Tibetská autonomní oblast zaujímá něco přes milión kilometrů čtverečních a má více než 3 milióny obyvatel. Obydlenost území je sice nerovnoměrná, ale průměrně vychází asi na 1,7 osoby na km2 (pro srovnání – u nás je průměrné obydlení 133 osob/km2). Tibeťanů je však téměř dvakrát tolik.

Toto území leží na Tibetské náhorní plošině, na jednom z míst, která obklopují horské masívy a průměrná nadmořská výška dosahuje 4 500 m n. m. Během celého roku tu může zavládnout i čtyřicetistupňový mráz.

Mount Everest nedá nikomu nic zadarmo. A přesto, nebo snad právě proto ho stále toužíme zdolávat.

Mount Everest nedá nikomu nic zadarmo. A přesto, nebo snad právě proto ho stále toužíme zdolávat.

FOTO: bigstock.com

Drsná, ale neodolatelná kráska

Jedním z masívů, které zasahují do Tibetu, je samozřejmě Himálaj. Na hranici Tibetu a Nepálu zde stojí nejvyšší hora světa, Mount Everest se svými 8 848 metry, která se působením tektonických desek zvyšuje ročně asi o 5 mm. Výstup na ni je opravdu náročný a určený jen pro trénované, ale přesto se o její zdolání pokouší stále spousta nadšenců.

Čtěte o dalších zajímavých místech Číny:

Jména, která k Mount Everestu neodmyslitelně patří
Mount Everest je ojedinělé místo na Zemi spjaté s nezaměnitelnými jmény. Prvním, kdo vystoupal na vrchol, byl v roce 1953 Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norgay. Další, kdo by neměl nadšencům do tematiky horolezení uniknout, je Reinhold Messner, jenž zdolal nejvyšší horu světa bez použití kyslíkové masky a bez lan. Kromě toho jako první pokořil všechny „osmitisícovky“.

Jak už bylo ale řečeno v samotném úvodu, Tibet není jen o Himálaji. Pozornosti návštěvníků rozhodně nesmí uniknout hlavní město Lhasa se všemi svými obdivuhodnostmi. Mezi ně patří například palác Potála, náboženské, politické a umělecké centrum všeho zdejšího dění, s celou paletou uměleckých kousků i historických památek. Ve Lhase se nachází také někdejší letní rezidence dalajlámů Norbulinka. Mezi další skvosty patří také kláštery Sera a Däpung.

Palác Potala je bezpochyby nejdůležitějším místem v tibetské metropoli Lhase.

Palác Potala je bezpochyby nejdůležitějším místem v tibetské metropoli Lhase.

FOTO: bigstock.com

Běžný život ve Lhase se stal námětem pro horolezce Heinricha Harrera, který později napsal dílo Sedm let v Tibetu. Příběh byl poté zfilmován a samotného Harrera v něm ztvárnil Brad Pitt.

Přečtěte si také o Americe:

Na co dalšího se můžete při návštěvě Tibetu zaměřit?

Jezero Nam: Druhé největší tibetské jezero se slanou vodou leží necelých 200 km od Lhasy a na jeho březích se dá díky jeho rozloze pozorovat vliv přílivu a odlivu. V jihovýchodním cípu jezera stojí menší klášter Taši Dor zasvěcený bohům hor. Kromě toho jsou břehy jezera lemovány sedm tisíc metrů vysokými horami. Pohled na kombinaci hor a vody si navždy uchováte v paměti.

Jumbulagang: Na skále nad údolím Jarlung se tyčí pevnost tibetských králů, která dnes slouží jako malý buddhistický klášter. Z 11 m vysoké věže si mohou turisté vychutnat dokonalý rozhled po kraji.

Sakya: Tibetské klášterní město, jež tvoří významnou část čínských dějin a které bylo do poloviny 14. století hlavním městem Tibetu. Každého zde zaujme mohutná budova, tzv. Jižní klášter, která dříve sloužila jako pevnost. Po tzv. Severním klášteru bohužel zbyly jen malé bílé stúpy, vše zničilo zemětřesení. Na městečku je patrný vliv mongolské kultury, třeba už jen modrošedou fasádou domků.

Larung Gar: Největší buddhistické centrum na světě, které obývá asi 40 tisíc buddhistických mnichů, vzniklo z původního stanového tábora.

Typické buddhistické modlitební mlýnky s mantrami či symboly, jejichž točením buddhisté vysílají modlitby do světa.

Typické buddhistické modlitební mlýnky s mantrami či symboly, jejichž točením buddhisté vysílají modlitby do světa.

FOTO: bigstock.com

Viděli jste u nás tibetskou vlajku? Zrak vás nešálil

Už po několik let si můžeme v České republice (a od 90. let v západní Evropě) na veřejných budovách vždy 10. března všimnout vyvěšené pestrobarevné tibetské vlajky. Akce s oficiálním názvem Vlajka pro Tibet má připomenout touhu Tibeťanů po svobodě.

Na podporu Tibetu jsou po celém světě 10. března vyvěšovány tibetské vlajky symbolizující radost, svobodu, štěstí a blahobyt.

Na podporu Tibetu jsou po celém světě 10. března vyvěšovány tibetské vlajky symbolizující radost, svobodu, štěstí a blahobyt.

FOTO: bigstock.com

Inzertní sdělení: Vydejte se do Tibetu!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů za exotikou:

FOTO: ESO travel

Čína, Tibet, Nepál a Indie najednou

Poznejte Čínu, Tibet, Nepál a Indii na jedné velké cestě po Asii. Zhlédnete Velkou čínskou zeď, Terakotovou armádu, metropole Lhasu, Káthmándú, Dillí a Peking a spoustu krásných míst a zákoutí, o nichž jste možná dosud ani netušili.

Vlakem až na střechu světa 

Představte si, že kromě poznávání uchvacujícího Pekingu vás čeká ještě jeden nezapomenutelný zážitek – cesta vlakem na nejvýše položené dráze na světě, a to z Xiningu do tibetské Lhasy. Překonáte 2 000 km a to, co zahlédnete cestou, se vám nikde jinde nenaskytne.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také článek o nejvyšších budovách USA včetně mrakodrapu Donalda Trumpa, o pirátském Ang Thongu, který byl předobrazem ostrova z filmu Pláž s Leonardem di Capriem nebo o mrakodrapech v Africe. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán