Oahu má Honolulu a pláž Waikiki, Kauai zase věčně zelené stráně doruda zbarvených sopek. Na Maui najdeme bláznivou silnici Hana Road z 620 zatáčkami a 59 mosty. Čím se může pochlubit ostrov Havaj zvaná místními jednoduše „Velký ostrov“?

Když se na ostrov podíváte z hodně velké výšky, upoutá vás na první pohled. Jednak rozlohou jednoznačně převyšuje ostatní z celé skupiny Havajských ostrovů (je dokonce větší než všech ostatních sedm velkých ostrovů Havaje dohromady), ale také vzhledem. Na satelitních snímcích můžete vidět souhru barev pestřejší než jinde. Ze zelených ploch vegetace vystupují rudé vulkány, z nichž stékají blankytné řeky do modrého oceánu, a kolem sopek se drží bílé mlžné obláčky. Prostě exploze barev.

Na Havaji se můžete slunit na Waikiki nebo létat vrtulníkem nad sopkami

Lety nad vulkány jsou hodně populární.

Lety nad vulkány jsou hodně populární.

FOTO: Cestykolemsveta.cz

Kdyby Havaj neexistovala, někdo by ji musel vymyslet.

Kdyby Havaj neexistovala, někdo by ji musel vymyslet.

FOTO: Cestykolemsveta.cz

Na Havaji mají nejvyšší horu světa!

Největší pozornost poutají vysoké vulkány. Podle statistiky měření všech hor a štítů na Zemi již od dna oceánu, a nejen nad hladinou moře, je Mauna Kea dokonce nejvyšší na celé planetě. Tyčí se do výšky přesahující 10 km! Nad hladinu však vykukuje jen 4205 metrů vysoký vrcholek.

I tak má ovšem sopka výlučné postavení mezi světovými horami. Jde o nejvyšší vrchol pacifické oblasti výhodné pro pozorování vesmírných jevů a těles. Asijské velehory jsou příliš obtížně dostupné, všude jinde se zase plete světelný smog z hustě obydlených oblastí. Na Mauna Kea proto má svou observatoř hned několik států a univerzit, dokonce i NASA.

To je ona – Mauna Kea. Najdeme ji uprostřed zeleně a nedaleko slunných písčitých pláží.

To je ona – Mauna Kea. Najdeme ji uprostřed zeleně a nedaleko slunných písčitých pláží.

FOTO: Bigstock.com

Delfíni plují okolo ostrova Havaj.

Delfíni plují okolo ostrova Havaj.

FOTO: Bigstock.com

Podívejte se na další exotické lokality:

Dobře se odsud kouká nejen do vesmíru, ale i do širého okolí. Málokde na světě se můžete setkat s tím, že nahoře stojí v kombinéze navlečený lyžař hledící dolů na pláže s polonahými surfaři. A nejen to. Z Mauna Kea rozhodně je co pozorovat.

I proto se na ni na jaře vydá skupinka českých a slovenských turistů spolu s cestovatelem Jiřím Kolbabou. Havaj se pro ně stane jednou ze zastávek na pětadvacetidenní cestě kolem světa.

Cesta kolem světa v číslech
  • na palubě letadla, které veze pasažéry, je 64 komfortních míst na prostoru předělaném z místa pro 189 cestujících
  • účastníci cesty se dostanou na zajímavá místa v 10 zemích rozesetých po celém světě (Japonsko, Mexiko, Austrálie, Maledivy aj.)
  • čeká na ně 22 ubytování v luxusních pěti- a čtyřhvězdičkových hotelech
  • vždy bude po ruce tým 3 česky nebo slovensky mluvících průvodců, letu se zúčastní i místopředseda Českého klubu cestovatelů Jirka Kolbaba
  • cesta startuje 26. března 2016, na opozdilce čeká posledních pár volných míst

Čtete raději o méně vzdálených lokalitách? Podívejte se tedy na článek Eurovíkendy táhnou. Do Moskvy se létá za Leninem i za romantikou na řece.

Od velikána k velikánovi. Mauna Kea focená ze sousedního vulkánu Mauna Loa.

Od velikána k velikánovi. Mauna Kea focená ze sousedního vulkánu Mauna Loa.

FOTO: wildnerdpix (Bigstockphoto.com)

Kilauea je sopka, v níž pláče bohyně

Dalším slavnou sopkou na Velkém ostrově je Kilauea. Kolem ní a její nedaleké sestřenice Mauna Loa se rozprostírá vulkanický národní park. V něm se návštěvníci každý den přesvědčují, co všechno dokáže příroda. Mají tu tunel vytvořený lávou, stále činnou sopku Mauna Loa i malý deštný prales. Kdo čeká jen nekonečná kamenitá pole, bude tu mile překvapen.

Mezi činné sopky počítáme i zmíněnou Kilaueu. Místní o ni tvrdí, že v ní sídlí Pele, bohyně vulkánů. Láva, která z ní vyvěrá, prý představuje její vlasy a slzy. Zda vevnitř opravdu pláče bohyně, nevíme. S jistotou ale můžeme tvrdit, že je vulkán pro turisty hodně atraktivní, cvakající fotoaparáty to dokazují.

Kam za lyžařskou exotikou? Sjíždějí se sopky, lyžuje se v poušti, v Indii, v Maroku

Pobřeží v oblasti Kona na západě ostrova.

Pobřeží v oblasti Kona na západě ostrova

FOTO: Bigstock.com

Havajské pláže, to je velký pojem.

Havajské pláže, to je velký pojem

FOTO: Bigstock.com

Vzhůru na stovky kilometrů pláží a k pohádkovému vodopádu!

Na ostrově Havaj nejsou zajímavé jen sopky, to zdaleka ne. Velkou pozornost přitahují také vodopády Akaka. Jde o 129 m vysoký vodopád spouštějící se po stěně do úzkého dolíku připomínajícího kouzelnou studánku z pohádky. Vše po celý rok obklopuje zeleň, ale asi nemá cenu to dále popisovat, to se zkrátka musí vidět.

Vodopád Akaka. Krásnější studánku pod vodopádem mají snad jen na Samoe v To Sua.

Vodopád Akaka. Krásnější studánku pod vodopádem mají snad jen na Samoe v To Sua.

FOTO: Bigstock.com

…a z jiného úhlu.

…a z jiného úhlu.

FOTO: Bigstock.com

Ostrov Havaj ukrývá také pozoruhodné město Hilo a více než 400 km pobřeží, ale o tom až někdy příště. Anebo přímo na místě. Taky se vám chce odletět do teplotně příznivějšího 12 200 km vzdáleného kraje?

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi do celého světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Procestujte svět za 25 dní!

Vydejte se na Havaj k velesopce Mauna Kea, k jezeru Atitlán v Guatemale, navštivte božský Karibik, poznejte mayské město Tikal, projděte se po Sydney, poznejte Samou, Filipíny, Japonsko... a dopřejte si odpočinek na Maledivách.

A to vše během 25 dnů! V březnu 2016 totiž už popáté odlétáme na Cestu kolem světa soukromým letadlem. A míst máme jen 64! Neváhejte a rezervujte si své místo na palubě leteckého speciálu.

Na Havaj s českým průvodcem!

Vydejte se do nejpohodovější destinace USA s atrakcemi jako nejvyšší hora Havajských ostrovů Mauna Kea, pláž Waikiki nebo surfařská Sunset Beach.

Užijte si 16 dní na plážích, pralesních stezkách nebo na nejkrásnějším ostrově světa – Kauai. Vše s profesionálním českým průvodcem.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o nejlepších plážích jihovýchodní Asie, zjistěte, proč jsou pláže v Barmě poloprázdné a přečtěte si o kráteru Ngorongoro. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán