Ti, kteří se vydají na Olympskou riviéru, nemusí nutně strávit celý pobyt jen ležením na pláži. Oblast mezi Athénami a Soluní v podhůří slavného pohoří Olymp je ideální i pro ty, kteří chtějí svoje volno strávit aktivně. „Je tu spousta možností co dělat,“ upozorňuje delegát. „Můžete se potápět, vyrazit za památkami, nebo na trek do hor.“

Pobřežní pás Olympské riviéry je dlouhý více než 60 kilometrů a tvoří ho několik známých letovisek. Od nich se strmě zdvíhají svahy Olympu a při pohledu na majestátné pohoří v paprscích řeckého slunce si mnohý povzdychne: „Jo, řečtí bohové si místo pro život uměli vybrat!“

Modré vlajky pro nejčistší pláže

Co se týká letovisek na pobřeží - na špici oblíbenosti se drží tři – Leptokaria, Platamonas a Nei Pori. „Leptokaria je mezi Čechy poměrně známá a jezdí se do ní asi častěji než do blízkého Nei Pori,“ upřesňuje odborník přes cestovní ruch, „a to i přesto, že letovisko Nei Pori leží podél jedné z nejkrásnějších pláží celé riviéry. Důkazem toho je i takzvaná modrá vlajka EU.“

Pláž je místy široká až 100 metrů a vstup do moře je tady hodně mírný. „Ideální pro rodiny s menšími dětmi, nebo pro seniory,“ pokyvuje hlavou místní plavčík. Letovisko navíc chrání z jedné strany masiv Olympu, a tak tu na turisty čeká minimum srážek a prosluněné počasí. Jedinou nevýhodou může pro někoho být klid, který tu panuje.

Na pobřežní kolonádě je sice několik barů, ale Nei Pori je spíš klidné letovisko, kde můžete posedět třeba v restauraci Dionýsos přímo na pláži a příjemně unaveni z celodenního slunění usrkávat ledové frappé nebo si pochutnávat na šťavnatém gyrosu. „Za zábavou až do rána je ale nutné se vydat třeba do deset kilometrů vzdálené Leptokarie,“ upozorňuje číšník.

Pravidelně se tu pořádají i tradiční řecké trhy. Kromě čerstvého ovoce je tady k zakoupení i koření, voňavý med nebo třeba bylinný čaj na nachlazení – ideální příležitost pro nakoupení suvenýrů. Za nákupy oblečení se zase jezdí do nedalekého města Larisa. S Nei Pori ho spojuje přímá autobusová linka a turisté si libují, že oblečení, kabelky a boty jsou tu k sehnání za velmi příjemné ceny.

Až na vrchol Olympu

„Pro zkušené turisty je velkým lákadlem Olymp,“ potvrzuje místní průvodce. Pohoří se nad Olympskou riviérou tyčí do výšky, která atakuje tři tisíce metrů, a každý rok ho navštíví několik tisíc turistů. „Nejatraktivnější je bezesporu výstup na nejvyšší vrchol Mytikas, který měří 2917 metrů,“ dodává. Výšlap je náročný, ale měl by ho zvládnout i průměrně zdatný turista, který se nebojí výšek a pohybu po skalních stupních.

Kláštery Meteora – fascinující stavby na vrcholcích skal – jsou častým cílem turistů, kteří tráví dovolenou na Olympské riviéře.

FOTO: CK GREECE TOURS

Vrcholu je možné dosáhnout během jednoho dne. „Ale pokud si chcete výstup opravdu vychutnat, doporučuje se přespat na horské chatě ve výšce zhruba 2100 metrů,“ radí zkušenější. Rozhodně se nevyplatí podcenit obuv, pohorky jsou téměř povinností – i když se lidé na pobřeží právě „opékají“ při teplotě atakující třicítku, ve vrcholových partiích Olympu může být jen mírně nad nulou a smíšené srážky.

I v létě tu můžete někdy narazit na sněhovou závěj. Vrcholové partie Mytikasu jsou přístupné až koncem května a otevřeny bývají obvykle do konce října. „Samozřejmě jen v případě, že jsou vyhovující meteorologické podmínky,“ dodává horský vůdce. Výstup na Olymp je možný po několika trasách. Ta nejobvyklejší vede z osady Prionia, kam se dopravíte pronajatým autem nebo taxíkem, popřípadě pešky.

„Z Prionie trvá potom výstup ke stanici Refuge A1 po červené značce za dobrého počasí asi 4 hodiny,“ přibližuje trasu průvodce. Po dalších třech hodinách turisté obvykle dosáhnou na rozcestí Skala ve výšce 2866 metrů nad mořem. Odtud je perfektně vidět jak vrchol Mytikas, tak jen o pár metrů nižší Skolio a od vrcholu turisty dělí jen posledních šedesát minut a zhruba 50 výškových metrů.

Podle řeckých bájí a pověstí byl Olymp sídlem starověkých bohů. Ty tady asi nepotkáte, ale pohled, který se vám naskytne, rozhodně boží bude.

Letoviska Olympské riviéry

Nei Pori

Letovisko je ideální pro rodiny s dětmi, pláž má pozvolný vstup do moře. Pro zkrácení dlouhé chvíle je tu i lunapark. Většina turistů tvrdí, že letovisko pod jižním cípem pohoří Olymp má nejkrásnější pláž široko daleko.

Platamonas

3 kilometry severně od Nei Pori leží letovisko Platamonas, jehož dominantou je rozlehlý středověký křižácký hrad na kopci nad ním. Z jeho věže je prý krásný výhled do okolí a po výstupu můžete nabrat sílu v některé z místních taveren.

Leptokaria

Původně malá rybářská vesnička je dnes známá svým příjemným klimatem a zároveň je i častým cílem turistů, které trápí dýchací potíže nebo alergie. Pobřežní kolonáda ožívá se západem slunce a spát se jde až s ranním rozbřeskem.

Související články o Řecku:

V rubrice Léto u moře jsme psali i o jiných destinacích - Turecké riviéře, potápění v Egyptě, nebo Madeiře. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Léto u moře

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Řecka

Cestovní kancelář Greece Tours, specialista na letní dovolenou v Řecku a na Kypru vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Řecko - Olympská riviéra:

Apartmány a studia Maria

Dům Maria leží na klidném místě letoviska jen 300 metrů od pláže a nabízí pohodlné ubytování i pro rodiny se 2-3 dětmi.

Hotel Olympic Beach

Hotel v centru letoviska 50 metrů od pláže. Ze všech klimatizovaných pokojů s velkými balkóny je čelní, nebo boční výhled na moře.

Hotel Platamon Palace

Hotel má vynikající polohu přímo u písečné pláže a nabízí jak pobyty s polopenzí, tak i pobyty s all inclusive stravováním.

Autor: Lucie Štěrbová & CK GREECE TOURS