Unikátní cesta kolem světa z Česka odletěla už počtvrté a počtvrté se letecký speciál zaplnil do posledního místa. I přesto, že cena zájezdu atakovala hranici osmi set tisíc za osobu. Poprvé se kolem světa letělo v roce 2012 – cestovní kancelář ESO travel, která jako první a dodnes jediná v Česku tyto cesty organizuje, se tehdy inspirovala ve Spojených státech.

„Měli jsme trochu obavy, jestli je Česko na takový produkt připravené, ale byli jsme příjemně překvapení. Zatím se nám podařilo všechny cesty vyprodat,“ říkal Hynek Špinar. I letos se podařilo obsadit všech 64 míst v upraveném Boeingu 737, který je skupině po celou dobu k dispozici. A i letos je oblet zeměkoule naplánovaný s deseti zastávkami v exotických destinacích.

Ve čtvrtek 26. února se z pražského letiště odlepil letecký speciál – vydal se na cestu kolem světa za 25 dní.

FOTO: archiv autora

Logicky se ale proti předchozím letům opět proměnil itinerář cesty. Letošní první zastávka? Jamajka, vonící rumem a slaným mořským vzduchem…

Jamajka – zelená perla Karibiku

V hlavních dvou terminálech pražského letiště to hučí jako v úlech, na „trojce“ je ale příjemný klid. Vždyť z něj startují jen soukromé lety a chartery. Dlouhé lety nepatří k oblíbeným, ale upravený boeing poskytuje až neuvěřitelný komfort. Sedadel není 189, ale jen 64, navíc v luxusní kožené verzi s polohováním a příjemnou dekou na přikrytí.

Luxusní zázemí těch nejlepších hotelů – to je jistota, která na cestovatele čeká. Pořadatelé je vybírali osobně.

Luxusní zázemí těch nejlepších hotelů – to je jistota, která na cestovatele čeká. Pořadatelé je vybírali osobně.

FOTO: riu.com

Tady se let a dvě mezipřistání na Azorských ostrovech a v Dominikáně dají přežít a se sklenkou kvalitního vína možná i trochu užít. Na Jamajce speciál na ranvej dosedá druhý den časně ráno. „Hodinky si prosím posuňte o šest hodin nazpět,“ orientuje letuška většinu pasažérů v čase.

Prvním pocitem po vystoupení z letadla je teplotní šok. Na Jamajce bývá na konci února přes den i dvaatřicet stupňů. Pravda, ráno takové horko není, ale proti Praze je to pořádný skok. Rozhodně ale příjemný.

Na palubě letadla bude catering kvality business třídy, na zemi ve vybraných hotelech to bude ještě lepší.

Na palubě letadla bude catering kvality business třídy, na zemi ve vybraných hotelech to bude ještě lepší.

FOTO: riu.com

Pět hvězdiček luxusu

Pětihvězdičkový hotel Riu Palace na pláži Negril se teprve probouzí. Ve dvou rozlehlých bazénech se koupe jen několik hostů, luxusní vířivka je prázdná a na pláži je obsazeno jen několik lehátek. „All inclusive je v místním hotelu čtyřiadvacetihodinové a večer se bude podávat karibská večeře,“ instruují průvodci celou skupinu předtím, než se rozejde do pokojů a následně na pláž. Pátek je dnem volna, kdy všichni načerpávají síly po dlouhé cestě.

Ubytování na cestě

Intenzívně pracují a chtějí i stejně intenzívně odpočívat (ač to zní trochu jako protimluv). V co nejkratším čase chtějí vidět co nejvíc a zároveň chtějí mít během cestování maximální komfort. Tak by se dali popsat ti, kteří vyrazili na cestu kolem světa. I proto jsou hotely vždy ty nejlepší v dané oblasti – a drtivá většina z nich byla organizátory vybírána po osobní návštěvě.

A volno je možné si udělat i v sobotu. Natáhnout se na pláž, užívat si prohřáté moře, tu a tam si odskočit na bar na výborný rumový koktejl… většinu ale zláká celodenní výlet na katamaránu podél pobřeží se šnorchlováním, potápěním a obědovou zastávkou ve slavném Rick`s Café.

Večery na pláži na Jamajce můžete prožít pozorováním umění místních.

Večery na pláži na Jamajce můžete prožít pozorováním umění místních.

FOTO: ESO travel

Výlet do podniku, který smetly vlny… už dvakrát

Tenhle podnik posazený na útesech na pobřeží vznikl už v roce 1974 a je jedním z nejznámějších míst ostrova. Majitelé dokonce tvrdí, že právě tady je možné pozorovat nejkrásnější západy slunce na Jamajce. Těžko soudit, protože slunce se v čase oběda drží pořádně vysoko nad obzorem a pálí.

„Každý náš koktejl je spojený s příběhem,“ tvrdí místní obsluha a po prolistování nápojového lístku jí dává člověk za pravdu. Třeba silný koktejl „Category 5 Hurricane“ odkazuje na roky 1988 a 2004, kdy byl celý podnik z útesů smetený vysokými vlnami. Na hurikány Gilbert a Ivan místní rozhodně nevzpomínají v dobrém. Po běsnění živlů z podniku nezůstalo prakticky nic. Místní naštěstí podnik pokaždé obnovili a dnes na dvě katastrofy upomíná jen opravdu silný koktejl zvláštního jména.

Podívejte se na Nejkurióznější místa Karibiku: Kde máte vysokou pravděpodobnost, že zplodíte dítě? 

Položit se na pláž, nebo vyrazit na výlet katamaránem? To bylo první velké dilema, které na cestovatele čekalo.

Položit se na pláž, nebo vyrazit na výlet katamaránem? To bylo první velké dilema, které na cestovatele čekalo.

FOTO: ESO travel

Ochutnávají se i mořské plody – krevetky, humři, mušle… Šéfkuchař Phillip „Sheddy“ Williams tady vaří už patnáct let a za tu dobu dotáhl své umění k dokonalosti, což potvrzují vymetené talíře.

Zpáteční plavba podél pobřeží, s několika zastávkami na šnorchlování a u jeskyní, kde je možné si také zaplavat, se nese spíš v lenivějším duchu. Stejně jako večer na pláži. Pár nezdolných sice vyrazí na diskotéku Pacha ve vedlejším hotelu, většina dá ale přednost příjemnému posezení na pláži nebo u baru a nabírání sil. Vždyť už v nedělní večer budou trávit o stovky kilometrů dál… u fascinujícího Panamského průplavu.

Inzertní sdělení: Vydejte se na dovolenou snů:

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky unikátních zájezdů:

FOTO: ESO travel

Cesta kolem světa v roce 2016

Láká vás vyrazit na cestu kolem světa? Máme pro vás dobrou zprávu! Tento unikátní zájezd plánujeme i v příštím roce. A máme i předběžný itinerář cesty! Máme v plánu navštívit Antiguu, guatemalské město Tikal, Havaj, ostrov Samoa, souostroví Fidži, Austrálii, Filipíny, Japonsko, Barmu a luxusní Maledivy. Pozor, počet míst je omezený!

Hotel Riu Palace, Jamajka

Užijte si také dovolenou v hotelu Riu Palace Tropical Bay na Jamajce! Tento luxusní pětihvězdičkový hotel stojí přímo na krásné pláži a poskytuje služby na opravdu vysoké úrovni. Užijte si dva obrovské bazény, poležení ve vířivce, masáž v místním Renova Spa, výbornou kuchyni… odletáme několikrát do měsíce. Přidejte se!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o UFO lokalitách, o Nefritovém ostrově nebo o trojúhelníku luxusu. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán