San Francisco – to není jen ikonický most Golden Gate, ale i obrázky zvlněných ulic, které strmě stoupají, aby hned vzápětí stejně strmě padaly dolů k mořské hladině. Nejnižší bod San Franciska leží v nadmořské výšce 0, ten nejvyšší pak o 285 metrů výš, a to v centru města. Ano, je to trochu nepraktické, nicméně i proto je San Francisco jedním z nejpopulárnějších cílů na západním pobřeží USA.

Je to ekonomické centrum oblasti, čtvrté nejlidnatější město v Kalifornii a čtrnácté v celých Spojených státech. Co přimělo lidi, aby v místě s tak těžkým terénem a častými dešti a mlhami položili základ ke dnes osmisettisícihlavému městu? Byla to zlatá horečka v polovině 19. století. Díky ní se mezi lety 1840 a 1850 stalo z osady o tisícovce obyvatel rušné pětadvacetitisícové město.

V San Franciscu má řidič co dělat, aby se nekochal krajinou jako Rudolf Hrušínský ve filmu Vesničko má, středisková.

V San Francisku má řidič co dělat, aby se nekochal krajinou jako Rudolf Hrušínský ve filmu Vesničko má, středisková.

FOTO: werner22brigette (Pixabay.com)

Tím, že lidé osídlili i nepřístupné vršky a vybudovali na nich silnice, učinili místo atraktivním i pro záběry filmařů. Točil tu například Alfred Hitchcock, velký úspěch sklidila i několikaminutová automobilová honička, při níž Steve McQueen (tedy spíše jeho kaskadér) létá vzduchem po kaskádovitých silnicích na kopcích San Franciska.

Podívejte se na Slavné filmové lokality: Kde se natáčely Hvězdné války, Star Trek a Pán prstenů 

Clay Street: Místo s nejstarší lanovkou

Ale pojďme nyní ke konkrétním ulicím. Jednou z nejslavnějších ve městě je Clay Street. Patří k významným dopravním tepnám a slávu jí zajistila především velká místní atrakce – cable cars. Tyto lanovky v San Francisku brázdí několik tras a tvoří ucelený dopravní systém jako jinde tramvaje nebo autobusy.

Stroje se v San Francisku poprvé daly do pohybu na první trase právě tady už v roce 1873. I když terén není úplně nejlehčí, muselo se to stát právě tady, a ne jinde. Clay Street totiž pro město představuje ekonomickou tepnu. Sídlí tu spousta významných firem a kvůli dobrému výhledu i několik hotelů.

Lanovka číslo 15 šplhá do vrchu na Powell Street.

Lanovka číslo 15 šplhá do vrchu na Powell Street.

FOTO: VeggieGarden (Wikimedia Commons)

Lombard Street: na 180 metrech osmkrát zatočíte

I přes unikátní pohledy z Clay Street poutá největší pozornost ze všech ulic v San Francisku ale nejspíš Lombard Street. Místo je tak šikmé, že se tu nesjíždí přímo, ulici tady vybudovali ve stylu silnic vedoucích na horské vrcholy – pozvolné stoupání na několika úrovních. Řidiči změní na pouhých 180 metrech směr hned osmkrát!

Tohle málokdo viděl, a tak není divu, že se dole pod vlásečnicemi houfují turisté s fotoaparáty a kamerami a fotí si ulici, pokud možno s právě projíždějícími auty. Pokud je v ulici zrovna čilý ruch, vypadá to impozantně. Kdo se tu při návštěvě města nezastavil a nepořídil si snímek, ten jako by v San Francisku nikdy nebyl.

Parkování ve „Frisku“ má tak trochu jiný rozměr.

FOTO: Hichi (Wikimedia Commons)

Haight Asbury: Strmým ulicím vládne rej barev

Kdo chce fotit, ten také ocení například výhled ze 64 metrů vysoké Coit Tower, umístěné na vršku Telegraph Hill. Tato rozhledna připomínající obří chrámový sloup se tyčí nad městem a poskytuje výhled na všechny strany dolů na San Francisco.

Vydejte se do USA:

K zahození nejsou ani malebná zákoutí čtvrti Haight Ashbury. Vždy tu bydleli umělci, a podle toho oblast také vypadá. Domy a ploty září barvami, ze zdí se smějí portrétované obličeje. V kombinaci se šikmými ulicemi to působí až komiksově. Ale je to realita. Nemáte také chuť ji poznat? Blíží se jaro, kdy ve městě meteorologové zaznamenávají nejlepší podmínky co do výše teplot vzduchu a úhrnu srážek.

Sanfranciská zátoka s mostem Golden Gate – působivý pohled.

Sanfranciská zátoka s mostem Golden Gate – působivý pohled

FOTO: TRuss (Pixabay.com)

Inzertní sdělení: Vydejte se do USA!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů do USA:

FOTO: ESO travel

Poznejte divoký západ USA!

Projít se nad 800 metrů hlubokou propastí v Grand Canyonu, poznat 3000 let staré stromy v národním parku Sequoia, projet se kabinkovou lanovkou a vychutnat si pohled na San Francisco nebo navštívit kasina v Las Vegas? Se zájezdem na západ USA to může být váš splněný sen!

Poznejte USA – soukromým letadlem!

Vydejte se s námi na západní pobřeží USA a užijte si pohled na ty největší ikony – včetně Grand Canyonu – z paluby privátního letadla. Užijte si unikátní „Air Tour“! A kromě toho třeba i piknik v Grand Canyonu, noční show v Las Vegas, prohlídku NP Yosemite nebo luxusní recepci na uvítanou.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o městě La Paz, o deseti nejdražších budovách světa nebo o rájích automobilového průmyslu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán