Vybrali jsme pro vás pět způsobů, jak si zpestřit příští dovolenou. Ležet na pláži a hýbat se jen při roztírání opalovacího krému je sice příjemné, ale nedá se to vydržet celou dobu. Co a kde tedy podniknout?

1. Zvedněte si adrenalin

Někomu zvedne adrenalin na maximum účet za elektřinu, ale leckdo chce víc. Proto se turistické resorty předhánějí v nabídce sportovního vyžití. Nechat se spustit v sudu z vodopádů, to je výsada dobrodruhů, iluzionistů a sebevrahů, ale pod těmi nejslavnějšími se můžete projet na raftu. Třeba v soutěsce Bataka nedaleko Viktoriiných vodopádů.

Kam za adrenalinem?

Volcanoboarding - zažili jste něco šílenějšího než sjíždění sopky po prkně na kamenech v ochranném obleku? Tohle nabízejí na sopce Cerro Negro ve státě Nikaragua.

Potápění u korálového útesu - potopit se do Velké modré díry, to zní trochu tajemně, ale jde o jedinečný zážitek, kdy se v místě tohoto jména dostanete u pobřeží Belize k příkopu plnému pestrobarevných živočichů, to vše nedaleko druhého největšího korálového útesu světa.

Potápění se žraloky - žralok obrovský neboli velrybí dosahuje běžně osmi metrů a vypadá strašidelně, člověku ale neublíží. Proto se k němu lze na mnoha místech světa potopit beze strachu, například u thajského Phi Phi.

Rafting u Viktoriiných vodopádů (Zambie, Zimbabwe).

Stále více příznivců sbírá také canyoneering. O co jde? Odvážlivci zdolávají kaňony a soutěsky, jakkoli je zrovna potřeba. Cestou dolů tak mohou vystřídat například slaňování, skákání, sjíždění po zadku nebo jízdu na kajaku.

Ať jste velcí, malí, tlustí, tencí, rafting si narozdíl od jiných sportů užijete všichni stejně dobře.

Ať jste velcí, malí, tlustí, tencí, rafting si na rozdíl od jiných sportů užijete všichni stejně dobře.

FOTO: Wikimedia Commons

2. Projděte se starověkem

Egyptské pyramidy už mnoho Středoevropanů navštívilo, a tak se stále více jezdí na jiná místa, kde vládcové gigantických říší tvořili historii. Například na peruánské Machu Picchu. A když už jsme v Americe, nedá se nezmínit mexický Tulum. Tam se nachází bývalý obětní oltář pár metrů od nádherné pláže.

Spojení cesty džunglí plné exotických rostlin a zvířat s poznáváním starověkých památek nabízí zase největší  chrámový komplex světa, kambodžský Angkor Wat. Zůstal ve výborné kondici, protože ho po staletí před vandaly kryla neprostupná vegetace.

Angkor Vat je asi nejslavnější stavbou jihovýchodu Asie.

Angkor Vat je asi nejslavnější stavbou jihovýchodu Asie.

FOTO: anutalaixa (Pixabay)

3. Zažijte pohodu potápějících se rájů

Centimetr po centimetru se zvedají hladiny oceánů, a tak některá místa za pár desítek let možná už ani nebudou existovat. Mezi takto ohrožené lokality patří třeba italské Benátky nebo Maledivy, souostroví na jihu Asie v Indickém oceánu.

Na 1200 ostrůvků Malediv patří k nejvíce ohroženým místům, protože tu nenajdeme žádná vyvýšená místa, na něž by se dalo před velkou vodou schovat. Nejvyšší „hora“ souostroví měří asi pět metrů. Kdo chce tento ráj poznat dříve, než bude pozdě, měl by se tam podívat co nejdřív.

O Maledivách více zde:

4. Poznejte kus světa na cestě kolem světa nebo „jen“ rozmanitá zákoutí Číny

Když se hloupý Honza v pohádce vydá do světa, často projde několik království, než zamíří zpátky domů i s princeznou. Něco podobného nyní letí i v turistickém sektoru. Projet ne jednu, ale hned několik zemí během jedné dovolené. A tak se lidé vydávají na poznávací zájezdy napříč Jižní Amerikou, po státech jihovýchodní Asie nebo na cestu kolem světa.

Během jedné cesty tak poznají rozmanitá prostředí, supermoderní města, vyhřáté pláže, pralesy i pouště. Podobné zážitky přinášejí i poutě skrz velké země jako Čína nebo Spojené státy americké. V nejlidnatější zemi světa se například skýtají možnosti poznat historická i moderní zákoutí Pekingu, Velkou čínskou zeď, progresivní Šanghaj, mystický Tibet nebo přírodu v okolí Dlouhé řeky.

Řeka Jang-c-ťiang a na ní přehrada Tři soutěsky. Tenhle gigantický projekt vyhnal z domovů statisíce lidí.

Řeka Jang-c-ťiang a na ní přehrada Tři soutěsky. Tenhle gigantický projekt vyhnal z domovů statisíce lidí.

FOTO: Wikimedia Commons

5. Zvolte netradiční dopravní prostředek

Brázdit písky severu Afriky na velbloudu, to už zažil leckdo. Málokdo ale ví, že se na hrbatém zvířeti lze svézt i v západní Austrálii. O něco originálnější dopravní prostředek mají v San Francisku. Jet tam a nevyvézt se nahoru tamní typickou tramvají, to je skoro společenské faux pas.

Opravdové netradiční cestování ale znamená například cesta vlakem do Tibetu nebo ledoborcem na Severní pól. A co vy, už máte vybráno, kam a jak pojedete na příští dovolenou?

Inzertní sdělení: Vydejte se za poznáním!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky netradičních poznávacích zájezdů:

Vydejte se na Maledivy!

Poznejte malinké atoly Malediv, kde jste průzračným možem izolováni od všech nepatřičných vlivů a můžete jen relaxovat.

FOTO: ESO travel


Za Thajskými tygry!

Poznejte národní park Erawan i pláže v oblíbené lokalitě Pattaya a během jednoho zájezdu i hlavní město Thajska Bangkok!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o věčně okupovaném Luang Prabang , dále o opičí rezervaci Mefou nebo o Platinovém pobřeží. Další články naleznete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán