Řeka Niagara se nad svým nejfotografovanějším místem rozděluje do tří vodopádů – dva z nich se nacházejí na americkém území, o ten třetí se USA dělí s Kanadou. Nutno podotknout, že je to ten nejkrásnější, nejpopulárnější a také nejbohatší z celé trojice. Jmenuje se Podkova a proteče jím 90 % objemu vody rozdělené řeky. Na Americký vodopád a Nevěstin závoj zbývá dohromady 10 %.

Právě z Podkovy pocházejí známé fotky, kdy lidé v pláštěnkách připlouvají na lodi do bezprostřední blízkosti padající vody, prší na ně kapky a vlevo, vpravo i před nimi padá Niagara. Tenhle zážitek by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se vypraví až sem.

Shoshone Falls na druhém konci USA mají přezdívku Niagara státu Idaho.

Shoshone Falls na druhém konci USA mají přezdívku Niagara státu Idaho.

FOTO: bigstock.com


Celé nezamrzly už víc než 260 let

Ale vodopády ne vždycky hučí a cákají na všechny strany. Občas přijde tak velká zima, že většina proudů zamrzne a z jindy mohutné vodní masy se stanou ledové krápníky, mezi nimiž se dere dolů několik potůčků. V roce 1848 ovšem přišla tak veliká zima, že se vodopády zastavily úplně po celé šířce.

O Americe čtěte také zde:

Scenérie nepodléhá jen rozmarům počasí, ale i techniků elektráren. Celkem se v oblasti Niagary nachází pět vodních elektráren, mimo jiné i ta vůbec největší na americké straně hranic.

Navrhl ji slavný fyzik Nikola Tesla, který tak se svým střídavým proudem v boji o dominanci na americkém trhu definitivně porazil Edisonův stejnosměrný proud. Produkci elektrárny ovlivňuje to, kolik do ní její zaměstnanci přivedou vody. Vše řídí jen oni a mohou do elektrárny odklonit třeba veškerou vodu od vodopádů.

To je vody! Niagarou proteče 2,4 milionu litrů za sekundu.

To je vody! Niagarou proteče 2,4 miliónu litrů za sekundu.

FOTO: bigstock.com

K Niagarským vodopádům zamíří každý rok přibližně 12 miliónů turistů, kteří tu pořídí stamilióny fotek. Není divu, že vodopády patří k 15 nejfotografovanějším místům planety. Dravá voda tu vytvořila mezi Erijským a Ontarijským jezerem opravdu unikátní vodopády.

Niagara láká kromě klasických turistů s fotoaparáty a kamerami také odvážlivce snažící se ji splout uvnitř sudu. Po internetu koluje vtip, že lidé se snaží doplout v sudu dolů, zatímco akční hrdina Chuck Norris dávno vyplul Niagarské vodopády nahoru v lepenkové krabici. Za reálnější považujeme spíše to první.

Jisté je, že Podkovu, Nevěstin závoj i Americký vodopád lidé milují a rádi se k nim vydávají na lodích. S tím jim často pomáhají cestovní kanceláře. Ty české zaměřené na zájezdy do Ameriky mají v nabídkách spousty zájezdů, při nichž zajišťují vstupy k největším atrakcím USA, k nimž patří i úžasné Niagarské vodopády.

Když se řekne New York, každý si nejdřív vybaví město tohoto jména. Málokdo ale ví, že do státu New York patří také Niagarské vodopády.

Když se řekne New York, každý si nejdřív vybaví město tohoto jména. Málokdo ale ví, že do státu New York patří také Niagarské vodopády.

FOTO: bigstock.com

Inzertní sdělení: Procestujte USA!

Užijte si New York a Niagaru!

Vydejte se s českým průvodcem na nejzajímavější místa východu USA. Dostanete se lodí přímo k soše SvobodyNiagarským vodopádům, projdete historická místa hlavního města a poznáte obrovský New York s největší sítí metra na světě.

Uvidíte i jedno z nejstarších měst USA – Filadelfii – a hlavní město Washington. Čeká vás to nejlepší z východu Spojených států.

Cestujte do Beverly Hills, národních parků i Vegas!

Vydejte se na 10 dnů a 11 nocí na západ USA a užívejte si luxus a nádheru úžasných hotelů, restaurací a kasin v Las Vegas, ticho a klid mezi tisíciletými stromy NP Sequoia a úchvatné skalní útvary ve Velkém a Bryceově kaňonu.

Podíváte se také do Los Angeles a jeho předměstí boháčů (Beverly Hills a Santa Monica), na proslulé pobřeží Big Sur a projdete se kolem hvězd na Chodníku slávy.

Po celou dobu zájezdu je s vámi český průvodce.

Trávili byste dovolenou raději na havajských plážích, uprostřed aljašské divočiny, anebo si užívali luxusní restaurace a hotely v Las Vegas a New Yorku? Cestovní kancelář ESO travel nabízí zájezdy do celých Spojených států.

  
  

Čtěte dále:

Přečtěte si také o plážích s černým pískem, podívejte se na osm nejúžasnějších vyhlídek světa nebo na pláže východní Kuby. Přehled všech článků najdete na hlavní straně rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán