Na území, které je větší než celý Pardubický kraj, se rozprostírá 38 lesů plných obřích stromů. Nacházíme se ve východní části amerického státu Kalifornie kousek od slavného Údolí smrti. Jde o přírodně velmi zajímavou lokalitu, a tak není divu, že tudy prochází 4180 kilometrů dlouhá Pacific Crest National Scenic Trail, stezka procházející z Kanady do Mexika přírodními divy západního pobřeží Severní Ameriky.

Skrývá se zde tajemný lesní muž?

Porost národního lesního parku Sequoia tvoří sekvojovce obrovské, nejmohutnější stromy na celé planetě. Sekvoje vždyzelené, rostoucí kousek odsud blíže k pobřeží Pacifiku, sice dorůstají do větších výšek, ale zdaleka se nemohou pochlubit tak silnými kmeny s až půl metru hlubokou kůrou. A také je neobestírá tolik tajemství.

Hned vedle Sequoia National Forest se nachází toto kouzelné údolí.

Hned vedle Sequoia National Forest se nachází toto kouzelné údolí.

FOTO: Kevin OConnell (Bigstockphoto.com)

Samy mohutné porosty působí magicky, nadto se k nim váže i pár legend. Třeba že tu žije Bigfoot, americký lesní poločlověk připomínající lidoopa, něco na způsob sněžného muže. Jeden student filmové školy ho dokonce v roce 2005 natočil na kameru. Jak asi tušíte, šlo o podvrh. Ale místní tvrdí, že neškodný plachý chlupáč skutečně pobíhá po kalifornských hvozdech.

Trochu jiné mystérium hýbalo zdejším krajem poslední rok. Skupina distributorů marihuany v oblasti velkých sekvojí potají pěstovala zdroj obživy. Při nehodě v roce 2014 ale došlo k požáru, který se rozšířil do lesů a způsobil škody za 159,5 miliardy korun. Hlavní původce problému si před několika týdny vyslechl rozsudek, podle něhož musí stejnou částku zaplatit správě parku a navíc si posedí ve vězení šest let a deset měsíců.

Takhle vypadají mladší sekvoje v Sequoia parku.

Takhle vypadají mladší sekvoje v Sequoia parku.

FOTO: duallogic (Bigstockphoto.com)

Na skútru po přírodní rezervaci

Z hlediska mamutí rozlohy lesního přírodního parku požár nezpůsobil žádné extrémní škody. Lesy jsou v dobré formě a každý se po nich může procházet, ponořit se do všeobjímajícího ticha a pouštět si do plic záplavy čistého vzduchu. Atmosféra, kterou tu vytvářejí němí velikáni, to je balzám na duši zbičovanou každodenními starostmi.

Člověk si zde ovšem neužije jen klid a mír. Správci parku se dokázali přizpůsobit době a přesto, že se oblast na začátku dvacátého století stala státem chráněnou lokalitou, udržují tu stezky pro pěší túry, vyjížďky v off-roadech, na koni a v zimě na sněžných skútrech.

Co najdeme v národním lesním parku Sequoia
  • 2.413 km zpevněných cest
  • 1.367 km stezek a cestiček
  • 100 neuvěřitelně starých a širokých stromů na „Stezce gigantů“ procházející celým parkem.
  • Nejvyšší bod parku Sequoia. Tyčí se do výšky přes 3300 metrů nad hladinou moře.
  • Lehká nadváha: Generál váží 1400 tun

Největší slávu si tu vysloužil strom nazývaný „Generál Sherman“. Jméno mu dal legendární generál William Sherman, který se zaskvěl v bojích americké občanské války. Vedle stromu jeho přízvisko nese také typ tanku. Stromový generál váží podle odhadů přírodovědců skoro 1400 tun a obvod kmene činí asi 32 metrů. Objímat stromy, to při těchto rozměrech moc nejde.

Cedule, která sklerotikům připomíná, kde vlastně jsou.

Cedule, která sklerotikům připomíná, kde vlastně jsou.

FOTO: weltreisendertj (Bigstockphoto.com)

Další velikán lesa se nazývá Boole a má největší průřez kmene nejen v oblasti Sequoia National Park, ale také v celých Spojených státech a širší stromy z celého světa spočítáte na prstech jedné ruky. Mimochodem, tento kolos má průměr kmene více než 10,5 metru, tedy více než pět za sebou ležících basketbalistů.

Přečtěte si další články o USA:

V Kalifornii mají i chodící kameny

Kouzlo Kalifornie spočívá také v tom, že jde o jednu z lokalit bohatých na velké slavné atrakce. Sequoia proto bývá jednou ze zastávek při turistických cestách, které procházejí Las Vegas s jeho luxusními hotely a kasiny, v dávných časech uvězněném městečku Bodie nebo pitoreskně kopcovitým San Franciscem.

U kmenů obrovitých sekvojí si člověk připadá jako mravenec.

FOTO: www.bigstockphoto.com

Ještě o něco blíž národnímu parku plnému sekvojí se nachází druhé největší město USA Los Angeles a také národní park Údolí smrti. Oblast se strašidelným názvem proslula také tajemným pohybem „chodících“ kamenů, které se jakoby samy od sebe posouvají po rovných pláních. Výzkumy vědců ale naznačují, že za všechno může voda a nikoliv nevysvětlitelné magické síly.

Také vás láká poznat nejkrásnější přírodní parky Ameriky? Máte možnost, počasí v USA je nyní jejich návštěvě nakloněno.

O Kalifornii si přečtěte také zde: Pláže s nejhezčími ženami: Missky se opalují ve Venezuele, nezadané v Kalifornii.

Inzertní sdělení: Vydejte se s ESO travel do USA!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá  z nabídky poznávacích zájezdů do USA:

FOTO: ESO travel

 

Za sluncem a do přírody!

Povalovat se na vyhřátých plážích Floridy, to je snová tečka, která zakončuje pouť po úchvatných místech Ameriky.

Při cestě poznáte gigantické sekvoje parku Sequoia, dech beroucí Grand Canyon, slunečné Los Angeles nebo zábavní ráj Las Vegas.

FOTO: ESO travel

Vydejte se na západ USA!

Poznejte to nejlepší ze západu USA během unikátní dvanáctidenní dovolené. Dostanete se s námi do nejzajímavějších zákoutí Los Angeles.

Podíváte se také do osmisetmetrových hloubek Grand Canyonu, poznáte oslnivou atmosféru Las Vegas. Nenechte si ujít to nejzajímavější z divokého západu!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o sedmi nevynechatelných atrakcích New Yorku, dále o žhavé Andalusii a jejích luxusních letoviscích a slavných nudaplážích nebo o tajemství terakotové armády. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na Exotika a Amerika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán