Ptáte se, co turisty fascinuje na „obyčejných dírách v zemi“? To, že rozhodně nejde o obyčejné díry. Fascinující je jejich historie, velikost i vliv, jaký mají na okolní prostředí. Tady jsou ty nejslavnější z nich.

Důl Diavik má vlastní letiště

Jednomu z nejsevernějších diamantových dolů světa obrazně teče ještě mléko, tedy vlastně třpytivé kamínky, po bradě. K jeho objevení totiž došlo až kolem roku 1992 a těžba započala o necelých deset let později. Ale dostávat drahokamy z takového místa není vůbec jednoduché.

Důl Diavik pod zasněženými vrcholy.

Důl Diavik pod zasněženými vrcholy

FOTO: Wikimedia Commons, licence Public Domain Image

Nejbližší velké město, Yellowknife v Severozápadním teritoriu, je vzdálené 300 kilometrů. Když se podíváte na mapu této části Kanady, zjistíte, že široko daleko se dá nalézt jen voda a led. Měst je tu jen pomálu.

Kvůli tomu má také důl Diavik své vlastní letiště, které slouží jen a jen pro jeho provoz (a mohou na něm přistát třeba i Boeingy 737). Tím se Ostravsko-karvinské doly pochlubit nemohou. A dokud ze slojí nevydají 1500 kg diamantů ročně jako Diavik, ani se toho nedočkají.

Vidíte na obrázku ty malé tečky? Je to těžká technika, která pomáhá s těžbou. Tohle je oblast na severu Ruska.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Crater of Diamonds zkrachoval

Za velkou louží ještě chvilku zůstaneme a podíváme se do povrchového dolu, kde si každý, klidně i vy, může sám nějaké ty diamanty vytěžit. V Arkansasu v okrese Pike totiž mají Crater of Diamonds, státní přírodní rezervaci s možností půjčit si krumpáč a nakopat si lesklé kamínky.

Dějiny tohoto zvláštního místa se začaly psát roku 1906, kdy farmář John Huddlestone našel na svém pozemku dva diamanty. Něco takového se do té doby stávalo pouze v Jižní Africe. V Arkansasu se od té doby několik subjektů pokusilo o komerční těžbu. Neúspěšně. Výnosy nikdy nebyly takové, aby se provoz vyplatil. Stala se tak ojedinělá věc – zkrachoval diamantový důl.

Od sedmdesátých let dvacátého století proto Arkansas udělal z oblasti státní park a umožnil návštěvníkům si za poplatek vyzkoušet, jak se hledají diamanty. Ročně jich tu lidé najdou asi 600.

Svou kořist si, ať už je jakkoliv velká, mohou nechat. Většinou se jedná o menší kousky, jež těžební stroje nedokázaly zachytit, ale čas od času se najde i solidní „macek“ vážící více než gram, výjimečně i šest.

Jak vypadá americký technický zázrak? Hoover Dam: Nejslavnější přehrada světa, jejíž obrovská hráz tuhne už 80 let

Mirnyj na východě Sibiře má hloubku 525 metrů.

Mirnyj na východě Sibiře má hloubku 525 metrů.

FOTO: Vladimir (Wikimedia Commons, licence CC BY 3.0)

Texas: Místo diamantů ropa

Mimochodem, kdybyste náhodou nevěděli, kde hledat stát Arkansas, tak je to ten, který sdílí krátkou jihozápadní hranici s obrovským Texasem. V tomto státě nemají diamanty, tamní poklad představuje ropa. A přírodní bohatství.

Na území Texasu najdeme slavné Rio Grande nebo skalní útvary národního parku Big Bend. Turisté tu ale vyhledávají také městečko duchů Terlingua nebo Houston, velkoměsto proslavené kosmickým programem, a především větou kosmonautů z Apolla 13: „Houstone, máme problém.“

Kennecott Copper Mine

V roce 2002 se v Salt Lake City v americkém Utahu konala zimní olympiáda, na níž Aleš Valenta jako první člověk na velkých závodech předvedl trojné salto s pěti vruty. Vysloužil si tím zlatou medaili. Přilehlé Velké solné jezero se zase dostalo do médií například tím, že k němu na konci osmdesátých let doplachtil osamocený plameňák, který se v těchto končinách normálně nevyskytuje. Lidé mu kvůli barvě říkali Pink Floyd a pták se stal utažskou celebritou. Kdo se do Utahu vydá v růžovém, asi se nedočká podobné publicity, ale zkusit to může.

Jenže něco k vidění je také pár kilometrů od solného jezera v Bingham Canyonu. Tomuto dolu se také říká Kennecott Copper Mine. Sice se v něm netěží diamanty, ale měď, ovšem nabízí rozsáhlé služby pro turisty. Poskytuje jim vyhlídku na jednu z největších děr světa či možnost vyfotit se u gigantické pneumatiky vysoké 3,8 metru, tedy jako dva basketbalisté stojící na sobě. V informačním centru se pak návštěvníci dozvědí vše o těžbě a jejích specifikách.

Pozor na lvy!

Z Ameriky se nyní vydáme na jiné kontinenty. Začneme v Africe. Tam totiž mají nejvíce diamantových dolů na světě. Jejich velkou koncentrací se může pochlubit Jihoafrická republika.

Nedávno tam v dole Cullinan (40 kilometrů od Pretorie) našli vzácný diamant. Váží necelých šest gramů. Takový kousek by se podle cen posledních prodaných modrých exemplářů mohl prodávat asi za 350 až 400 miliónů korun. Jen tak pro zajímavost, v dole Cullinan se roku 1905 našel největší surový diamant světa, měl plných 3106 karátů.

Povrchjový důl v Arizoně. Trychtýř do hloubi země má několik stovek metrů v průměru.

Povrchový důl v Arizoně. Trychtýř do hloubi země má několik stovek metrů v průměru.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Ten největší důl ovšem najdeme v Botswaně. Rozkládá se na pásu půdy dlouhém asi 240 kilometrů. Jmenuje se Orapa, což v řeči domorodců znamená „místo odpočinku lvů“. Dělníci tedy musí být ostražití jak při práci, tak na povrchu, mohou se totiž potkat s majestátní šelmou.

Když je uhlík tmavý a neprůhledný, píšeme s ním ve formě tuhy. Jeho krystalického bratříčka ale obdivujeme ve špercích. Na obrázku je model Cullinanu, největšího surového diamantu světa.

Když je uhlík tmavý a neprůhledný, píšeme s ním ve formě tuhy. Jeho krystalického bratříčka ale obdivujeme ve špercích. Na obrázku je model Cullinanu, největšího surového diamantu světa.

FOTO: Parent Géry

Větší proslulost si vysloužila oblast Kimberley ve střední části Jihoafrické republiky 480 kilometrů jihozápadně od Johannesburgu. Blyštivé kusy minerálů tu nacházejí od roku 1866 a záhy se tamní produkty začaly na burzách prodávat za desítky tisíc liber.

Největší slávu si získal na počátku dvacátého století nalezený diamant Červený kříž, jehož jméno mělo uctít britskou organizaci Mezinárodního červeného kříže.

Prozkoumejte Tajemství Stolové hory: Žili na ní lvi, nemá vrchol a je zrádnější než Mount Everest 

Doly v Kimberley, ještě na konci devatenáctého století druhém největším městě Jižní Afriky, ovšem prožily i horké chvíle. To když se o ně bojovalo v búrských válkách. Britské jednotky zde utrpěly těžké ztráty, nicméně do zpěvu nebylo ani místním.

Angličané tu pro ně zřídili koncentrační tábor několik desítek let před Adolfem Hitlerem. Obývaly ho většinou ženy s dětmi a musely se vypořádat s více než devadesátiprocentní vlhkostí a velmi prašným prostředím.

V Blyde River Canyonu se sice nic netěží, přesto tato oblast patří k největším pokladům Jižní Afriky.

V Blyde River Canyonu se sice nic netěží, přesto tato oblast patří k největším pokladům Jižní Afriky.

FOTO: ESO travel

Přečtěte si víc o místech, která přetvořili lidé:

Mirnyj – gigantický trychtýř

Nakonec se podíváme do Ruska, konkrétně do jeho asijské části. V padesátých letech dvacátého století tu mineralogové při expedici po jakutské oblasti objevili nedaleko Mirného kimberlit, horninu, v níž se často vyskytují diamanty. Vedoucí výpravy za tento objev později dostal Leninovu cenu, což bylo vyznamenání podobného významu jako Řád zlaté vařečky pro pohádkové kuchaře.

Důl Mirnyj vypadá jako nějaký gigantický trychtýř. Má hloubku přes půl kilometru a helikoptéry nad ním mají zakázáno létat. Příliš často totiž v této oblasti dříve padaly. Dělo se tak prý kvůli velkým teplotním rozdílům ve vzduchu nad jámou a nečekaným povětrnostním a dalším rychlým změnám, jež se v okolí neustále dějí. Že by Leninův duch?

Velikost dolu v Kimberley si naplno uvědomíte v okamžiku, kdy ho porovnáte s velikostí domů na jeho okraji.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Většina zmíněných míst umožňuje návštěvníkům prohlédnout si alespoň část dolu a načerpat informace. Berte to jako tip na netradiční výlet během letní dovolené. Turistická sezóna pomalu začíná.

Inzertní sdělení: Vydejte se na netradiční cesty za poznáním!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky pobytových a poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Diamanty Afriky: Zeměmi Jižního kříže

Špičkový program pro nejnáročnější cestovatele. Vydejte se na 14 dní do Afriky a během atraktivního programu poznejte ta nejkrásnější místa!

Viktoriiny vodopády, národní park Chobe, delta Okavango, oblast Sossuvlei, Kapské Město i mys Dobré naděje.

Města východu USA a Kanady

Dva týdny na cestě po Spojených státech a Kanadě. Láká vás poznat New York, Washinghton, Niagarské vodopády, ale i kanadský Quebec nebo Ottawu?

Pak se na cestu vydejte s námi! Jako jediná cestovní kancelář v Česku máme povolení pro komerčních vstup do nejznámějších národních parků. Cestujte s ESO travel, cestujte s profesionály!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o paláci Potála, o nej letištích světa nebo o obrovských sekvojích. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán