„Pokud se bude natáčet třetí díl, tak bych si přála, aby se točil v Řecku a nejlépe na ostrově Mykonos,“ řekla štábu řecké televize Alfa na festivalu v Cannes filmová Carrie Bradshaw a vzápětí dodala, že by si ráda o této možnosti promluvila i s řeckou stranou.

Třetí část Sexu ve městě by se tak zařadila mezi několik dalších filmů, které se točily v řeckých destinacích. Z poslední doby je to například muzikál Mamma Mia!, který filmaři umístili na ostrovy Skiathos a Skopelos.

Ostrov celebrit a luxusu

Americká herečka ale není jediná celebrita, která na Mykonos nedá dopustit. „Dovolenou tu tráví i návrhář Giorgio Armani, zpěvačka Madonna, nebo Tom Hanks,“ doplňuje výčet VIP osobností delegát, který na Mykonu působí. Spousta celebrit kotví se svými jachtami v průzračných vodách Egejského moře na dohled hlavního města, své letní rezidence si tu vystavěli nejbohatší Řekové a v hlavním městě najdete i butiky a klenotnictví, kde ceny za zboží šplhají k sumám se šesti nulami.

„Přitom je kykladský ostrov Mykonos poměrně malý – jeho rozloha je zhruba jen 88 kilometrů čtverečních,“ říká delegát. I přesto se na něj ale vejde bezpočet nočních podniků, barů, taveren a restaurací, které zavírají až s ránem. „Právě díky bohatému nočnímu životu je Mykonos tak proslavený, mezi mladými patří k nejoblíbenějším středomořským destinacím,“ dodává k tomu.

Dovolená na ostrově Mykonos – jak se sem dostat?

Jedinou nevýhodou dovolené na ostrově Mykonos je nutnost přestupu - z Prahy se dostanete letadlem za dvě a půl hodiny jen do Athén a tady musíte přestoupit na vnitrostátní linku - po dvaceti minutách přistanete na ostrově. Druhou, romantičtější variantou je plavba na trajektu, který taktéž vyplouvá z hlavního města Řecka. Mykonos má pravidelné lodní spojení i s Pireem, Rafinou a okolními ostrovy.

Nečekejte davy!

Ostatní pak lákají nekonečné písečné pláže a moře modré, až se tají dech. Klima je tu také příjemnější než v jiných částech Řecka, a tak je dovolená na ostrově Mykonos v posledních deseti letech stále žádanější. K tomu ještě delegát poznamenává: „Na Mykonu ale neprobíhá nic, co by připomínalo masovou turistiku. Ubytovací kapacita je značně omezená a tomu ostatně odpovídají i ceny ubytování a služeb – patří k těm vyšším v Řecku.“

Malý ostrůvek dnes výrazně zastiňuje ostatní ostrovy Kykladského souostroví, kterého je součástí, a na rozdíl od jiných řeckých destinací neláká na historické památky, ale spíš na přátelskou kosmopolitní atmosféru. „Jedinou významnou pamětihodností jsou zbytky benátské pevnosti Kastro,“ doplňují místní.

Kosmopolitní Chora

Metropolí ostrova je stejnojmenné město. „Pozor, někdy mu ale místní říkají Chora,“ dodává k tomu delegát. Křivolakými uličkami tu volně procházejí pelikáni, kteří jsou maskoty ostrova, v romantických uličkách jsou desítky krámků, kde se dají nakoupit suvenýry. V noci se potom město mění v jeden velký zábavní podnik. „Sjíždějí se sem i lidé z okolních letovisek,“ říká k tomu číšník v bistru. Ne nadarmo se tady občas říká, že Mykonos nikdy nespí.

Místní se snaží za každou cenu udržet typickou atmosféru ostrova. „Bílé domky, barevné okenice – to jsou symboly Mykonu,“ vědí tady všichni. S tím je spojeno i několik omezení – okenice musí být výhradně dřevěné, plast je striktně zakázaný a jen těžko byste tu našli výškovou budovu – všechny jsou přízemní, maximálně jednopatrové. Typické je i to, že tu na každém kroku narazíte na kostelík nebo kapličku. „Jen v hlavním městě jich je asi 80, celkem by jich na Mykonu mělo být asi 600,“ doplňuje k tomu na závěr průvodce.

Dovolené Mykonos – co si nenechat ujít:

Výlet na ostrov Délos

Malý ostrůvek není jen rodištěm Apollóna a Artemis, ale i posvátným místem starověkého Řecka. Jediná šance, jak se na něj dostat je právě z ostrova Mykonos, z kterého je pravidelné lodní spojení. Na ostrůvku je muzeum a prodejna suvenýrů.

Malé Benátky

Přístavní čtvrť hlavního města Chora se občas objevuje i pod označením Malé Benátky. Těsně u mořského pobřeží je nepočítaně stylových barů a taveren, kde si můžete dát ledovou kávu a nasávat jedinečnou atmosféru.

Větrné mlýny

Dalším ze symbolů ostrova Mykonos jsou větrné mlýny. Na ostrově jich je rozmístěno několik a některé z nich jsou až 400 let staré. Ne všechny jsou přístupné turistům, ale v některých jsou zřízena malá muzea přímo pro výletníky.

Další články o Řecku:

V naší rubrice jsme v poslední době psali i o Bulharsku, Tunisku nebo Madeiře. Výčet všech článků z rubriky najdete na její hlavní stránce.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Léto u moře

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Řecka

Cestovní kancelář Greece Tours, specialista na letní dovolenou v Řecku a na Kypru vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Řecko - dovolená Mykonos:

Grecotel Myconos Blu

Nádherný hotel přímo u pláže Psaru je zařízený v romantickém stylu inspirovaný tyrkysovou barvou moře a využívaný pro svatební cesty.

Myconian Imperial & Thalasso Spa

Luxusní hotel v zálivu pláže Elia nabízí bohatou nabídku welness pobytů. Vyhlášené spa centrum nabízí širokou škálu procedur.

Myconos Grand

Hotel u malebné pláže v Agios Nikolais má ideální podmínky pro klidnou relaxaci, do hlavního města Mykonos je pravidelné autobusové spojení.

Autor: Lucie Štěrbová & CK GREECE TOURS