Ano, průměrně 26 až 28 °C v zimě a 29 až 32 °C v létě, tak vypadají teploty na největším ostrově Havaje. Říká se mu Big Island, ale oficiálně se jmenuje Havaj. Jeho nejslavnější přírodní atrakce se jmenuje Mauna Kea a v podstatě je nejvyšší horou světa.

Obecně platí, že se teploty na celém ostrově málokdy vychýlí z rozmezí 16 – 32°C. Mauna Kea se tomuto pravidlu trochu vymyká. Alespoň na vrcholku.

Obecně platí, že se teploty na celém ostrově málokdy vychýlí z rozmezí 16–32 °C. Mauna Kea se tomuto pravidlu trochu vymyká. Alespoň na vrcholku.

FOTO: NT Photography (Bigstockphoto.com)

Problém je, že šest kilometrů její výšky vězí pod mořem. Nad zem vykukuje „jen“ 4205 metrů, což pro horolezce neznamená žádnou velkou výzvu. Navíc se na ni dá vyjet autem, a když napadne sníh, brázdí její svahy lyžaři. Stanout nahoře s lyžemi, rozhlédnout se a v dáli vidět zelené palmy a modravé moře omývající písky pláží, to je naprosto unikátní a nepopsatelné. Prostě Havaj.

O USA čtěte také zde: Hlavní město světa: Podívejte se na sedm míst, která ve Washingtonu nesmíte vynechat

Cesta kolem světa vede přes Havaj

V Praze v březnu 2016 startuje unikátní cesta kolem světa soukromým letadlem. Tady nehrozí žádné mačkání na úzké sedačce mezi spolucestujícími. Každý sedí v samostatně stojícím pohodlném křesle. K tomu zastávky na deseti nádherných místech světa včetně Havaje s výletem na její nejvyšší sopku Mauna Kea.

Vystupte do mraků, kam mohla jen kmenová elita

Mauna Kea celkem měří 10 205 metrů. Její vznik má na svědomí obrovská zásobárna magmatu pod místem, kde nyní stojí. Prorvala mořské dno a začala se valit na povrch. Vyvrhováním lávy a jejím následným zchladnutím se sopka neustále zvětšovala, až přesáhla výšku deseti kilometrů. Tehdy došlo k posunu litosférických desek, jež odřízl přísun žhavého materiálu. Od té doby se Mauna Kea nepočítá mezi aktivní vulkány.

Díky tomu se na vrcholku udrží sníh. Mimochodem, oficiální prvovýstup na Mauna Keu se uskutečnil roku 1823, tehdy ještě nahoru nevedla žádná cesta a zas taková procházka růžovým sadem jako dnes to nebyla. Již dříve k jejímu nejvyššímu vrcholu prý chodili domorodci, ale ne jen tak ledajací. Gigantickou sopku uctívali jako posvátnou, a tak se vzhůru mohli vydat jen náčelníci místních kmenů.

Nahoře sníh, dole vyhřátá pláž. Mauna Kea je samé překvapení.

FOTO: Dmitri Kotchetov (Bigstockphoto.com)

Přečtěte si o Havaji a dalších místech USA:

Z romantického parku vystupuje bílá hora

Mauna Kea sice už dávno vypadla ze seznamu aktivních sopek, patří ovšem do krajiny v okolí národního parku Hawai’i Volcanoes National Park. V tom vedle sebe obrovité kopce vystupují ze zeleně tichomořského ráje. Prostě jako z obrazu romantického malíře.

A jedna obrovitá sopka stojí nedaleko. Jmenuje se Mauna Loa a na nejvyšší bod její vyšší sestry je z ní vůbec ten nejhezčí pohled. Dá se pozorovat i vrcholek v mracích. Když napadne sníh, je hned jasné, proč se jí říká Mauna Kea, tedy bílá hora.

Věděli jste, že Mauna Kea patří mezi sedm nejvyšších vrcholů jednotlivých kontinentálních oblastí na Zemi? Přečtěte si o tom: Legendárních sedm vrcholků: Jaké jsou nejvyšší hory světa? Krásné i zrádné

Kolem Mauna Kea ve stínu palem plují plachetnice s odpočívajícími výletníky.

Měříme-li hory od základny, tak v celé sluneční soustavě najdeme jen jednu vyšší horu než Mauna Kea. A kolem ní ve stínu palem plují plachetnice s odpočívajícími výletníky.

FOTO: EuToch (Bigstock.com)

Od velikána k velikánovi. Mauna Kea focená ze sousedního vulkánu Mauna Loa.

Od velikána k velikánovi. Mauna Kea focená ze sousedního vulkánu Mauna Loa.

FOTO: wildnerdpix (Bigstockphoto.com)

Za divokou přírodou čeká luxusní zázemí

Povrch ostrova Havaj ovšem nepokrývají jen samé sopky. Naopak, zelené porosty palem a křovin se táhnou, kam až oko dohlédne. A na pobřeží najdete mnoho písečných břehů, mezi nimi vyhlášenou pláž Waialea nebo pláž resortu Mauna Kea, vzdálenou hodinu a půl jízdy od stejnojmenného vulkánu.

Vodopády Akaka jsou dalším přírodním kouzlem na ostrově Havaj.

Vodopády Akaka jsou dalším přírodním kouzlem na ostrově Havaj.

FOTO: Vacclav (Bigstockphoto.com)

Delfíni u břehů ostrova Havaj neboli Big Island. Plavou poblíž míst, kde ze dna vyrůstá Mauna Kea.

Delfíni u břehů ostrova Havaj neboli Big Island. Plavou poblíž míst, kde ze dna vyrůstá Mauna Kea.

FOTO: MW Underwater Photo (Bigstockphoto.com)

Taková krása má i náležité zázemí. Plážové bary se specifickou atmosférou a barevnými koktejly nechybějí v blízkosti pláží a na ostrově mají své pobočky luxusní hotelové řetězce jako Marriott.

Ačkoliv největší turistická vlna celého souostroví míří na ostrov Oahu, Big Island neboli Havaj je stejně nádherný, díky hornaté krajině s extrémně vysokými sopkami dokonce ještě hezčí. Kdo to neviděl na vlastní oči, tomu se to ale těžko popisuje.

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi do celého světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Procestujte svět za 25 dní!

Vydejte se na Havaj k velesopce Mauna Kea, k jezeru Atitlán v Guatemale, navštivte božský Karibik, poznejte mayské město Tikal, projděte se po Sydney, poznejte Samou, Filipíny, Japonsko... a dopřejte si odpočinek na Maledivách.

A to vše během 25 dnů! V březnu 2016 totiž už popáté odlétáme na Cestu kolem světa soukromým letadlem. A míst máme jen 64! Neváhejte a rezervujte si svoje místo na palubě leteckého speciálu.

Velký okruh Havajskými ostrovy

Vydejte se do nejpohodovější destinace USA s atrakcemi jako nejvyšší hora Havajských ostrovů Mauna Kea, pláž Waikiki nebo surfařská Sunset Beach.

Užijte si 16 dní na plážích, pralesních stezkách nebo na nejkrásnějším ostrově světa – Kauai. Vše s profesionálním českým průvodcem.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o luxusním ráji na Bahamách, o průzračném cestovatelském hitu To Sua nebo o kaňonu Bryce, z něhož je vidět na 7500 zářících hvězd. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán