Místo chladného sněhu prohřátý písek, místo vánočního stromku palmy a namísto kapra čerstvé plody moře v restauraci s výhledem na vlnící se hladinu. Takhle prožilo loni Štědrý den podle odhadů asi 60 tisíc Čechů. V Egyptě, na Kanárských ostrovech, ale i v Karibiku – především v Dominikánské republice a na Kubě. „Minimálně stejný počet jich bude i letos, a jestli plánujete něco podobného, je nejvyšší čas vybrat a zarezervovat zájezd,“ zní z českých cestovek.

Co se silvestrovských oslav týká, tam už jsou Češi odvázanější. Loni jich příchod nového roku slavilo v cizině zhruba 150 tisíc – větší část z nich na horách, někteří v Thajsku, na Kubě, ale i na pohádkových Maledivách.

Láká vás něco podobného? Tady je přehled těch nej lokalit:

Zanzibar – ostrov vonící po Vánocích

Hřebíček, skořice, vanilka. Také máte toto koření spojené s Vánocemi? A víte, že se ve velkém pěstuje právě na voňavém Zanzibaru? Ostrově u východního pobřeží Afriky, kde od listopadu do dubna teplota vzduchu neklesá pod 30 stupňů Celsia a teplota oceánu se těmto hodnotám blíží.

Největším bohatstvím Zanzibaru bývalo koření, které se tu pěstovalo, dnes jsou to krásné pláže.

Největším bohatstvím Zanzibaru bývalo koření, které se tu pěstovalo, dnes jsou to krásné pláže.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Chtěli byste prožít silvestr právě na širokých zanzibarských plážích s hedvábně jemným bílým pískem? Pak si připravte zhruba pětačtyřicet tisíc korun a pospěšte s nákupem, místa v těch nejluxusnějších resortech totiž mizí rychlostí blesku. Třeba takový resort Diamonds Star of the East, jež se může pochlubit hodnocením pěti a půl hvězdičky, je v období Vánoc a Silvestra beznadějně vyprodaný. I přes cenu, která pro jednoho atakuje 160 tisíc korun.

Podrobnosti o ostrově Zanzibar najdete v tomto článku: Ostrov Freddieho Mercuryho: Leží u břehů Afriky a jezdí sem milionáři. Který to je?

Mimochodem, věděli jste, že se na Zanzibaru narodil Freddie Mercury? V hlavním městě Stone Town dokonce můžete navštívit jeho rodný dům. Nebo třeba Palác zázraků, bývalé sídlo zanzibarského sultána, jež je považováno za nejdůležitější stavbu celého ostrova.

Na Zanzibaru můžete vyrazit na večeři i do takové atypické restaurace.

Na Zanzibaru můžete vyrazit na večeři i do takové atypické restaurace.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Užijte si svátky na nejkrásnějších plážích planety

Ráno si vychutnáte kávu v kavárně s tou nejkvalitnější kávou, pak si dopřejete lázeňskou kúru v komplexu pod hlavičkou Bvlgari, absolvujete hodinu fotografování a nový rok přivítáte opulentním piknikem na nejkrásnější pláži světa, na Bavaro. Tahle představa je realitou v těch nejluxusnějších resortech v letovisku Punta Cana.

Takhle krásné jsou pláže v Dominikánské republice. Tahle leží kousek od letoviska Punta Cana.

Takhle krásné jsou pláže v Dominikánské republice. Tahle leží kousek od letoviska Punta Cana.

FOTO: www.bigstockphoto.com

To patří, ostatně jako celá Dominikánská republika, k těm vůbec nejpopulárnějším zimním exotickým destinacím. Aby také ne – zdejší pláže jsou podle UNESCO nejkrásnější na světě, perfektní je i servis, taktéž s puncem světové špičky. Přidejte k tomu božské počasí – celoročně je tu okolo 27 stupňů – a musí vám být jasné, že tomuto koktejlu se nedá odolat.

Punta Cana je poměrně živé letovisko, proto ti, co chtějí klid, vyhledávají spíše jiná místa. Třeba pohádkový ostrov Cayo Levantado, na kterém jsou pouhé dva resorty a pak už nic. Tedy „nic“ – ještě nádherná pláž, známá z katalogů, pohlednic i z reklam na slavný rum Bacardi. Podle pověsti je navíc právě na této pláži zakopaný velký pirátský poklad. Až vás tedy omrzí polehávání v houpací síti, můžete se pustit do pátrání.

Část nejkrásnější pláže světa – dominikánské Bavaro.

Část nejkrásnější pláže světa – dominikánské Bavaro.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Silvestr na kubánský způsob – salsa, rum, doutník, pláž

Láká-li vás prožít silvestr na Kubě, vysypejte z prasátka zhruba 40 tisíc korun. Na této hranici totiž začínají ceny za pobyt v exponovaných silvestrovských termínech. Jednoduché hotely nedaleko centra letoviska Varadero jsou ideální volbou pro méně náročné cestovatele. Ti náročnější a toužící po luxusu pak mohou vyrazit na panenské ostrůvky při severním pobřeží Kuby. Turistů je tu méně, stejně tak hotelových resortů, luxus a ceny jsou naopak vyšší.

Ostrůvek Cayo Santa Maria má na délku 16 a na šířku pouhé dva kilometry a do roku 2001 tu nestál jediný hotelový resort. Dnes je rájem s 13 kilometry čistých panenských pláží a s luxusními resorty pro nejnáročnější.

I pláže na kubánských ostrůvcích stojí za to. Na obrázku Playa Sirena a Cayo Largo.

I pláže na kubánských ostrůvcích stojí za to. Na obrázku Playa Sirena a Cayo Largo.

FOTO: www.bigstockphoto.com

I Cayo Coco byl až do roku 1993 turistickým ruchem téměř nepolíbený. A v dalších letech sem jezdilo jen pár nadšenců. Všechno se změnilo až v roce 2005, kdy na ostrově, jež disponuje dvaceti kilometry pláží, vzniklo letiště, jež usnadnilo přístup. Hotelů i turistů přibylo, v porovnání s pevninskou Kubou je tu ale stále božský klid.

A chodí v Thajsku Ježíšek?

Pár dní před Štědrým dnem si zabalíte veliký kufr a na více než dva týdny dáte vale předvánočnímu a silvestrovskému shonu. A vrátíte se až druhý lednový týden. Ceny takových pobytů začínají na čtyřiceti tisících – pokud se tedy nechcete ubytovat v hotelu Royal Cliff Beach v letovisku Pattaya, který byl osmkrát vyhlášený nejlepším hotelem Asie a Tichomoří. Pak je cena logicky vyšší.

V nabídkách českých cestovek najdete i více než dvoutýdenní zájezdy do Thajska ve vánočních termínech.

V nabídkách českých cestovek najdete i více než dvoutýdenní zájezdy do Thajska ve vánočních termínech.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Pro ty, které neláká rušná Pattaya, označovaná často jako Las Vegas Asie, se nabízí pobyt na thajských ostrůvcích. Jedním z nejsnáze dostupných (i z Pattayi) je Ko Samet. Sami Thajci o něm mluví jako o ostrově s nejbělejším pískem a nejžhavějšími slunečními paprsky. Podle vědců právě sem dopadá nejvíc slunečních paprsků v celém Thajsku. Ostrov, který byl do 80. let téměř neobydlený, se může pochlubit několika krásnými plážemi. Včetně té hlavní, které se přezdívá Diamantová.

Štědrý den na ní bude božský. Nevíme jen to, jestli ji na Štědrý den navštěvuje Ježíšek…

Inzertní sdělení: Užijte si s námi Vánoce a Silvestr

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky vánočních a silvestrovských pobytů:

FOTO: ESO travel

Vánoce v Thajsku!

Odleťte 22. prosince a vraťte se až 8. ledna! Více než dva týdny v Thajsku, které jsme rozložili do poznávání krás Bangkokurelax v letovisku Pattaya. Nakombinujte si hotely podle svých preferencí a užijte si letošní nadílku v zemi úsměvů!

Silvestr v Dominikánské republice

Nebaví vás klasické oslavy Silvestra? Utečte jim letos na nejkrásnější pláže světa! Do Dominikánské republiky odlétáme 30. prosince a vracíme se až v novém roce 2016. Vyberte si ze široké nabídky hotelů svůj vysněný. Je libo resort na nejkrásnější pláži planety?

Čtěte dále:  

Přečtěte si o japonském hradě Himedži, o nejkrásnějším koupání na planetě, nebo si vyzkoušejte náš fototest. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán