozinek speciálních odrůd) si svou sladkostí nezadá s likérem a podle toho je třeba ji řadit na jídelníček.

Doprava po anglicku

Na Kypru se jezdí vlevo. To vyžaduje zvýšenou ostražitost nejen při případném výletu půjčeným autem, ale při každém přejití silnice: musíte se rozhlédnout opačně než u nás. Pokud jde o ta půjčená auta, Kypřené si jsou nebezpečí nezvyku turistů na levostranné řízení vědomi, a proto mají auta z půjčoven červené poznávací značky: aby ostatní účastníci provozu věděli, že si na ně mají raději dát pozor. Nejvyšší povolená rychlost na dálnici je 100 km/hod., na silnicích mimo obec 80 km/hod. a v obci 50 km/hod.

Na Kypru je poměrně všude blízko a pobřeží kopíruje dálnice – z jednoho turistického střediska do druhého (nebo do hor) to netrvá déle než dvě hodiny. Turistická centra mají autobusové spojení, přičemž jízdné je cenově dostupné (zpravidla 1,5 euro). Hojné jsou i půjčovny kol, které zase fungují v holandském stylu (kolo lze odevzdat i jinde, než jste si půjčili).

FOTO: archiv ACK ČR

Čeho se vyvarovat

Na Kypru je nulová tolerance k drogám – i za malé množství mohou být velké následky. Nefotografujte v blízkosti vojenských objektů. Pokud si uděláte výlet přes demarkační čáru, přesvědčte se předem, že zapůjčené auto má pojištění pro Severokyperskou tureckou republiku. A pokud vás tam uchvátí třeba nižší ceny cigaret, vězte, že povolené množství k dovozu přes demarkační linii je 40 kusů na dospělou osobu (pro cesty z EU a tedy i z ČR je to 200 kusů).

Jak se domluvím

Úředním jazykem je řečtina a turečtina, ale běžně se dohovoříte i anglicky. V turistických službách se kromě angličtiny zpravidla dohovoříte i německy a nově i rusky, zvl. v Limassolu (který je nazýván kyperskou Oděsou). Na Kypru žijí i Češi, takže průvodci českých turistů jsou zpravidla místní Češi/Češky. Mimochodem, průvodce na Kypru musí skládat poměrně náročné zkoušky.

Základní slovíčka najdete mj. v jednom z předchozích článků: Jak si užít dovolenou v zemi řeckých Bohů.

Paphos

Paphos

FOTO: archiv ACK ČR

Důležité kontakty

První pomoc, policie, hasiči: 112 nebo 199

Nemocnice: Nikósie 22 603 000
Larnaka 24 800 500, 24 828 768
Limassol 25 801 100
Pafos 26 803 100

Velvyslanectví České republiky na Kypru
18 Kyriakou Matsi Avenue, Victory Tower, 2nd Floor, office # 202, Ayioi Omologites, 1082 Nicosia, telefon +357/22421118, 22314058

Honorární konzulát České republiky na Kypru
28, Eptanisou Str., Nicolaou+Zavos Center, Off. 101, 3100 Agios Nicolaos Limassol, Telefon +537/22591900