Ne nadarmo je Španělsko jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa. Turisté se sem sjíždějí za architekturou, historií, přírodou, mořem i kulinářskými pochoutkami. Nejvíce turistů se zde pochopitelně vydává v letě – dlouhým plážím v oblastech jako např. Costa Brava nebo Costa del Maresme (lemovaným sytě modrým mořem) jde jen těžko odolat.

Když se k tomu přidá ještě rytmus kastanět a osvěžující vychlazená sangria, nechce se ve finále nikomu odjet. Po lenošení na pláži se pak vyráží do rušných uliček přímořských městeček nebo ještě rušnějších ulic velkých měst. O zábavu také nebude nouze, protože jestli se nějaký národ umí bavit, pak jsou to Španělé.

Španělská inspirace

Španělsko inspirovalo spoustu umělců – za všechny můžeme jmenovat například Hemingwaye, který tady působil jako zpravodaj v dobách občanské války nebo provokativního režiséra Woodyho Allena, kterého okouzlila Barcelona natolik, že z ní udělal jednu z hlavních hrdinek svého filmu Vicki Cristina Barcelona. Mezi slavné Španěly se řadí Pablo Picasso, Salvádor Dalí, Goya, Miguel de Cervantes nebo Frederico García Lorca.

Divoké pobřeží a horské scenérie

Dovolená u moře ale znamená především polehávání na pláži, plavání, potápění a večery s dobrým jídlem, pitím i zábavou. To všechno a ještě víc můžete ve Španělsku mít.

Pokud máte naplánováno něco v tomto stylu, bude pro vás asi nejlepší pobřeží Costa Brava nebo Costa del Maresme. Vedle čistých pláží tu turisty baví i aquaparky nebo delfinária, což na dovolené ocení hlavně rodiče s dětmi. Costa Brava znamená v překladu "divoké pobřeží". Rovné a dlouhé pláže tu střídají mořem opracovaná skaliska.

Španělsko nabízí přehršel hotelů, z kterých je to jen pár kroků na pláž.

FOTO: CK MILE

Nedaleko leží katalánská metropole Barcelona. Na její tváři se neodmyslitelně podepsal architekt Gaudí, když navrhl slavný chrám Sagrada Familia. Ne všechno v Barceloně ale postavil Gaudí. Turisté míří také do gotické čtvrti nebo do ulice La Rambla, místa, které nikdy nespí.

Fotbaloví fanoušci si nenechávají ujít návštěvu stadionu FC Barcelona. Město jako na dlani budete mít na kopci Montjuic. Doby, kdy Španělsko tvořilo historii světa, si turisté připomínají u Kolumbova památníku.

Dalším dovolenkovým letoviskem je Costa del Maresme, které je klidnějším prodloužením Costa Bravy. Dlouhé písčité pláže už tu nejsou rušeny skalami nejrůznějších tvarů. Centrem letoviska je město Calella vzdálené od Barcelony pouhých 50 kilometrů. Patří k němu tři kilometry pláží, které si svou čistotou vysloužily ocenění Evropské unie. Modrou vlajkou se mohou chlubit už osm let.

Návrat do středověku

Pokud budete trávit dovolenou v okolí Costa Bravy, byla by škoda neudělat si výlet do kláštera Montserrat nebo si pochutnat na středověké večeři na hradě Valltordery. Klášter Montserrat patří benediktýnům a význam získal zejména proto, že je zde uložena socha patronky Katalánska. Leží na vápencové hoře a naskytne se vám z něj výhled na katalánskou krajinu.

Hrad Valltordery nabízí turistům nezapomenutelný zážitek v podobě středověké večeře – zatímco si pochutnávají na tradiční zeleninové polévce, speciálně pečeném kuřeti nebo vepřových kotletách, baví je ukázky z turnajů caballeros. Po večeři se návštěvníci odeberou do tanečního sálu, kde si po názorných ukázkách mohou vyzkoušet flamenco a jiné tradiční španělské tance.

Známá španělská letoviska

Pineda de Mar

Je jedno z nejklidnějších míst na pobřeží Costa del Maresme. Svým návštěvníkům nabízí dlouhou písečnou pláž, průzračnou vodu, rozmanité nabídky ubytování, restaurací, kaváren nebo barů. Ve městě se také pravidelně koná trh. Na výlet si odtud můžete zajet do Barcelony nebo do národního parku Parque Natural del Montnegre.

Santa Susanna

Leží severně od Pinedy de Mar. V údolí Valle de Alfata pěstovali zemědělci víno a obilí už ve 12. století, ze středověku se dodnes zachovaly například strážní věže, kaplička nebo statky v okolí. Přes den je nejrušněji na dvoukilometrové pláži, večer zase ožívá městská promenáda obklopená různými restauracemi a obchůdky.

Lloret de Mar

Patří k nejoblíbenějším a největším střediskům na pobřeží Costa Brava. Jeho název je odvozen z latinského slova lauretum, což v překladu znamená vavřínový háj. Vavřín je také součástí městského znaku. Ze zmíněných středisek je nejkosmopolitnější a nejživější. Turisté z celého světa se tu potkávají v barech a diskotékách.

Čtěte dále:

V rubrice Léto u moře jsme nedávno psali také o Makarské riviéře, Bulharsku, ale i o řeckých ostrovech Knóssos, Chios, Zakynthos nebo Thassos. Přehled všech vydaných článků naleznete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Léto u moře

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Španělska

Cestovní kancelář MILE, specialista na zájezdy Řecko, Bulharsko, Turecko, Chorvatsko, Itálie atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Španělsko:

Hotel Mar Blau

Hotel je od moře vzdálený přibližně 450 metrů. Koupat se tu můžete i v hotelovém bazénu. Calella je od Barcelony vzdálená 50 kilometrů.

Hotel Sorra d´Or

Leží v letovisku Malgrat de Mar, které je součástí poklidného Costa del Maresme. Z hotelu je k moři jen kousek, stejně tak do centra městečka.

Hotel Caprici

Caprici patří k vyhledávaným hotelům Santa Susanny. Atraktivitu plážového hotelu doplňuje ještě centrum města vzdálené pár set metrů.

Autor: Petra Novotná & CK MILE