Unikátní oblast s více než čtyřmi stovkami živočišných a několika tisíci rostlinných druhů by opravdu těžko hledala konkurenci. K národnímu parku Tortuguero, přezdívanému kostarická Amazonie, nevede žádná silnice. Posledních přibližně třicet kilometrů musíte absolvovat lodí, která vyplouvá například z přístavu Caño Blanco.

Do národního parku Tortuguero se dostanete pouze lodí z přístavu Caño Blanco.

FOTO: shutterstock.com

Při plánování cesty nezapomeňte vzít v úvahu stav místních komunikací. Po asfaltu zde nebývá ani stopy a „přeskákat“ po výmolech pouhých dvacet kilometrů se může zdát nekonečné. Rozhodně se vyplatí mít na dojezd do přístaviště dostatečnou časovou rezervu.

Cesta lodí začíná v úzkém rameni řeky plném zákrut a kmenů stromů. Během plavby si vychutnáte fantastické přírodní divadlo. Řeku lemují nádherné stromy, na kterých je možné zahlédnout velké leguány.

Leguáni patří k jedněm z mnoha obyvatel kostarického parku Tortuguero.

FOTO: shutterstock.com

Kromě nich se ve větvích prohánějí skupinky vřešťanů, svou krásu dávají na odiv elegantní volavky, a když vás kapitán po hodině plavby upozorní na akrobatické číslo, které předvádí na samém vrcholku stromu mravenečník, ani vás to už nepřekvapí.

Širokou lagunou pak loď dopluje až k vesnici Tortuguero, dokonale odříznuté od civilizace. Shluk asi stovky domů leží na úzkém náspu mezi lagunou plnou krokodýlů a mořem, které je pro změnu plné žraloků.

Kupodivu ani jeden z těchto predátorů nepředstavuje pro turisty největší nebezpečí. Tím jsou zrádné vodní proudy, takže i když je to v horku dost nepříjemné, koupání se zde nedoporučuje a toto varování je vhodné brát vážně.

Vesnice Tortuguero.

FOTO: shutterstock.com

V Tortuguero se můžete ubytovat přímo u mořské pláže, na samém okraji vesnice, kde je neuvěřitelný klid. Na procházku osadou, po pláži i přilehlé džungli se vydejte bez obav sami, na upravených značených stezkách se nemusíte bát, že byste zabloudili.

Arassari smaragdový patří k čeledi tukanovitých. Je velký asi  35 cm.

FOTO: shutterstock.com

Už pár kroků za vesnicí na vás čeká spousta živých atrakcí,včetně velkých tukanů s barevnými zobáky a fascinujících (pro někoho možná trochu děsivých) pavouků, kteří pletou obří sítě. Nepropustnou zelenou záplavu kolem rozbíjí jen rudé květy ibišků a dalších exotických rostlin. Váš fotoaparát si přijde na své.

V Tortuguero si přijdou  na své i milovníci rostin, především těch kvetoucích. Květ galgánu nachového.

FOTO: shutterstock.com

Služby průvodce ale rozhodně využijete při placené noční prohlídce džungle. Úžasný zážitek s příchutí adrenalinu nevyžaduje ani výjimečnou odvahu, ani kondičku, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Listonos plodožravý. Noční obyvatel parku Tortuguero.

FOTO: shutterstock.com

Během dvouhodinové výpravy se nevzdálíte příliš daleko od posledního obydlí, přesto vám průvodce pomůže odhalit celou řadu zdejších typických živočichů ukrytých ve stromech a křoví – urostlé hroznýše, mnoho ještěrek, exotických žab, hmyzu a výjimkou není ani pohled na roztomilého spícího lenochoda zavěšeného na větvi. Další nespočetné druhy zvířat spatříte ve dne během vyhlídkové plavby po síti vodních kanálů.

Při nočních toulkách parkem můžete spatřit i listovnici červenookou.

FOTO: shutterstock.com

Déšť je pro turisty méně příjemnou součástí tohoto kouzelného místa (stejně jako v celé karibské části Kostariky tu spadne přes šest metrů srážek ročně) a je třeba předem počítat s tím, že vám do plánů zasáhne často. Pláštěnka patří mezi povinnou výbavu a k probádání parku proto využijte každou chvíli, kdy z nebe nepadají proudy vody. Počasí se rychle mění, ale naštěstí díky vysokým teplotám se i případná sprška dá přežít.

Pláž rezervace Tortuguero a dramaticky vyhlížející bouřka

FOTO: shutterstock.com

Národní park Tortuguero se proslavil také jako největší líheň mořských želv v karibské oblasti. Nejrušněji tu proto bývá od jara do podzimu, kdy turisté na plážích sledují želvy v akci při kladení vajec do písku. Byť je tato úchvatná podívaná jedním z hnacích motorů cestovního ruchu v oblasti, na prvním místě je ochrana želv a zachování ideálních podmínek v jejich přirozené hnízdní lokalitě. Pro návštěvníky proto platí přísná pravidla, na jejichž dodržování dohlíží místní průvodci.

Želva, která právě nakladla vejce do písku, se vrací zpět do moře.

FOTO: shutterstock.com

Inzertní sdělení:

 COSTA DEL SOL 55+

 ✔ krásné pláže

✔  bohatá historie a kultura

✔  mnoho památek UNESCO

✔  čisté moře

✔  slunečné počasí

... to je 5 pádných důvodů proč navštívít Costa del Sol v Andalusii s cestovní kanceláří Delfín travel.

FOTO: shutterstock.com

Navíc s možností těchto fakultativních výletů:

CESTA DO AFRIKY, MAROKO – TANGER  ⚫  CESTA NA ANGLICKÉ ÚZEMÍ GIBRALTAR  ⚫  DO VNITROZEMÍ ZA BÍLÝMI VESNIČKAMI V MIJAS  ⚫  
MÁLAGA, MĚSTO UMĚLCŮ  ⚫   KRÁLOVNY JIŽNÍHO ŠPANĚLSKA – ALHAMBRA A GRANADA  ⚫  RONDA – MĚSTO SLAVNÝCH SPISOVATELŮ