Země se od roku 1989 vlastně jmenuje Myanmarská republika neboli Myanmar, ale staletí zažitého názvu Barma se těžko zbavuje. Cizinci jí tak stále říkají. Na názvu však nesejde. Pojďme se raději podívat na tři jedinečná místa, díky nimž lidé jezdí objevovat tuto exotickou zemi na jihovýchodě Asie. Třeba odhalíme, proč se sem zatím moc nejezdí.

Čtěte také: Zadáno pro milovníky samoty: I v Thajsku jsou pořád místa (téměř) bez turistů

Na kamenech na Ngwe Saung najdete i takovéto miniaturní pagody.

Na kamenech na Ngwe Saung najdete i takovéto miniaturní pagody.

FOTO: Bigstock.com

Poznejte pláž nového tisíciletí a chytré slony

Co je nové, to je hezké. U 15 km dlouhé pláže Ngwe Saung to rozhodně platí. Tento resort se totiž otevřel teprve v březnu 2000, takže všechno září novotou a je přizpůsobeno potřebám jedenadvacátého století. I proto se tak mladá pláž už nyní dostala mezi nejoblíbenější rekreační centra v zemi.

Přesto si zachovala svůj půvab. Při cestě po stříbřitě bílém písku na pobřeží pobřeží potkáváme rybáře vytahující sítě se zachycenými mušlemi a v dohledu se rýsují 9 km vzdálené ostrůvky Calventuras.

Pláž, palmy, žádní lidé. I taková místa najdete v Ngwe Saungu.

FOTO: Bigstock.com

Asi tak jsme si představovali plážový ráj a nenapadlo nás, že se do něj dostaneme právě v Barmě. Můžete si to ověřit a vydat se tam, sezóna této části světa je právě v plném proudu, nyní tam panují tam ideální podmínky.

Ngwe Saung ale není jen pro ty, co si chtějí odpočinout u moře. Umí i pobavit. Žije to tu nejen po setmění, ale i přes den. Za asi nejzábavnější atrakci můžeme označit nedaleký sloní kemp. Kdo pochybuje o inteligenci tlustokožců, měl by sem zajít. Vidět, co všechno dokážou, nakrmit je a povozit se – to je vážně zážitek.

I vnitrozemí Myanmaru má něco do sebe. Takto vypadá historické město Mandalaj.

FOTO: Bigstock.com

Mimochodem na ostrovy Calventuras se vyplatí zajet si loďkou. Bývá to příjemný výlet, navíc občas řidiči člunů vyndají z koutku úst „cheroot“, zvláštní doutník typický pro Barmu a Indii, a vypráví o životě místních lidí. Vítané zpestření plážové dovolené.

O Ngwe Saungu si můžete přečíst také v článku Myanmar: země, kde pláže střeží mořské panny a skály popírají gravitaci

Poklidná pláž Ngapali.

Poklidná pláž Ngapali.

FOTO: Bigstock.com

Koloniální Ngapali jako by vypadlo z katalogu

Ngwe Saung z pozice barmské plážové jedničky sesadilo Ngapali, nejstarší resort v Barmě. Na zdejší bílé písky lemované linií palem jezdili už v koloniálních dobách britští důstojníci, pokuřovali doutníky, pili čaj o páté a užívali si chvíle mi o cvičiště a kasárny.

Uniformovaní džentlmeni sem už sice nechodí, pláž je ale přesto pořád oblíbená. Aby ne, vždyť ji omývají čisté vody Bengálského zálivu a v okolí lze pořád vidět výjevy jakoby vypadlé z romantických příběhů: dvoukoláky tažené voly, malé ručně vyráběné loďky, nezpevněné cesty vedoucí krajinou jako z katalogu.

Přečtěte si o dalších exotických místech světa:

Nezpevněných cest zde ale dost ubylo, Ngapali se snaží být moderním letoviskem s prvotřídním servisem a infrastrukturou. Má pro to dobré podmínky – zdejší tříkilometrová pláž se nachází asi 7 km od letiště Thadwe, kam dosedají stroje letící z Yangonu, největšího města země.

Takto září do noci zlatá Šweitigoumská pagoda, jedna nejslavnějších památek největšího města země Yangonu.

FOTO: Bigstock.com

Barma je „malé Thajsko“

Věhlas si dobách nadvlády britského impéria (1866–1948) nad zemí získala i pláž Maung Ma Kan. Jde o druhý nejstarší turistický resort na území Myanmaru (po Ngapali). Proslula jako místo pro rodinnou dovolenou. Mají ji rádi i místní. Jednak proto, že ji lemuje řada příjemných rodinných restaurací, ale hlavně kvůli dlouhou dobu mělké vodě vhodné ke koupání.

Pozice jedničky mezi plážemi Myanmaru patří resortu Ngwe Saung, ovšem nádherných pláží je v zemi dost. Může za to jejich menší zaplněnost. Spousta lidí stále Myanmar, nebo chcete-li Barmu, nebere jako špičkovou plážovou lokalitu. A přitom má úplně stejné podmínky jako sousední Thajsko. Thajci totiž s „velkou turistikou“ začali mnohem dříve, a tak získali náskok. Lidé už mají spojení Thajska a pohádkové dovolené zažité. Barma svá luxusní střediska teprve dobudovala. Jde zkrátka o zatím neobjevený ráj.

Přečtěte si: Jaké jsou nejkrásnější pláže Thajska? Zahrály si v bondovce a některé okupují opice

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi do celého světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Sunny Paradise Resort, Ngwe Saung

Široká pláž přímo před hotelem, kouzelná barmská architektura a veškeré zázemí, to je Sunny Paradise Resort na pláži Ngwe Saung v Myanmaru.

Vydejte se tam s námi a ohřejte se uprostřed zimy u moře!

Palm Beach Resort, Ngwe Saung

Užijte si zimu v teplém klimatu jihovýchodní Asie a vydejte se do Myanmaru na pláž Ngwe Saung.

Během jednoho týdne poznáte nejlepší resort země a krátce i jeho hlavní město Yangon se zlatými pagodami. Cena zájezdu je včetně letenek.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si o tom, kolik stojí Vánoce na nejkrásnějších plážích světa, dále o nejkrásnějších plážích Thajska nebo si udělejte fototest na téma nejslavnější místa Jižní Ameriky. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán