Místní mniši vás prý závislosti zbaví díky unikátnímu odvaru z bylin, ale i tvrdou prací a tajemným slibem Sajja, který pacienti skládají a který údajně zabije každého, kdo znovu sáhne po drogách. Co je pravda a co umně přiživené povídačky, vědí asi jen mniši. Každopádně se okolo Wat Tham Krabok vznáší aura místa, kde vám pomohou, když všechno ostatní selže.

Vytáhnout duši z temnoty

Začněme ale fakty – buddhistický chrám Wat Tham Krabok začal vznikat v roce 1957 a vlastníma rukama ho stavěli sami mniši. O dva roky později se poprvé objevuje zmínka o mniších, kteří se místním snaží pomoci od závislosti na opiu. A jen pár let nato získá tato netradiční odvykací „klinika“ celosvětový věhlas.

Chrám a jeho okolí mají bohatou výzdobu, kterou vytvářejí sami mniši.

Chrám a jeho okolí mají bohatou výzdobu, kterou vytvářejí sami mniši.

FOTO: archiv autora

A to nejen díky výsledkům – léčba je prý úspěšná u 70 % pacientů – ale i díky samotné metodě. Místní mniši hovoří o dvou krocích detoxikace. Nejprve je nutné vytáhnout jedy z těla a následně vytáhnout duši z temnoty. Člověk tady musí projít detoxikací těla i duše.

V Thajsku jsou i některé z Top 10 pláží jihovýchodní Asie: Podívejte se tam, kde se opalují celý rok 

Na počátku všeho je ale slib Sajja – kdy člověk před Buddhou slibuje, že se drog ani alkoholu už nikdy nedotkne a nikdy je ani nebude dál šířit. A pak následuje proslulý fyzický detox.

Klášter žije z darů

Dvě třetiny osazenstva detoxikačního centra tvoří Thajci, jednu třetinu pak  cizinci, velmi často z Evropy. Čas od času se v klášteře na léčení objeví i celebrita, naposledy zpěvák Peter Doherty. Mniši si za léčbu neberou žádné peníze, jen 200 bahtů denně na stravu. Nicméně můžete jim peníze darovat, z darů celý klášter de facto žije.

Dávíte... a znovu... a znovu

Prvních pět dní tu pacienti dostávají brzy ráno a odpoledne pít tmavě hnědý odvar z více než stovky bylin, který okamžitě vyvolává mocné dávení. Vše probíhá veřejně, na plácku před budovami. Součástí kúry je i polykání černých pilulek na uklidnění, pití bylinného čaje a parní lázně, do kterých mniši prý přidávají směs bylin, která způsobuje pocity euforie a radosti.

V Thajsku leží i Město hříchu a neřesti: Pattaya láká na krásné pláže i zábavu pro dospělé 

V Thajsku je několik tisíc chrámů a klášterů – na Wat Tham Krabok nicméně Thajci v průvodcích nelákají.

V Thajsku je několik tisíc chrámů a klášterů – na Wat Tham Krabok nicméně Thajci v průvodcích nelákají.

FOTO: ESO travel

Nedílnou součástí programu je i těžká fyzická práce, lidé na odvykací kúře s prací začínají už v pět hodin ráno, a meditace. Pobýt tady musíte minimálně deset dnů, maximální dobou jsou čtyři týdny. Místo peněz máte jen kupóny, které platí pouze v areálu kláštera, třikrát denně dostanete najíst a volný čas máte v podvečer zhruba dvě hodiny. Kúra má ale fantastickou úspěšnost. Podle mnichů sedm z deseti klientů skutečně drogu už nikdy nevyhledá.

Ve stejné oblasti jako Thajsko leží Věčně okupovaný Luang Prabang: Město na břehu Mekongu, kde pijí ohnivou vodu

Kreslení do skla a odlévání prasklin

Léčba závislých je důležitou, nikoli ale jedinou činností místních mnichů. Ti klášter a jeho okolí zdobí sochami, které si sami odlévají. Pro tavení materiálů pak využívají vlastnoručně postavené pece. Vyrábějí tady také obrazy ve skle, kdy mezi dvě skleněné tabule vpravují barvy. A funguje tady také projekt Hudba Země. Mniši odlévají praskliny v zemi, přenášejí je na plastové desky a ty pak transformují do not. Výsledkem této činnosti je i cédéčko, které si můžete koupit.

Mnozí se ptají, proč není možné aplikovat toto léčení i na jiných místech. A tady už se člověk dostává na tenký led spekulací, pověstí a legend. Dávivý lektvar, který lidé na odvykací kúře popíjejí, je směsí více než stovky bylin, jejichž kompletní seznam ale nikdo nezná. Je prý rozdělen mezi sedm mnichů, kteří spolu musí při jeho tvorbě spolupracovat.

Možná vás zajímá Kde se točil Rambo nebo bondovky? Mekkou akčních filmů jsou národní parky v Thajsku

Chrám Wat Pho, další z divů thajské architektury

Chrám Wat Pho, další z divů thajské architektury.

FOTO: ESO travel

Funguje tady zázračná síla?

Klášter prý navíc leží na zázračném místě a jinde by tak kúra nemohla fungovat. A v neposlední řadě se hovoří o tom, že hlavní kouzlo spočívá ve slibu Sajja. Ten, kdo ho poruší, prý zemře. A mimochodem, filozofií tohoto kláštera je i to, že člověk sem smí vstoupit pouze jednou. Druhou šanci nedostane.

Díky tomu všemu se klášter stává populárním místem i mezi turisty. A mnichům a mniškám, kterých tu dohromady žije asi 120, to zatím nevadí. Chcete se podívat dovnitř? Můžete – stačí si jen domluvit svolení. Z Bangkoku je to sem zhruba 130 kilometrů, a pokud se člověku nechce autobusem, který se sem kodrcá dvě až tři hodiny, může za 2500 bahtů (tj. zhruba 1600 korun) využít služeb taxikářů.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Thajska!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do Thajska:

Velký okruh severním Thajskem

Vydejte se s námi za poznáním  Thajska! Vezmeme vás do hlavního města Bangkoku, navštívíme ty nejkrásnější chrámy a vydáme se i do oblasti slavného opiového Zlatého trojúhelníku, kde navštívíme třeba žirafí ženy.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Národní parky Thajska

  • 14 nocí, snídaně, 3* hotely
  • v prvních dnech prohlídka Bangkoku 
  • návštěva NP Erawan i tygřího chrámu
  • výlet džunglí na slonovi
  • cesta do unikátního NP Khao Yai
  • na závěr relax na ostrovech Ko Samet, Ko Chang a v Pattayae

Bangkok + Phuket

Phuket je letovisko, které nabízí služby na té nejvyšší úrovni. Přidejte k tomu božské pláže a máte dovolenou snů! Vybírat můžete z mnoha hotelů nejrůznějších kategorií.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o turistických hitech pro rok 2015, tahácích Austrálie nebo o ostrově Mafia. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel