O metru v USA se obvykle hovoří v souvislosti s New Yorkem, ale amerických měst, jimiž vede městská dráha, je v současné době celkem 12. V San Francisku například podjíždí moře, ale jinak tratě mnohdy nevedou primárně pod zemí, jak to známe z Prahy, ale v daleko větší míře i po mostech nad pozemními komunikacemi nebo souběžně s nimi.

Metro nejezdí ve 12 nejlidnatějších městech Spojených států, jak by asi velela logika. Najdeme ho například v 48. největším (dle počtu obyvatel) americkém městě Clevelandu. Ve čtvrtém nejlidnatějším Houstonu, v němž žije skoro o dva miliony lidí víc, ovšem podzemku nemají. Kde všude se tedy můžete v USA svézt městskými vlaky?

Znáte USA? Vyzkoušejte si své znalosti:

New York se nemusí spoléhat jen na mosty, za East River se z Manhattanu dostanete i podvodním tunelem metra.

New York se nemusí spoléhat jen na mosty, za East River se z Manhattanu dostanete i podvodním tunelem metra.

FOTO: bigstock.com

New York City Subway: Největší systém metra na světě

Má přes 400 zastávek. Tolik stanic nemají ani v Šanghaji nebo v Pekingu. Metro v New Yorku začalo na začátku dvacátého století (1904) jezdit pod Manhattatem. Zanedlouho už podjíždělo East River a směřovalo na východ do Brooklynu a do Queens. Dnes jezdí na 34 linkách.

Přečtěte si další články z Ameriky:

Nejlépe pokryté je pochopitelně centrum v čele s Manhattanem. V okolí Times Square lze nastoupit na 12 linek. Že se cestující snadno dostanou k nejzajímavějším místům města, o tom svědčí názvy stanic: Wall Street, Brooklynský most, Times Square, Grand Central Terminal, Americké přírodovědné muzeum, Kolumbijská univerzita, 5. avenue…

Kolem Times Square si na nedostatek dopravních spojů rozhodně nemůžete stěžovat.

Kolem Times Square si na nedostatek dopravních spojů rozhodně nemůžete stěžovat.

FOTO: bigstock.com

Pokud tedy jedete na Manhattan, můžete si být jisti, že někde v okolí místa, kam směřujete, nějakou zastávku metra najdete. Rozhodně se po ní porozhlédněte, i když třeba nechcete zrovna někam jet. Metro představuje atrakci samu o sobě.

Vagóny se dělají z velké části ručně v Brazílii a jejich výroba je tak trochu alchymie. O tom se ostatně můžete přesvědčit v jednom z našich nedávných článků:

Los Angeles: Tunely, které odolají i silnému zemětřesení

Spolu s New Yorkem a coloradským Denverem patří Los Angeles mezi trojici měst s nejlepšími systémy veřejné dopravy v USA (podle analýzy provedené U. S. News). Aby ne, vždyť druhé největší město země je obklopené plážemi, na něž vedle místních denně míří i spousta turistů.

Co mohou vidět? Metro má stanice například v Hollywoodu nebo poblíž pláží ve Venice. Moře a filmová studia, to jsou hlavní atrakce „města andělů“, jak se Los Angeles přezdívá. Jízdu si lidé mohou užít pěkně v klidu, podzemní tunely jsou navrženy tak, aby dokázaly odolat i velkým zemětřesením do 7,5 stupně Richterovy škály.

Takhle jezdí metro nad Chicagem.

Takhle jezdí metro nad Chicagem.

FOTO: bigstock.com

Washington: Metro, v němž se cítíte bezpečně

Že je Washington, D. C. až 22. nejlidnatější město? To vůbec nevadí. Je to hlavní město, a tak má druhý největší systém městské dopravy v celé zemi. Sídlí zde totiž celá řada vládních úřadů, jejichž zaměstnanci se musí dostat do kanceláří. A nesmíme zapomínat na turisty, kterým dopravní systém města zásadně pomáhá v poznání toho nejdůležitějšího. Obvykle směřují do okolí místa zvaného National Mall, kde mohou vidět například Lincolnův památník, Kapitol, Národní muzeum americké historie, Washingtonův monument a samozřejmě Bílý dům.

Vzhledem k důležitosti města je metro také hodně sledované a udržované. Patří k těm nejčistším a nejbezpečnějším v Americe. K zajištění pořádku pomáhá něco okolo 6000 kamer.

Kapitol – jeden z hlavních cílů lidí přijíždějících za poznáním Washingtonu.

Kapitol – jeden z hlavních cílů lidí přijíždějících za poznáním Washingtonu.

FOTO: bigstock.com

Miami: Jak se metrem jezdí na pláž

Ačkoliv Miami patří až do páté desítky nejlidnatějších měst USA, metro má. Je to logické, protože jde o výkladní skříň americké plážové turistiky. Vlaky vozí cestující až na pobřeží do sousedství populární plážové lokality South Beach.

Určitě nejsme sami, kdo si v počasí, které nyní v srdci Evropy máme, pohrává s myšlenkou, že bychom se na miamské pláže vydali. A co vy, máte stejnou touhu? Nedivíme se, vždyť ve čtvrtek tam sluníčko ohřálo vzduch na 26 °C.
Chcete-li si přečíst o zbývajících systémech metra v USA, podívejte se na sloupec vpravo vedle článku.

Pláž na Miami s typickou věží pro plavčíka.

Pláž na Miami s typickou věží pro plavčíka.

FOTO: bigstock.com

Inzertní sdělení: Podívejte se do Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Z Floridy do New Yorku!

Využijte nabídku dvou týdny cestování po východní části Spojených států s českým průvodcem. Během cesty uvidíte aligátory ve floridském parku Everglades, vesmírné středisko na Floridě, pláže na Miami a samozřejmě New York.

V plánu je také prohlídka nejzajímavějších míst Washingtonu nebo Mořského světa v Orlandu  s delfíny nebo lachtany.

Detaily cesty 

Projeďte celé USA!

Podívejte se lodí k Niagarským vodopádům, pod most Golden Gate v San Francisku nebo k soše Svobody. Na pevnině zase poznáte kasina Las Vegas, hollywoodská studia nebo newyorský Manhattan.
Poznejte s námi ta nejkrásnější města a národní parky USA, k dispozici bude český průvodce!

Více informací 

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o plážovém ráji na Maledivách, o plavbě na atomovém ledoborci nebo o pyramidách na Mayské riviéře. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán