Řecko leží v subtropickém pásu, a proto tu jsou mrazivé zimy se sněhovou pokrývkou brány spíš jen jako rarita. „Naopak běžně platí, že sluníčka a tepla si Řekové užívají až tři sta dní v roce,“ dodává k tomu delegát. „Samozřejmě, že záleží i na lokalitě, ale obecně je tu krásně od května minimálně do poloviny října. V první pěti letech 21. století tu bylo krásně nezřídka až do Vánoc.“

V létě není na některých řeckých plážích téměř k hnutí a naopak období od začátku září do poloviny října stojí neprávem ve stínu. „Přitom ho místní považují za nejkrásnější část roku,“ komentuje to majitel hotelu. Po hektickém srpnu, kdy všude vládne totální turistický „blázinec“, nastává období klidu.

Podzimní vinobraní a „olivobraní“

V září klesnou teploty z tropických hodnot k pětadvacítce a to je ideální čas na dovolenou pro ty, kteří se s vysokými teplotami nemusí třeba ze zdravotních důvodů. „O důvod víc, proč sem vyrazit v září, je pak vinobraní, které probíhá na většině řeckých ostrovů,“ doplňuje k tomu ještě delegát. Na Zakynthosu se sbírají hrozny odrůdy Korinth, jejichž sušením vznikají známé hrozinky „korintky“. Na Krétě zase místní trhají hrozny Logado, z kterých se připravuje kvas na výrobu vyhlášené rakije.

Na konci října pak většinou odjíždějí i úplně poslední turisté a celé Řecko se připravuje na sklizeň hlavního vývozního artiklu – oliv. Pokud má někdo opravdu velký sad – tisíc stromů tady nebývá výjimkou – a k tomu je dobrý rok, čeká ho práce až do prosince, někdy i déle.

Prázdné pláže a nižší ceny

Kromě příjemných teplot vzduchu má stále ideální teplotu ke koupání i moře – až do poloviny října neklesá jeho teplota pod dvacet stupňů. „A jak se sezóna pomalu blíží ke konci, stává se turistům, že jsou na plážích docela sami,“ poznamenává k tomu delegát, „navíc majitelé taveren zavádí různé slevy a bonusy, aby nalákali co nejvíce strávníků.“

Zlevňují i ostatní služby pro turisty - půjčovny automobilů srážejí půjčovné o několik desítek procent a prodejny suvenýrů vyprodávají svůj sortiment za naprosto směšné ceny.

Léto z Řecka úplně odejde až ve chvíli, kdy přestanou vrzat cikády. Ty v jižních lokalitách, jako je Kréta, Karpathos nebo Kos začínají koncertovat už začátkem května a utichají po půl roce. V okamžiku, kdy své muzicírování ukončí, je Řekům jasné, že léto definitivně skončilo.

Podzimní dovolená v Řecku má rozhodně svoje kouzlo – je tu klid, vzduch voní po suché trávě, tymiánu a vavřínu a zvláště zamilované páry si tady užívají soukromí, které by jim v hlavní sezóně chybělo.

Více informací o Řecku:

Psali jsme i o pobytu na Sahaře, nejstarším tunelu Evropy, ostrově Kos nebo Kefalonii. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Léto u moře.

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Řecka

Cestovní kancelář Alex, specialista na letní dovolenou v zemích Řecko, Turecko, Tunisko, Egypt atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Řecko:

Kréta

Nejjižnější z řeckých ostrovů toho nabízí spoustu i po skončení hlavní sezóny. Můžete tu objevovat památky z doby antiky, ale i podnikat túry do zdejších hor nebo si projít soutěsku Samaria, která je nejdelší v Evropě.

Rhodos

Rhodos je kosmopolitní ostrov jen 18 kilometrů od Turecka, i proto je tady v průměru 330 slunečných dní v roce. Příjemné klima na podzim je tady  téměř jisté. K tomu ještě přičtěte krásnou přírodu a spoustu památek.

Zakynthos

Na jednom z nejkrásnějších ostrovů v Jónském moři - Zakynthosu - v létě teploty běžně šplhají k 35 stupňům, naopak v zimě nikdy neklesají pod bod mrazu. Kromě odpočinku na pláži se můžete vydat i na túry do vnitrozemí.

 Autor: Lucie Štěrbová & CK ALEX