Vysoké pyramidy, rozlehlá náměstí a zarostlá údolí, která kdysi sloužila jako vodní nádrže propracovaného systému, v němž se pomocí hydrauliky dostávala životodárná tekutina i do vyvýšených míst – to vše dává tušit, že zde stálo obrovité město.

Stopy bývalé slávy neklamou. Na začátku devátého století se opravdu v guatemalské části Střední Ameriky tyčilo nad krajinou město, kde v této době žilo něco mezi 50 000 a 90 000 lidmi! Jeho sláva ale neměla dlouhého trvání. V jedenáctém století Tikal drtivá většina jeho obyvatel opustila.

Čtěte také: Tajemný guatemalský Atitlán: Nejkrásnější jezero světa, nad kterým fouká vítr smývající hříchy

Od roku 1979 se Tikal nachází na seznamu chráněných památek UNESCO. Není divu.

Od roku 1979 se Tikal nachází na seznamu chráněných památek UNESCO. Není divu.

FOTO: Bigstock.com

Opustili město oplývající zlatem

Mohutné až 70 metrů vysoké pyramidy, obětní oltáře, ale hlavně výzdoba z drahých kovů, mezi nimiž zaujímalo výsadní místo pochopitelně zlato, na kterém se u rituálních předmětů nešetřilo, to všechno zdobilo centrum mayské kultury v širém okolí.

Obchodníci tu měli žně, nepřátelé tak silné město obvykle obcházeli obloukem. Co se tedy stalo, že Tikal opustili lidé asi kolem roku 1050 téměř najednou? Teorií je několik.

Přečtěte si o dalších místech v Americe:

Kdo vyhnal indiány – nepřátelé, počasí, nebo mimozemšťané?

Mezi jednotlivými indiánskými kmeny často panovaly velmi napjaté vztahy, zajatci bývali rozpáráni na oltářích a obětováni bohům. Že by mocné Maye někdo vytlačil? To by muselo jít o velmi silný kmen.

Guatemala, to není jen Tikal. K nejpozoruhodnějším místům země patří i město La Antigua Guatemala se stavbami španělského baroka.

Guatemala, to není jen Tikal. K nejpozoruhodnějším místům země patří i město La Antigua Guatemala se stavbami španělského baroka.

FOTO: Bigstock.com

Další, v současné době asi nejvíce zastávanou verzí je ta o počasí. Tropické deštné pralesy mají stálý přísun vláhy téměř nepřetržitě. Jenže guatemalské lesy nejsou deštnými pralesy v pravém slova smyslu – závisí na pásu mraků s proměnlivým polem působnosti. To se pravděpodobně na několik let posunulo trochu více na jih, v Tikalu se přestaly plnit vodní nádrže a obyvatelé museli za vodou jinam. Ale zda to tak skutečně bylo, to nevíme jistě.

Aby toho nebylo málo, tak věhlasný záhadolog a kontroverzní švýcarský historik Erich von Däniken tvrdí, že na některých kresbách jasně vidí tvory v moderních helmách astronautů. Že by za koncem města stál zásah z jiné galaxie?

Zlatá éra tohoto města se datuje do let 200 – 900 našeho letopočtu.

Zlatá éra tohoto města se datuje do let 200–900 našeho letopočtu.

FOTO: Bigstock.com

Tři tisíce staveb spaly sedm stovek let

Jisté je, že od doby konce prosperity Tikalu sem nikdo příliš nechodil, stavby zarůstaly, vypadalo to tu jako ve městě duchů. Ovšem většina z budov je tak masivních, že přečkaly ve velmi dobrém stavu stovky let, až do roku 1848. Tehdy došlo k oficiálnímu objevení ruin.

Světu se tak odkryl unikátní svět s 44 metrů vysokým chrámem Velkého jaguára, pyramidami dosahujícími až 70 metrů, s akvadukty, lázněmi, sportovními hřišti… Vidět se toho tu dá opravdu hodně.

Cestujete rádi? Pak si přečtěte článek Tipy přímo od cestovatelů: Nejpopulárnější destinace světa leží v Africe, Praha je pátá.

V Guatemale najdeme také známé jezero Atitlán.

V Guatemale najdeme také známé jezero Atitlán.

FOTO: Bigstock.com

Velkých staveb napočítáme asi 3000. Nelze se divit, že oblast se dostala nejen mezi chráněné národní parky Guatemaly, ale také na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Na mnoho pyramid se dá bez potíží vylézt.

Na mnoho pyramid se dá bez potíží vylézt.

FOTO: Bigstock.com

Mayské pyramidy na české cestě kolem světa

Tento klenot americké krajiny dnes už nespí a je plně otevřen turistům, v roce 2016 se sem dokonce vydá skupinka Čechů a Slováků v rámci velké cesty kolem světa. Guatemala se stane jednou z deseti jejích zastávek.

Cesta kolem světa za 25 dnů

První česká cesta kolem světa privátním letadlem za 25 dnů se uskutečnila v roce 2012. Její destinace se každý rok mění, to základní ale zůstává: účastníci nocují v pětihvězdičkových hotelech s veškerým komfortem, přesuny zajišťuje luxusně upravené letadlo a v každé zemi tráví cestovatelé obvykle 2–3 dny, během nichž nasají atmosféru místa. Další den se ocitnou v jiném koutě světa a v prostředí s úplně jiným kouzlem.

Nepůjde o jen tak ledajaký zájezd. „Cestující se mezi destinacemi nepřesouvají letadlem namačkaní v klasických řadách sedadel. Původně 189místný boeing byl upraven ve stylu soukromých letadel na letoun s 64 pohodlnými koženými křesly polohovatelnými až do 120 °,“ říká Tomáš Růžička z pořadatelské společnosti.

Pasažéři navíc projedou svět v dobré společnosti. Doprovázet je budou tři zkušení čeští průvodci.

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi do celého světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Cesta kolem světa v roce 2016

Volná místa mizí! Ve speciálně upraveném Boeingu 737-800, který se v březnu 2016 vydá na „Cestu kolem světa soukromým letadlem”, jich na začátku bylo 64. Zajistěte si své sedadlo a zažijete nejlepší dovolenou vašeho svého života!

Nenechte si uniknout 25 dnů na místech, mezi která patří karibský ostrov Antigua, mexické pláže, havajský národní park, tajemné město Tikal, ale i tichomořský ráj Samoa nebo Maledivy. Ubytování je zajištěno v nejlepších hotelech světa, garantujeme i další služby, které vás zbaví všech starostí. Místa ubývají, tak si rezervujte své místo na palubě ještě dnes!

Za tajemstvím Mayů!

Užijte si zimu v teplém klimatu Střední Ameriky, poznejte při tom jedinečné pozůstatky mocných indiánských kultur a nasajte atmosféru tajemných rituálů a svérázných indiánských tanců.

Během 13 dnů projedete Mexiko, Guatemalu a Belize a uvidíte legendární města Chichén Itzá nebo Tikal. Po celou dobu bude k dispozici český průvodce. Vydejte se s ním za krásami kraje Mayů!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o kamenném lese v Číně, tipech na levné destinace pro podzimní dovolenou nebo o nejkrásnějších utajených místech planety. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán