Nejznámější a nejvyšší ekvádorskou sopku Chimborazo pro tentokrát vynecháme a vydáme se přímo k nejaktivnější sopce celé Jižní Ameriky – Sangay. Náš výstup k vulkánu trvá od nejbližšího městečka několik dnů. Putujeme odlehlou krajinou bez jakéhokoli značení. Za vděk musíme vzít starými indiánskými stezkami, na kterých potkáváme domorodce ženoucí svůj dobytek k výše položeným pastvinám.

Sangay

Cestou k sopce Sangay potkáváme místní indiány.

FOTO: Martin Zeman, Delfín travel

Život se tu od dob starých Inků moc nezměnil. Všude vidíme, s jak těžkými podmínkami se místní stále potýkají, a to nejen při obdělávání svých terasovitých políček.

Kolem nás se rozprostírá naprosto neskutečná krajina. V nadmořské výšce kolem 4000 metrů indiánská obydlí mizí a my zůstáváme zcela sami ve společnosti příkrých svahů And. Ty jsou zde porostlé hustými, zvláštně se lesknoucími travinami – páramo.

Sangay

Traviny páramo vytvářejí svým šuměním ve větru nezapomenutelnou zvukovu kulisu.

FOTO: Martin Zeman, Delfín travel

Právě tady potkáváme malé stádo divokých koní. Den se pomalu chýlí ke svému konci, a proto se rozhodneme postavit naše stany.

Sangay

Cesta je dlouhá a náročná. Nadmořská výška přes 4000 metrů je nelítostná.

FOTO: Martin Zeman, Delfín travel

První noc probíhá celkem klidně, i když občas slyšíme burácení blízké sopky. Budíme se velmi brzy a náš stan je pokryt sopečným popelem. Jeho ranní čištění se pro nás stává každodenní rutinou.

Po třech dnech obtížného výstupu se konečně dostáváme ke kuželu sopky. Výstup na vulkán si tentokrát odpouštíme. Sopka je dnes velmi aktivní a vyvrhuje velké množství kamenů, ale i tak nám tento trek přináší nepopsatelný zážitek.

Eruption of a volcano Sangay

Vyfotografovat sopku Sangay není zrovna snadné. Většinou je zahalena v mracích.

foto: shutterstock.com


Soptící kráska s dokonalými tvary

Po několika dnech potřebného odpočinku se rozhodneme pro výstup na Cotopaxi. Je to asi vůbec nejkrásnější sopka s téměř dokonalým kuželem a je samozřejmě činná. Její jméno v kečujštině znamená „krk měsíce“, což vcelku přesně vystihuje, s jakou majestátností se tyčí nad okolní náhorní plošinou.

Půvaby této Krásky vyniknou obzvláště při západu Slunce.

Půvaby této krásky vyniknou obzvláště při západu slunce.

FOTO: shutterstock.com

Cotopaxi se nachází nedaleko hlavního města Ekvádoru Quita. Díky této poloze se stala oblíbeným víkendovým cílem zdejších obyvatel. Pohodlně se sem dostanou autem, my však půjdeme po svých.

První část cesty vede členitou krajinou s křovinatým porostem. Znenadání se před námi rozevře náhorní plošina posetá četnými kameny vyvrženými z nitra sopky. Pomalu se začíná projevovat únava a my odpočíváme u jezera Limpiopungo.

Cestou na Cotopaxi můžete potkat i divoké koně.

Cestou na Cotopaxi můžete potkat i divoké koně.

FOTO: shutterstock.com

V další etapě nás čeká nejnáročnější výstup po hřbetu vulkánu. Po úseku lávových polí se cesta stane ještě obtížnější. Nohy se nám boří hluboko do sopečného popílku a na každý krok je třeba vynaložit velké úsilí.

Cotopaxi

Nevzdáváme se! Pod vrchol Cotopaxi dorazíme i po čtyřech.

FOTO: Martin Zeman, Delfín travel

Od této výšky je již pouze led a sníh. Pokračovat ve výstupu je pro běžného Středoevropana téměř nadlidský výkon. K horolezecké chatě se dostáváme už po čtyřech.

Renovated refuge of Cotopaxi to 4860 meters.

Horolezecká chata stojí v 4860 metrech n. m. Většina amerických turistů je sem dovezena pohodlně terénními vozy a absolvují výstup pouze posledních 200 metrů. Nutno dodat, že naše počínání moc nechápali a po dvou stech metrech výstupu vypadali úplně stejně jako my.

FOTO: shutterstock.com

Až na samotný vrchol Cotopaxi už vyrážwjí jen ti, kteří mají horolezeckou výbavu. My si v euforii užíváme nádherný výhled na kráter i okolní krajinu. A u srdce nás hřeje, že jako první na dno kráteru této sopky sestoupila česko-polská výprava geologů a horolezců v roce 1972.

Inzertní sdělení:

Vydejte se s cestovní kanceláří Delfín travel do Ekvádoru. Při svém „Putování po rovníku” poznáte nejrozmanitější zemi této planety, která si doposud zachovala svůj indiánský charakter.

Na každém kroku budete fascinováni panenskou přírodou a pestrostí všudypřítomných barev, které jako by zrcadlily vřelou povahu místních obyvatel.

Navíc objevíte kouzlo zdejších koloniálních měst i starobylých inckých památek.

 

FOTO: shutterstock.com

 POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA!

 • • • • •

Velký okruh jižním Thajskem s Delfín travel

FOTO: shutterstock.com

Nechte se oslnit krásnou přírodou thajských ostrovů, asijskou kulturou či posvátnou atmosférou budhistických chrámů. Přesvědčte se, jak moc je místní vyhlášená kuchyně návyková a jak příjemné je odpočívat na thajských plážích, které patří k nejkrásnějším na světě.

 BŘEZEN 2017 – POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA!