Na začátku jedna dobrá zpráva – přestože v itineráři mohou výlety za krásami kostarických sopek vypadat náročně, ve skutečnosti se na řadě z nich dostanete bez námahy autem doslova až ke kráteru. Pokud tedy nevyrazíte v neděli či ve státní svátek a neuváznete v půli kopce v koloně, protože stejný nápad jako vy měly i stovky Kostaričanů.

V případě aktivní sopky Poás se vlastně jedná rovnou o tři krátery najednou ve výšce kolem 2700 metrů. Ten hlavní, široký 1,5 kilometru, se velice často schovává v mlze. Ale jakmile ji vítr rozfouká (a rozhodně se vyplatí si na to počkat), ohromí vás pohled na smaragdové jezero uvnitř kráteru. Mějte fotoaparát v pohotovosti, protože za pár okamžiků vše může znovu zahalit mlžný opar a další šanci už nemusíte dostat.

Jeden z kráterů sopky Poás

FOTO: shutterstock.com

Pokračovat se dá i k druhému, výše položenému kráteru. Dostanete se k němu asi po kilometru a půl skrz nízký prales, který je zde tvořen hlavně kapradinami a rostlinami s obrovskými listy přezdívanými „deštníky chudých“. Trasa kolem druhého kráteru má dva kilometry s převýšením dvě stě metrů a je to velmi příjemná procházka.

Kolem sopky Poás vede nenáročná stezka.

FOTO: shutterstock.com

Lázně s výhledem na vrchol sopky

Komu jeden vulkán nestačí, může vyrazit k další sopce, respektive do národního parku Arenal Volcano.

xy

Velmi elegantní kužel sopky Arenal

FOTO: shutterstock.com

Zážitkem je už samotná cesta. První polovinu představuje úzká silnička, která se klikatí bujným pralesem protkaným nesčetným množstvím potoků a řek s vodopády – je to naprostá nádhera. Druhou polovinu pak tvoří zemědělská krajina, ovšem zasazená mezi ostré skály.

Sopka Arenal byla aktivní ještě před deseti lety, v jejím okolí proto vzniklo obrovské množství hotelů a cestovních agentur. Teď, když sopka spí, se změnily většinou na termální lázně. Stále je tu tedy zábavy víc než dost.

Jedny z termálních lázní, které vznikly v okolí spící sopky Arenal.

FOTO: shutterstock.com

Procházka ptačím rájem v korunách stromů

Zajímavý výlet do džungle si můžete udělat pět kilometrů nad vesnicí Bijagua, v soukromé rezervaci u Heliconias Lodge, která proslula svými dlouhými lanovými mosty.

Cesta korunami stromů

FOTO: David Černík

Jsou zde hned tři, na délku mají ke sto metrům a vedou velmi vysoko nad údolím – doslova se procházíte v korunách stromů. Nespěchejte a na každém mostu si dopřejte dost času na zastávku, abyste se mohli pokochat pohledem na okolní prales.

K vidění je toho opravdu hodně, zejména ptáci – od kolibříků přes papoušky až po obrovského kura velikosti páva.

Ara arakanga patří k velmi inteligentním ptákům. Obývá deštné pralesy, savany i plantáže.

FOTO: shutterstock.com

Trochu horší je pohled na konstrukci dřevěné podlážky mostu. Je jednovrstvá a má toho hodně za sebou. Není moc příjemné slyšet ostré vrzání a pod sebou mít 37 metrů hloubky… Navzdory tomuto adrenalinu vám rezervace poskytne krásný zážitek a jeden z nejhezčích treků vůbec.

Malý kostarický Yellowstone

Přibližně o osmdesát kilometrů dál, třicet kilometrů od města Liberia, můžete navštívit národní park Rincón de la Vieja, který nese název podle stejnojmenné aktivní sopky. Díky ní jsou jeho hlavními atrakcemi fumaroly a solfatary (pukliny, kterými unikají sopečné páry), bahenní jezírka a horké prameny. Zdejší vulkanické přírodní úkazy se sice velikostí zdaleka nemohou srovnávat s proslulým americkým Yellowstonským parkem nebo parky na Novém Zélandu, na druhou stranu je tu vše příjemně na jednom místě.

Nádherný vodopád Cangreja v Národním parku Rincon de la Vieja.

FOTO: shutterstock.com

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že bublající bahno v jezírku vydržíte fascinovaně pozorovat klidně hodinu. Dostanete se k němu poměrně blízko. Na jednom místě dokonce zasahuje do cesty, a skoro jsme zalitovali, že nemáme vajíčko, abychom si jej zde uvařili.

Bublající bahno poskytuje nevšední podívanou.

FOTO: shutterstock.com

Stejně, ne-li víc, vás ovšem nadchne i závěr cesty po Rincón de la Vieja. Most přes říčku zde tvoří jen kmen a lano, takže vás čeká další malé dobrodružství. Za odměnu si pak ale můžete v říčce sednout do horkého pramene a spokojeně relaxovat v kamenném žlabu.

Možná to bude znít podivně, ale v tu chvíli si přejte, aby vám trochu sprchlo – tak jako se to poštěstilo nám. Déšť se sluníčkem nad vaší hlavou vykouzlí tak nádhernou duhu, že si budete připadat jako v ráji!

Duha poblíž Národního parku Rincon de la Vieja.

FOTO: shutterstock.com

Inzertní sdělení:

 VELKÉ PUTOVÁNÍ MEXIKEM

 Tato nádherná pláž čeká jen na vás!

 

FOTO: shutterstock.com

Ale až na závěr Velkého putování Mexikem. Nejdříve poznáte Mexico City, archeologické památky jako Chichen Itzá, Teotihuacán nebo Palenque. Budete obdivovat majestátní sopku Popocatépetl i krásu koloniálních měst. A na závěr? Teď je ten pravý čas na slíbený odpočinek v 4* resortu all inclusive.

 !!! MÁME POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA !!!