Bryce Canyon je nádherný – nejen v noci, kdy obloha připomíná tmavě modrý samet pokrytý tisíci démanty, ale i ve dne, kdy místní skalní útvary vytvářejí stíny prapodivných tvarů. Zdejší původní obyvatelé dokonce věří, že jde o zkamenělé lidi… Tím zvláštnější je, že nepatří mezi nejnavštěvovanější národní parky ve Státech. Ale tím lépe pro všechny, kteří sem vyrazí. Mají klid.

Kaňon, který není kaňonem

Bryce Canyon není kaňonem v pravém slova smyslu. Není vyřezán tekoucí vodou, nicméně voda byla aktivní složkou zejména při mrazovém zvětrávání. Park tvoří několik přírodních skalních amfiteátrů se skalními branami, okny, mosty, sloupy a se skalními útvary, kterým místní říkají hoodoos… Park leží v Utahu, tak trochu stranou od hlavního proudu turistů. Vznikl v roce 1928 a jeho malá rozloha (zhruba 150 km čtverečních) umožňuje poznat ty největší atrakce v jednom dni.

Názvy skalních útvarů jsou občas dosti zvláštní. Na snímku vidíte Wall Street, v parku mají ale i Tower Bridge, Čínskou zeď nebo královnu Victorii.

Názvy skalních útvarů jsou občas dosti zvláštní. Na snímku vidíte Wall Street, v parku mají ale i Tower Bridge, Čínskou zeď nebo královnu Victorii.

FOTO: www.nps.gov/brca

Mimochodem, věděli jste, že na noční obloze ve velkém městě spatříte maximálně několik desítek největších hvězd? A že uprostřed přírody, daleko od světel, jich na obloze spatříte maximálně 2000? V Bryce Canyonu jich je na obloze odhadem asi 7500…  Pravidelně se tady pořádají tematické hvězdářské večery, v červnu tu probíhá Astronomický festival, který přiláká tisíce návštěvníků, a jednou až dvakrát do měsíce vyrážejí od návštěvnického centra parku takzvané Úplňkové výpravy.

Americká panoramata patří k nejfotografovanějším na planetě: Kde vznikají nejúžasnější fotky? Vedou New York, divoké vodopády a boduje i Praha

Bez svítilen a v pevných botách

Full Moon Hikes ale mají pevná a poměrně striktní pravidla. „Účastníci s sebou nesmějí mít svítilny a zakázali jsme i focení s bleskem,“ říká průvodkyně, která skupinku provede na zhruba čtyři kilometry dlouhé trase. „A naopak důrazně doporučujeme kvalitní trekovou obuv.“ I kvůli terénu – účastníci těchto výprav sestoupají na dno „kaňonu“ a zase zpátky – tato noční túra není vhodná pro děti mladší šesti let.

Tady je Thorovo kladivo v pozdním odpoledni.

Thorovo kladivo v pozdním odpoledni

FOTO: www.nps.gov/brca

Jinak je ale obrovským zážitkem. Bizarní skalní útvary vypadají jinak než ve dne, měsíc v úplňku vytváří občas až děsivé stíny, a když noční oblohu prořízne křik ptáka, málokdo se ubrání mrazení v zádech.

Bizarní skalní útvary ukrývá i Nepoznaný div světa: Kamenný les v Číně ukrývá i zkamenělou dívku

Bez povolení můžete mít potíže

Jestliže se rozhodnete poznávat krásy amerických národních parků s cestovní kanceláří, zjistěte si, zda má povolení pro komerční vstup. „To zařizují cestovky, nicméně drahé povolení, jehož vyřízení je náročné na čas, nemají všechny. A tak se člověku může přihodit, že ho a s ním i celou skupinu nechá stát parková správa před branami parku a cestovní kanceláři zabaví autobus,“ upozorňuje Radek Adamec z cestovní kanceláře ESO travel. která jako jediná kancelář v Česku toto potvrzení pro významné národní parky má.

Na snímku útvar zvaný Odd hoodoo. Spatřit ho můžete, když zaplatíte vstupné do parku. To činí 25 dolarů za automobil.

Na snímku útvar zvaný Odd hoodoo. Spatřit ho můžete, když zaplatíte vstupné do parku. To činí 25 dolarů za automobil.

FOTO: www.nps.gov/brca

Ve dne je atmosféra Bryce Canyonu úplně jiná. Když sem vyrazíte v hlavní letní sezóně, bude se slunce opírat do skal a vykreslovat jejich barvy od světle oranžové po temně rudou, které jsou připomínkou náročných geologických procesů, jež daly v průběhu miliónů let vzniknout celému parku.

Jméno podle osadníka, kterému se ztrácely krávy

„Série skalních amfiteátrů se táhne od severu na jih v délce asi 30 kilometrů,“ vykládá průvodkyně. „Největším a nejnavštěvovanějším je potom amfiteátr Bryce, který se rozkládá na ploše 19krát 5 kilometrů a který místy padá až do hloubky 240 metrů.“ Právě tady se na konci 19. století usadil mormonský osadník Ebenezer Bryce, podle kterého je celý národní park pojmenován.

V zimě parkem vedou běžkařské trasy.

V zimě parkem vedou běžkařské trasy.

FOTO: www.nps.gov/brca

Nicméně je nutné podotknout, že tu s manželkou Mary nevydrželi příliš dlouho. Jeho stádo krav se mu neustále ztrácelo v labyrintu skalních bludišť na dně amfiteátru, a tak to Ebenezer nakonec vzdal a přestěhoval se jinam. Za své vzaly i snahy ostatních osadníků prokopat do oblasti kanál a přivést do krajiny vodu řeky Sevier. Dnes za to můžeme děkovat – Bryce Canyon zůstal zachován v celé své kráse.

A co třeba národní park Sequoia? Stromy větší než Petřínská rozhledna: V sekvojovém lese si připadáte jako mravenec

Po stezkách na hraně... kaňonu

Parkem vede zhruba 50 kilometrů značených tras, v zimě tu udržují asi 16 kilometrů tras pro běžkování – proběhnout se na běžkách tady můžete po hraně kaňonu a cestou se, pokud vám to dech a fyzička dovolí, kochat nádhernými výhledy. „V létě si turisté mohou zvolit jednu z osmi hlavních stezek. Ta nejpopulárnější má třináct vyhlídek a zvládnout se dá v jednom dni,“ přibližují možnosti v návštěvnickém centru.

A ještě jednou Thorovo kladivo. Mimochodem, indiáni kmene Paiute věřili, že jsou některé skalní útvary zkamenělí lidé.

A ještě jednou Thorovo kladivo. Mimochodem indiáni kmene Paiute věřili, že některé skalní útvary jsou zkamenělí lidé.

FOTO: www.nps.gov/brca

„Ale máme tu i 37 kilometrů dlouhou stezku, kterou doporučujeme rozdělit do dvou dnů. S přespáním v jednom z kempů.“ Jediné, na co člověk nesmí zapomenout, je zažádat o povolení pro kempování.

Inzertní sdělení: Vydejte se za poznáním USA

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do celého světa:

FOTO: ESO travel

Okruh americkým západem

Podívejte se do Los Angeles, San DiegaSan Franciska. Zajistíme pro vás vstup i do světoznámých národních parků – čeká vás Monument Valley, Grand Canyon, Údolí smrti nebo Yosemite.

Zajistíme pro vás letenky, ubytování na trase, připravíme podrobný itinerář a program výletů. A vy na letišti jen nasedne do vozu, který jsme pro vás rezervovali a vyrazíte vstříc americkému snu!

Do New Yorku! Na Floridu!

Poznejte s ESO travel jedno z nejpopulárnějších měst světa. Poznejte New York a všechny jeho symboly! Během čtyř dnů vystoupáte na Empire State Building, podíváte se k soše Svobody, projdete si Manhattan, přejdete Brooklynský most… A pak?

Pak s námi odletíte na Floridu a užijete si zdejší parádní pláže! Vybrat si můžete mezi MiamiOrlandem, městem zábavních parků. A nabízíme i možnost prodloužení pobytu!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si o ledovci v pralese, o superlodi pro 7000 pasažérů nebo o metropoli Kuala Lumpur. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán