Tma je tma. To zní logicky, ale ve městě se 700 tisíci obyvateli byste čekali, že ji semtam prořezává pouliční osvětlení. V posledních letech však zůstávala velká část Detroitu bez něj. A když ráno začalo svítat, objevovaly se polorozbořené opuštěné a vyrabované stavby. Světové centrum automobilového průmyslu se proměnilo ve město duchů.

Bankrot Detroitu

Na provoz městských služeb už měl Detroit tak málo prostředků, že popeláři nestačili odvážet odpad a prosakující vodovodní potrubí často neměl kdo rychle opravit. Problémy se objevovaly na každém kroku, a tak 18. července 2013 město vyhlásilo bankrot, největší v dějinách USA. Žádná obec tam nikdy nedlužila tolik – v přepočtu na koruny šlo zhruba o 365 miliard.

Jde na vás ze čtení o Detroitu zima? Mrkněte se na trochu exotiky:

Bývalé ředitelství automobilky Packard proslavené především modely z první poloviny dvacátého století.

Bývalé ředitelství automobilky Packard, proslavené především modely z první poloviny dvacátého století.

FOTO: Albert duce (Wikimedia Commons)

Přes milión lidí odešlo pryč

V roce 1950 přitom město prosperovalo a všechno šlo hladce. Bydlelo tu 1,8 miliónu lidí, všichni se měli rádi… no, to asi ne, ale zkrátka se tu žilo hezky. To skončilo a obyvatelé začali Detroit opouštět. Nyní tu má nahlášené trvalé bydliště sedm stovek tisíc lidí.

Že by se americká velkoměsta počala vylidňovat? Vůbec ne, třeba v New Yorku je trend opačný. Od roku 1950 zde přibylo přes čtvrt miliónu obyvatel, zejména ve čtvrti Queens. Největší město Severní Ameriky tak dosáhlo v této statistice bez aglomerace na číslo vyšší než osm miliónů.

Takovéto koráby křižovaly Detroit v době jeho největší slávy.

Takovéto koráby křižovaly Detroit v době jeho největší slávy.

FOTO: PublicDomainPictures (Pixabay.com, licence Public Domain)

Umíráte? Za hodinu přijede záchranka!

Ale zpátky k Detroitu. Proč se město vlastně dostalo do potíží? Faktorů bylo několik. Město se v polovině minulého století ocitlo na ekonomickém vrcholu a z něj vedla jen cesta dolů. Okořenilo ji několik korupčních skandálů a bohatší vrstvy se odsud raději poroučely. Zůstávali jen chudší žadatelé o práci, avšak nikdo, kdo by jim ji dal. Loni tak každý pátý obyvatel města neměl zaměstnání.

A postarat se o ně nemohlo ani město, protože v obecní pokladně by si strýček Skrblík rozhodně nezaplaval – zela prázdnotou. Detroitu se tedy nedostávalo dost peněz na veřejné osvětlení okrajových čtvrtí, opravu městského majetku poškozeného vandaly nebo na provoz záchranných sborů hasičů, policistů a rychlé lékařské pomoci.

Detroit by klidně mohl patřit do tohoto článku:

Takhle nyní v době detroitské krize vypadá spousta tamních domů.

Takhle nyní v době detroitské krize vypadá spousta tamních domů.

FOTO: Notorious4life (Wikimedia Commons, licence Public Domain)

To vše vyústilo v nespokojenost obyvatelstva, pouličních nepokojů a velký růst kriminality. Jak proti tomu postupovali policisté? S neustále se krátícím rozpočtem toho příliš nezmohli. Před bankrotem k zásahu dojížděli průměrně 58 minut (v celých Spojených státech je to 11 minut).

Po vyhlášení bankrotu a pomoci státních institucí se tu život vrací do normálu. Dochází třeba ke kompletní obnově systému pouličního osvětlení – to by mělo být hotové do roku 2016. Také čekací doba na ambulanci se zkrátila. I tak ovšem lidí neustále ubývá. Detroit kdysi patřil mezi deset největších měst federace, nyní se nachází na konci druhé desítky a brzy z ní vypadne. Je jediným ze 40 největších měst, kterým ve statistikách z roku 2013 oproti poslednímu sčítání obyvatelstva ubyli obyvatelé.

DoStátů prostřednictvím dalších článků:

Pšenka kvete mimo Detroit

V jiných městech USA jsou na tom lépe. Například 900tisícový texaský Austin zaznamenal mezi roky 2010 a 2013 nárůst obyvatel o 12 %. Dvě největší města, New York a Los Angeles, mají stabilní růst v hodnotách mezi dvěma a třemi procenty. Nové přistěhovalce lákají i velké možnosti cestovního ruchu, který ve dvou největších městech USA kvete.

New York dlouhodobě vede o sedm parníků žebříček turisty nejvyhledávanějších měst Spojených států. Využívá totiž svůj potenciál celoročně. V létě láká na cykloprojížďky na městských kolech a dobré počasí na procházky po Central Parku, v zimě dominuje nakupování na velkých obchodních bulvárech. Která firma nemá sídlo nebo alespoň prodejnu na legendární Páté avenue, jako by ani nebyla.

New York City.

New York City

FOTO: PublicDomainPictures (Pixabay.com, licence Public Domain)

Také kalifornské Los Angeles, středobod nejlidnatějšího státu USA, stále roste a láká pořád velký počet návštěvníků. Zatímco v Detroitu nedokázali k odvrácení katastrofy využít svých předností reprezentovaných rozvinutým průmyslem a přírodou kolem jezera Michigan, „město andělů“ tohle umí a do hollywoodských filmových studií láká každý den turisty na spousty exkurzí, stejně jako plavce na vyhlášené pláže hlídané plavčíky s červenými plováky.

Kdo atmosféru velkých amerických měst nezažil, představí si ji jen těžko. Stejně jako například procházku mezi krokodýly ve floridském národním parku Everglades či plavbu kolem ledovců Aljašky. USA zkrátka nabízí spoustu možností, jak se na chvíli odpoutat od všedních starostí podobných těm detroitským.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Ameriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Poznejte zasněžený New York!

Vykračujete si po Times Square, bruslíte v Central Parku a pak si projdete obchody na Páté avenue. Jen sen? Splňte si ho a vyrazte do New Yorku!

Za teplem do Ameriky!

Svlečte bundy a podívejte se na Floridu, kde mají nyní, na začátku zimy přes 20 °C. Cestu na sever pak zakončíte v zasněženém New Yorku.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Místo zimy rozpálená Havaj!

Kalalau, KauaiMaui zní poeticky a podobně i vypadají. Jde totiž o přírodní perly věčně horké Havaje. Udělejte si volno a odjeďte se opalovat do Tichomoří!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejhorších aerolinkách světa a také o tom, kde si lidé dávají nejdelší polibky na světě, nebo o slavných světových mauzoleích. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán