Havana, Santiago de Cuba, Trinidad, Havana a pár dní sladkého nicnedělání na plážích, které jako by se sem snesly z ráje. Klasická kubánská abeceda téměř každého turisty. Zkuste z ní ale vyklouznout a podívat se na místa, o kterých sice běžně neslýcháme v cestovatelských dokumentech, a přesto mají pro Kubánce nezanedbatelný význam.

Bacunayagua je nejvyšším mostem Kuby.

Bacunayagua je nejvyšším mostem Kuby.

FOTO: bigstock.com

Jedním příkladem za všechna tato místa je most Bacunayagua na severu Kuby, přesně na hranicích provincií Mayabeque a Matanzas, který pomáhá místním překonávat dva masívy proťaté dech beroucím, 150 metrů hlubokým kaňonem. Most je součástí dálnice Via Blanca, spojující město Matanzas s Havanou.

Postaven v 50. letech, obdivován dodnes

O vznik mostu se zasadil latinskoamerický inženýr Luis Saenz, stejně jako o stavbu několika dalších kubánských mostů, před nimiž se však lidé tolik neklaní. Bacunayagua byla do provozu uvedena jako součást Via Blanca v září 1959 a v tom okamžiku se zapsala do kubánských dějin jako nejvyšší most v zemi. Na tento rekord dosáhla se svými 110 metry ode dna údolí a stačily k tomu zhruba tři roky stavby.

Bacunayagua je mnohoúhelníkový most stojící na dvou betonových „žebrech“ dělících se na čtyři nosné sloupy. Ač se může při tomto popisu zdát, že jde o nevkusné monstrum, je tomu právě naopak – Saenz se od počátku svých návrhů snažil, aby na okolní přírodu stavba nepůsobila rušivě. A výsledek je vskutku úžasný.

Via Blanca, jejíž součástí most Bacunayagua je, končí ve Varaderu – nejoblíbenějším kubánském letovisku.

Via Blanca, jejíž součástí most Bacunayagua je, končí ve Varaderu – nejoblíbenějším kubánském letovisku.

FOTO: bigstock.com

Bacunayagua pro všechny návštěvníky chystá ohromující pohled do zmíněného údolí plného vegetace prošpikované palmami a sem tam nějakou tou zapadlou romantickou chatrčí. Přímo u mostu turisty vítá bar s terasou, z níž může každý pořídit úchvatný snímek mostu se svou maličkostí a zachytit se tak v neobyčejný okamžik na neobyčejném místě.

Čtěte o dalších exotických místech:

Most, který si Kubu omotal kolem prstu

Kuba má na svém území nespočet mostů a průzkumníci zjistili, že opravu si konstantně zasluhuje asi 70 % z nich. Kubánci ale docela jasně vědí, kde jsou jejich priority, a ač je některý z mostů v pořadí, ihned ho může vystřídat Bacunayagua – ten má totiž v opravách vždy přednost.

Tento přístup je také znát, most je zachovalý a perfektně slouží dodnes. Od doby svého vzniku a uvedení do provozu potřeboval jen dvě rozsáhlé renovace – v letech 1976 a 2010. Bezpečí je tu zkrátka nade vše.

Hlavní město Havana je od mostu vzdáleno něco přes 70 km.

Hlavní město Havana je od mostu vzdáleno něco přes 70 km.

FOTO: bigstock.com

Kudy na most? Z nejznámějšího letoviska Kuby

Via Blanca, komunikace, jejíž součástí je most Bacunayagua, má jeden ze svých konců v turisty oblíbeném místě Varadero. Právě z tohoto světoznámého letoviska s bílými písečnými plážemi se turisté nejčastěji vydávají Bacunayaguu obhlédnout. Nejčastěji se zastavení koná na výletě z Varadera do Havany, která nesmí nikomu při návštěvě Kuby uniknout.

Inzertní sdělení: Vydejte se za exotikou!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů:

Dopřejte si luxus ve světoznámém Varaderu!

Vydejte se na odpočinkový zájezd, na němž poznáte krásu kubánských pláží a místní kulturu, zakusíte luxus zdejších hotelů a vrátíte se tak odpočinutí jako ještě nikdy.

Můžete se také vydat na celodenní výlet do Havany a prohlédnete si přitom obdivuhodný most Bacunayagua.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Naučte se tančit salsu. Na Kubě!

Máte po krk všech klasických dovolených a chcete tentokrát prožít něco nového a opravdu vzrušujícího? Potom s námi poleťte na Kubu!

Podíváte se zblízka na Havanu a absolvujete zde kurz salsy, poté si pojedete odpočinout do populárního letoviska Varadero. Na této dovolené vám nic chybět nebude!

  

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o cestě na Nový Zéland, o nejvyšší věži jižní polokoule nebo o 115 letech metra v USA. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Petra Malá & Tomáš Cikán