Začneme tím, proč vlastně skupina zvířat dostala takové superhrdinské pojmenování. Když první Evropané přišli do střední a jižní Afriky, nestačili se divit. Potkali tolik živočichů roztodivných podob, o nichž do té doby neměli ani tušení. A další překvapení je čekalo při kontaktu s nimi.

Některá zvířata se chovala útočně. Ta nejobávanější zahrnuli cestovatelé do takzvané velké pětky. Jde tedy o ty tvory, kterých se první běloši v nejdivočejších oblastech Afriky nejvíce báli, ale, jak si ukážeme, ne ve všech případech o ty úplně nejnebezpečnější.

V Tanzanii se dá dobře relaxovat u vody. Vědí to turisté i lvi.

V Tanzanii se dá dobře relaxovat u vody. Vědí to turisté i lvi.

FOTO: Ganesh Raghunathan (Flickr.com, licence CC BY-SA 2.0)

Buvol je větší drsňák než krvelačné šelmy

Prostě jen velká kráva, řekli byste si, ale buvol africký (často označovaný také jako buvol kaferský) není žádný svatoušek. Spolu s hrochem patří na vrchol žebříčku nejnebezpečnějších zvířat Afriky. Tito živočichové totiž pravidelně mívají na svědomí největší počet zmařených životů při střetech s domorodci.

Lvi a levharti za buvoly v tomto aspektu výrazně zaostávají. Jsou to takové neškodné kočičky. Tedy pokud na prohlídku nějakého z afrických národních parků jedete s některým ze zkušených průvodců. Procházka na vlastní pěst se rozhodně nedá označit za moudrý počin.

Ke svačině můžete mít kus gazely. Tedy pokud budete silnější než lev.

Ke svačině můžete mít kus gazely. Tedy pokud budete silnější než lev.

FOTO: Mara 1 (Flickr.com - licence CC BY-SA 2.0)

Kliďas s rohem na nose a kolosy, které slyší infrazvuky

Nic příjemného prý není osobní schůzka s hrochem – ten patří k nejvíce podrážděným živočichům kontinentu. Do velké pětky se ale nedostal. To nosorožec ano, ačkoliv k nejdivočejším zvířatům ho rozhodně počítat nemůžete. Útočí pouze tehdy, když se cítí výrazně ohrožen. Roh na nose však budí hrůzu.

Majiteli tohoto pole rozhodně nezávidíme.

Majiteli tohoto pole rozhodně nezávidíme.

FOTO: Noel Feans (Flickr.com, licence CC BY 2.0)

Po buvolech, lvech, levhartech a nosorožcích nám ještě zbývají sloni. Po východní Africe se jich prohání asi deset tisíc. Jejich extrémně velké uši dovedou na rozdíl od lidských sluchových ústrojí zachytit i infrazvuky. Jinak se lidem v lecčem podobají. Například při příjemných pocitech potichu spokojeně mručí, při potížích a konfliktech hlasitě troubí.

Další články z Afriky

Kam jet na safari s velkou pětkou

Míst, kde se dají potkat všichni členové velké pětky, není na zeměkouli mnoho a jinde než v Africe je nenajdeme. To úplně nejvhodnější se jmenuje Serengeti. Rozprostírá se na území severní Tanzanie a zasahuje až na hranice s Keňou. Ročně se jím prožene například 1,5 miliónu pakoňů.

V keňské divočině můžete mít klidně i svatbu.

V keňské divočině můžete mít klidně i svatbu.

FOTO: Michael Gallacher (Flickr.com, licence CC BY 2.0)

Důvodem velkého výskytu všech možných živočišných druhů v této oblasti je výhodná poloha. Oblast Serengeti se nachází u „Tanzanského kratonu“. To je místo, kde je, zjednodušeně napsáno, krajina velmi bohatá na potravu, především tam roste kvalitativně úplně jiná tráva. Lze tam proto vidět pasoucí se gazely, buvoly, ale i jejich predátory v akci.

Prakticky totéž se dá říct o národním parku Maasai Mara. Jde totiž o prodloužení tanzanského Serengeti za keňskou hranici. I tady se dají pozorovat západy slunce nad nekonečnými travnatými pláněmi s tisícihlavými stády přežvýkavců.

Barevný večer na Maasai Mara.

Barevný večer na Maasai Mara.

FOTO: Dan Lundberg - Flickr. Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 via Wikimedia Commons

O trochu dál na severovýchod od Maasai Mara se nachází jezero Nakuru. Tam se dají pozorovat třeba velká hejna plameňáků. Ale pochopitelně je tu silná aktivita i velkých šelem. Podobné věci se dají říci i o dalších velkých rezervacích v okolí jako Amboseli, Tsavo West nebo třeba o Krugerově parku v jižní Africe. Ale co bychom ještě mohli napsat více? To, jak nádherně tam pro příznivce nespoutané přírody je, to už víte. Teď už jen zbývá se tam vydat.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Brazílie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do Thajska:

FOTO: ESO travel

Vydejte se za velkou pětkou!

Jak se stopuje lev? Kudy táhnou kilometrová stáda pakoňů? To a mnoho dalšího můžete zjistit sami přímo v Keni.

Cesta kolem světa za 25 dnů

Projeďte se po celé planetě za mnohem kratší čas než Verneův pan Fog. Poznejte Velikonoční ostrov, Jamajku, Polynésii a řadu dalších nádherných míst!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Na letecké safari v Keni!

Z bezpečí letadla, ale přesto velmi blízko se můžete dostat k mnohatisícovým stádům pakoňů nebo třeba k zápasícím lvům. Tak vzhůru na palubu!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o těch „nej“ místech na jihu Thajska, dále o luxusních lokalitách, do nichž se v listopadu dá jet se slevou, ale také o kubánském dovolenkovém letovisku celebrit. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán