Hlavní obsah
Oblast Berchtesgadenska si v zimě zamilujete Foto: Berchtesgadener Land Tourismus GmbH

Berchtesgadensko jako ráj zimní dovolené

V zimě se v Berchtesgadensku můžete těšit na krajinu zahalenou v bílém hávu a zasněžené vrcholky hor. Tato oblast nacházející se na jihu Bavorska, jen 150 km od Mnichova a nedaleko Mozartova města Salcburku (15 km), v zimě nabízí nepřeberné množství sportovních a volnočasových aktivit.

Oblast Berchtesgadenska si v zimě zamilujete Foto: Berchtesgadener Land Tourismus GmbH
Berchtesgadensko jako ráj zimní dovolené

Lyžování pro začátečníky i pokročilé

Optimální podmínky pro lyžaře, a to jak pro začátečníky, tak i pro zkušené, nabízí šest zdejších lyžařských středisek. K nim patří i rozmanité rodinné lyžařské středisko Götschen v Bischofswiesenu, které slouží zároveň i jako regionální olympijské centrum a místo konání mnoha závodů v lyžování a ve snowboardingu.

Lyžování si zde užije celá rodina

Foto: Berchtesgadener Land Tourismus GmbH

Základnou pro opravdu zkušené lyžaře je naopak středisko Jenner u jezera Königssee se svými náročnými sjezdy a hlubokými sněhovými převisy. Proslulá svými upravenými sjezdovkami a nádhernými výhledy do okolní krajiny je oblast Hochschwarzeck/Ramsau.

Nachází se zde 60 km sjezdovek různé obtížnosti

Foto: Berchtesgadener Land Tourismus GmbH

Přírodní oblast Rossfeld a Zinken a lyžařské středisko Gutshof na Obersalzbergu jsou oblíbené především u rodin s dětmi a mezi začátečníky, kteří si teprve lyžařské dovednosti osvojují a potřebují k tomu specifické podmínky.

V oblasti Berchtesgadenska čeká na milovníky tohoto zimního sportu na 60 km kvalitních sjezdovek různé obtížnosti, od těch opravdu těžkých, až po ty nenáročné a vhodné pro děti, nebo začátečníky, ve výšce mezi 600 a 1800 m n. m.

Tip: Do jednotlivých lyžařských center se hosté dostanou i autobusy.

Kouzlo pěší turistiky

Kdo by se chtěl vydat na výpravu zasněženou zimní krajinou pěšky, tomu nestojí nic v cestě. V Berchtesgadensku se totiž nachází přes 200 km upravených tras pro zimní pěší turistiku. K nejromantičtějším zimním trasám patří stezka vedoucí přes Kouzelný les k jezeru Hintersee.

I pěší výpravy mají něco do sebe

Foto: Berchtesgadener Land Tourismus GmbH

Podél řeky Ramsauer Ache se stezka vine okolo ledovcového pramene až k rokli Marxenklamm, kde voda po několik tisíc let hloubila cestu skrze skály – rávě zde pak začíná Kouzelný les. Zamrzlý horský potok zakrývá zdejší skály a vytváří bizarní ledové sochy, které proměňují místo v pohádkovou krajinu.

Tuto desetikilometrovou trasu je možné zdolat za 2-3 hodiny. Návštěvníci se nemusí ničeho obávat, protože cestou mají hned několik možností, kde se mohou schovat, odpočinout si a posilnit se před dalším putováním.

Tip: Co takhle vyzkoušet i bobování a sáňkování? Bobové dráhy naleznete na Hochschwarzecku – dráha Hirscheckblitz, v Ramsau a také na Obersalzbergu, přírodní sáňkařské dráhy se pak nacházejí téměř ve všech obcích v regionu.

Národní park Berchtesgaden

Také národní park Berchtesgaden – jediný alpský národní park v celém Německu – zve návštěvníky regionu k překrásným procházkám nedotčenou přírodou. Na výpravy zasněženou zimní krajinou se mohou hosté vydat na vlastní pěst, nebo v rámci průvodcovaných prohlídek se zdejším strážcem národního parku.

Pohled na zasněžený Watzmann

Foto: Berchtesgadener Land Tourismmus GmbH


Tajným tipem pro celou rodinu je pak projížďka na saních tažených koňmi do údolí Klausbachtal, kde se pravidelně koná krmení divoké zvěře. Zde mohou děti i dospělí pozorovat krmení až 50 jelenů, srnců a srnek a to z bezprostřední blízkosti.

Krmení divoké zvěře je oblíbené u rodin s dětmi

Foto: Berchtesgadener Land Tourismus GmbH

Další zimní radovánky

Kdo by si naopak chtěl vychutnávat samotu a klid hor, ten se může vydat na toulky zdejší krajinou na sněžnicích. Sněžnice totiž nabízejí ideální možnosti, jak se dostat i do míst, kam se lyžaři ani běžkaři běžně nedostanou. Návštěvníci si pak díky tomu mohou vychutnat hluboký sníh a krajinu i mimo tratě pro běžkaře.

Na sněžnicích se dostanete i skrz hluboký sníh

Foto: Berchtesgadener Land Tourismus GmbH

Pak je tady ještě skialpinismus, milovníci této disciplíny budou po mnohdy namáhavých výstupech odměněni parádními sjezdy v hlubokém sněhu. Pohyb na lyžích ve volném terénu je jedinečným zážitkem a umožňuje výběr různých kombinací tras a oblastí.

Tip: Procházky na sněžnicích nebo skialpinistických lyžích si užijete na hoře Predigtstuhl.

Pokud jde o běžkování, i pro to jsou zde v regionu Berchtesgadenska skvělé podmínky. Celkem se zde totiž nachází asi 100 km upravených tras. Vysokohorská trasa Scharitzkehl je mezi běžkaři oblíbená především díky vysoké jistotě sněhové pokrývky a také díky nádherným výhledům do okolní krajiny. Trasa nabízí hned několik stupňů obtížnosti v délce mezi 1,3–2,5 km a také jeden úsek pro bruslení.

V regionu je i nespočet běžkařských tratí

Foto: Berchtesgadener Land Tourismus GmbH

Tip: Pokud chcete vyzkoušet nějakou zdejší specialitu, pak se vydejte do palírny Grassl. Ochutnat zde můžete pálenky z hořce, a také celou řadu dalších bylinných a ovocných likérů.

Pohodové zakončení dne

Po dni stráveném na horách si můžete dopřát zasloužený odpočinek na slunečných terasách zdejších horských chat. Při opalování si vydechnete, nasajete novou energii a chytnete bronz. Skvělý odpočinek nabízí ale i zdejší wellness zařízení – Rupertus Therme v Bad Reichenhall se svými solnými bazény a bazény se zábavnými atrakcemi, nebo lázně Watzmann Therme u městečka Berchtesgaden.

Skvělé wellness si můžete dopřát v lázních Rupertus Therme

Foto: Berchtesgadener Land Tourismus GmbH

Tip: Watzmann Therme – zábavu a odpočinek si zde může celá rodina užít na 900 metrech čtverečních, děti jistě ocení 80metrovou skluzavku, bazén s protiproudem, dospělí návštěvníci si pak mohou vyzkoušet různě tematicky zaměřené sauny, nebo solnou a světelnou relaxační lázeň.

Lázně Bad Reichenhall se mohou díky nedalekým solným dolům pyšnit dlouholetou tradicí. Sůl je dodnes získávána ve zdejším regionu a je využívána v celé řadě wellness a léčebných procedur. Blahodárné účinky tohoto regionálního pokladu tak můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Zdejší štoly dnes slouží i k relaxaci

Foto: Berchtesgadener Land Tourismus GmbH

Tip: Pro procedury je využívána sůl, solné prameny a slané bahno (perfektní při pohybových potížích!)

Vánoční trhy v Berchtesgadenu mají jedinečnou atmosféru

Foto: Berchtesgadener Land Tourismmus GmbH


Zanedlouho začínají i vánoční trhy, které jsou především v této oblasti opravdu kouzelné. Zapomenout můžete na kýč tolik spjatý s velkými městy, zde se naopak můžete těšit na pravé kouzlo Vánoc a návrat k tradicím a zvykům.

Tipy na cestu: Berchtegadensko

O Bavorsku hezky česky www.bavorsko.eu

Více o Berchtesgadensku zde

 

Lázně

Watzmann Therme

Rupertus Therme

 

Městečka

Bad Reichenhall: www.bad-reichenhall.de

Berchtesgaden: www.berchtegaden.de

 

Vánoční trhy v regionu zde

 

Zajímavosti

Palírna Grassl

Pravé Mozartovy kuličky

Pivo od roku 1600

Sůl z Bad Reichenhall

Výroba kožených kalhot „Lederhosen

Tradiční řemesla

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků