O Australanech se říká, že jsou dosti svérázní, možná trochu blázniví. Odráží se to i na jejich architektuře. Řekněte sami – kde jinde budova určená pro operní vystoupení vyvolala ohlas takový, že do ní s nadšením míří i lidé, kterým jinak tento hudební žánr nic neříká?

Na nejoblíbenějším místě města žijí dugongové

Podle turistických anket, počtu návštěvníků a třeba i hodnocení na cestovatelském webu TripAdvisor je Sea Life Sydney Aquarium sydneyskou turistickou atrakcí číslo jedna. Aby ne, vždyť tu mají na 13 000 zvířat a dá se projíždět na člunu se skleněným dnem, z něhož lze pozorovat predátory včetně žraloků.

Návštěvníci se tady mohou vypravit i na ostrov dugongů nebo moroňů indických. Tito tvorové se podobají kapustňákům a ve volné přírodě žijí u dna pobřežních mělčin. Lidé je mají rádi, protože jde o hodné a velmi důvěřivé tvory, kteří nepojídají jiná zvířata a živí se jen rostlinnou stravou.

Sydney patří mezi města, které se mohou pochlubit takovýmito plážemi. Na snímku pláž Bondi.

Sydney patří mezi města, které se mohou pochlubit takovýmito plážemi. Na snímku pláž Bondi.

FOTO: Bigstock.com

Čtěte také: Obdivuhodný jihozápad Austrálie: Proč má jezero růžovou barvu?

Sydney Tower je věž s výhledem 80 km

Akvárium je nejnavštěvovanějším místem i proto, že do něj lze vmáčknout stovky lidí naráz. Kdyby takovou kapacitu měli i na Sydney Tower, návštěvnost by byla podobná. Ono se totiž při dobré viditelnosti dá dohlédnout až do vzdálenosti okolo 80 km.

Ovšem koukat se tak daleko ani není nutné. I při horších podmínkách je vidět na originální architektonické řešení Sydney nebo na okolní přírodní scenérie. Vždyť na východě je Tasmánské moře, na západě zase národní parky včetně Modrých hor.

Věž měří 305 m. Je to ta úzká stavba v levé části obrázku.

Věž měří 305 m. Je to ta úzká stavba v levé části obrázku.

FOTO: Bigstock.com

Taronga, zoo s výhledem na Operu

Nevšední pohledy na město si lze vychutnat i v zoologické zahradě Taronga. Koukat se na leopardy polehávající na skalce, za kterou se rýsuje obrovitá věž Sydney Tower? Nebo na žirafy s panoramatem monumentální Opery? Místní zoo si získala oblibu především kvůli tomu, v jakém prostředí se nachází. Jsou tu snové výhledy, díky nimž tu i méně dovední fotografové pořizují krásné snímky.

Ale ani její obyvatele rozhodně nelze opominout. Bydlí zde skupinka ocasatých opičáků v lemuřím parku, cvičení lachtani nebo nedávno narozené gorilí mládě. Největším hitem jsou ale žirafy s hlavami čnícími nad stromy do panoramatu slavného přístavního mostu a Opery.

Podívejte se s námi na další úžasná místa světa:
Žirafa a v pozadí Opera. Zajímavé spojení.

Žirafa a v pozadí Opera. Zajímavé spojení.

FOTO: Bigstock.com

Bondi: Pláž, která korunovala olympijské vítěze

Velkých pláží má Sydney více, například Coogee nebo Manly. Největší slávu si ovšem vydobyla Bondi. Dala jméno celému předměstí s asi 10 000 obyvateli. Ve dvacátých letech 20. století její sláva dosáhla vrcholu a mačkalo se tu okolo 200 000 lidí najednou. Tyto doby naštěstí pominuly a dnes je na pláži Bondi mnohem volněji.

Mimochodem, na letní olympiádě v roce 2000 se na tomto místě konaly soutěže v plážovém volejbalu. Nyní sportovce pod vysokou sítí na místních píscích neuvidíme. Obyvatelé okolí a ekologové si vymohli trvalý zákaz hraní míčových her na pláži. Co tady ale naštěstí nezakázali, jsou bikiny a krásné dívky. Vlastně ani není divu, že pláž Bondi patří mezi pláže s největší koncentrací krásek na planetě.

Bazén přímo u moře je trochu zvláštní záležitost, ale i to mají na Bondi Beach.

Bazén přímo u moře je trochu zvláštní záležitost, ale i to mají na Bondi Beach.

FOTO: Bigstock.com

Po Přístavním mostě lidé legálně šplhají

Bezmála 50 metrů nad hladinou moře se do výšky 134 metrů tyčí jedna z ikon města – Přístavní most, kterému se kvůli tvaru přezdívá ramínko na šaty. Jde o originální stavitelský kousek, o němž jsme již psali v článku Nejkrásnější most planety mají v Sydney. A natíral ho i Krokodýl Dundee.

Most si lidé fotí a obdivují ho zblízka i zpovzdálí, někteří na něj dokonce s lezeckou výstrojí pod dohledem instruktora šplhají. Průvodce se s nimi vždy zastaví na místech, odkud mají lezci dobrý výhled na dominanty města nebo třeba na Modré hory – národní park na západ od Sydney.

Některým obyvatelům Sydney je úplně jedno, že mají za zády architektonický skvost.

Některým obyvatelům Sydney je úplně jedno, že mají za zády architektonický skvost.

FOTO: Bigstock.com

Opera má střechu těžkou jako stádo slonů

Jestliže most patří ke světoznámým atrakcím, o svérázné budově divadla s operou to platí dvojnásob, ba desetinásob. V České republice nenajdeme mnoho lidí, kteří o ní nikdy neslyšeli. Ale co se v ní ukrývá a čím je, mimo netradičního designu, výjimečná?

Co víme o Opeře v Sydney:
  • jako materiál na střešní krytinu použili stavitelé glazovanou bílou žulu
  • střecha je těžká asi jako 53 650 slonů
  • elektřinu po areálu rozvádí 645 km kabelů
  • nejde vlastně v pravém slova smyslu o jednu operu, ale o komplex pěti divadel, z nichž se jen dvě věnují zpěvohře
  • v nejvyšším bodě má výšku 183 m

Co mají společného Modré hory a Tři sestry

Poslední z populárních atrakcí se nenachází přímo ve městě, ale v jeho blízkosti a hlavně na dohled. Namodralé kopce Blue Mountains najdeme západně od Sydney, z něhož jsou nádherně vidět. Ty nejslavnější fotky tohoto místa vznikají na skalách zvaných Tři sestry.

Nejvyšší vrchol pískovcových Modrých hor se jmenuje Birds Rock a dosahuje výšky 1180 m n. m. Taková velikost možná nikoho neohromí, důležité ale je, jakou krajinu hory vytvářejí. Je vskutku jedinečná – o tom svědčí i zařazení této oblasti na seznam Světového dědictví UNESCO.

Klasická fotka jednoho z nejkrásnějších míst Modrých hor.

Klasická fotka jednoho z nejkrásnějších míst Modrých hor.

FOTO: Bigstock.com

Zaujalo vás některé z unikátních míst v Sydney a jeho okolí? Můžete se tam podívat. Z Prahy na jaře odlétá letecký speciál s účastníky Cesty kolem světa 2016, která vede i přes toto město. Cestovatelé poznají nejen Austrálii, ale také guatemalské pyramidy, karibský ráj Antiguu nebo japonské Tokio.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Austrálie!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky jedinečných poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Cesta kolem světa soukromým letadlem

Vydejte se v březnu 2016 na 10 unikátních dovolených v jednom! Během 25 dní v luxusně upraveném  Boeingu 737-800, jehož palubu nechali přestavět do luxusní verze s pouhými 64 místy, poznáte 10 vybraných destinací z celého světa. Účastníci jsou ubytováni v těch nejlepších hotelech světa. Poleťte s námi!

Na programu je australské Sydney, dále karibská Antigua, nádherná Guatemala, Havaj, Maledivy, Japonsko. Podíváme se do Laosu i do Mexika. A tohle všechno stihneme za 25 dní!

Austrálie: Golden Triangle

Vydejte se do zlatého australského trojúhelníku mezi nejkrásnější místa Austrálie – tajemnou skálu Uluru, Velký bariérový útes a okouzlující Sydney. V největším městě země uvidíte budovu Opery nebo Harbour Bridge.

To vše na jedenáctidenním poznávacím zájezdu s českým průvodcem. Cestu lze prodloužit a pokračovat například na Fidži.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nedobytném hradu Himedži, dále o pěti karibských rájích nebo o křišťálové vodě v propasti To Sua. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán