Mezi cestovateli znalými Ameriky se říká, že jde o jeden z nejnedocenějších národních parků Spojených států. Co do popularity se nemůže měřit například s Everglades, nejslavnějším z jedenácti floridských státem chráněných území. Je však určitě rozmanitější.

U nás je vídáme v teráriích, v Biscayne žijí takové ještěrky ve volné přírodě.

U nás je vídáme v teráriích, v Biscayne žijí takové ještěrky ve volné přírodě.

FOTO: bigstock.com

Jde totiž o kombinaci půvabných ostrůvků a podmořských pokladů. Nepředstavujte si ale poklady v podobě truhel se zlaťáky (i když i ty se tady vzhledem k velkému množství lodních vraků na dně možná ještě dají nalézt), ale spíše přehlídku rozmanitých barev rozpustile rejdících ryb a dalších podmořských živočichů. Patří mezi ně kapustňáci, želvy, nad hladinou se zase setkáme s elegantními pelikány.

Zdejší korálové porosty a vraky lodí potopených piráty tu poskytují úkryt mnoha rybám. Dravci, kteří na ně číhají, zase vědí, že zde vždy najdou něco k snědku. Odvěký drsný boj lovce a kořisti sem jezdí zachycovat turisté, ovšem oproti nejslavnějším místům pevninské části Floridy jich sem míří překvapivě méně.

O Americe čtěte také zde:

U majestátního majáku na Key Biscayne je vystavený kanón.

U majestátního majáku na Key Biscayne je vystavený kanón.

FOTO: bigstock.com

Od „malého Bílého domu“ k podmořským vrakům

Bohatý podmořský život, nádherné moře a klid na ostrovech sem láká nejen příležitostné cestovatele, ale i ty, co se do této fascinující oblasti zamilovali natolik, že si v pásu ostrovů Florida Keys začínajícím u Biscayne zařídili zimní sídlo. Mezi takové patřili i američtí prezidenti – jako první Harry Truman. „Malý Bílý dům“, jak se biscaynské rezidenci prvních mužů USA říkalo, tady míval také Richard Nixon.

Na území parku tak najdeme zaznamenanou „desetitisíciletou historii lidstva“, jak uvádí vedení parku. Takový časový úsek totiž uplynul od pirátských útoků na obchodní lodě, které dnes leží pod hladinou zdejších vod, přes začátky místních zemědělců zakládajících ananasové plantáže až po dvacáté století, kdy tady odpočívali američtí prezidenti.

Další články z USA:

Život pod mořem kolem korálových útesů je bohatý a hlavně barevný.

Život pod mořem kolem korálových útesů je bohatý a hlavně barevný.

FOTO: bigstock.com

Lodě, které odpočívají v pokoji na dně moře u pobřeží, neztroskotaly vždy jen kvůli útokům pirátů. Například v devatenáctém století potopená Arratoon Apcar, nejstarší loď ze skupiny začleněné do poznávací stezky vraků pro turisty, doplatila na chybu v navigaci a náraz do podmořského útesu. Ji a další plavidla (od těch nejstarších s vesly či parním strojem až po ty mnohem modernější z druhé poloviny dvacátého století) mohou návštěvníci národního parku poznat zblízka se šnorchlem nebo potápěčskou výstrojí.

Národní park leží v oblasti Florida Keys – ostrůvků u jižního pobřeží Floridy. Velkou část z nich lze projet po legendární Overseas Highway – dálnici vedoucí 200 km skrz moře mezi delfíny a žraloky až k nejvzdálenějšímu z velkých ostrovů – Key West. Projet se po těchto úchvatných končinách a obohatit plážovou dovolenou na Floridě o další zážitky je tak velmi snadné.

O plážích si přečtete také zde:

Vzadu jeden z mostů Overseas Highway, vpředu palmy na Florida Keys.

Vzadu jeden z mostů Overseas Highway, vepředu palmy na Florida Keys.

FOTO: bigstock.com

Inzertní sdělení: Vydejte se do Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel vybírá z nabídky a zájezdů do USA:

 

FOTO: ESO travel

Západ USA a Florida!

Je to pěkná otrava, čekat ve středu Evropy na dva tři teplé měsíce a pak se zase celý rok halit do teplého oblečení. Udělejte s tím něco, vydejte se poznat USA a zakončete cestu na vyhřátých píscích slunné Floridy. Zatočte se zimní náladou a udělejte si radost! Uvidíte přitom i luxusní losangeleské Beverly Hills.

Příště do San Franciska!

Vydejte se s námi na velkou cestu Spojenými státy a kromě Las Vegas, Monument Valley a dalších skvostů nakoukněte i do úžasného San Franciska, kde mimo jiné najdete i most zapsaný do Guinnessovy knihy rekordů. Není na co čekat!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejkrásnějších místech Tibetu, dále o nejlépe hodnocených restauracích na světě nebo o nejslavnějších kaňonech světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavním stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán