Pokud ještě pořád tápete, kde ostrov Zanzibar leží, pak si na mapě Afriky najděte Tanzanii a potom prozkoumejte pobřeží Indického oceánu na východě. Ano, tady leží. Zanzibar – báječný voňavý ostrov, kam na dovolenou prý vyráží i Bill Gates a v jehož hlavním městě Stone Town se budoucí hvězda skupiny Queen narodila.

Stone Town – tady se zrodila hvězda

Podívejme se teď přímo do Stone Town, starobylé části Zanzibaru, kde Mercury bydlel od narození roku 1946 až do roku 1955 a ještě v letech 1963 a 1964. Dobu na přelomu padesátých a šedesátých let strávil ve škole v indické Bombaji. Tam se naučil hrát na klavír a založil i první kapelu.

Tahle Mercuryho socha stojí ve švýcarském Montreux. Na Zanzibaru ovšem najdeme jeho rodný dům.

Tahle Mercuryho socha stojí ve švýcarském Montreux. Na Zanzibaru ovšem najdeme jeho rodný dům.

FOTO: S_Werner (Wikimedia Commons)

Hudební cítění měl ale již odmalička. Není divu, když si uvědomíme, čím vším byl obklopen. Přímo v Stone Town najdeme řadu pozoruhodných koloniálních památek. Největší atrakci pro návštěvníky v současné době představuje sousoší pěti spoutaných otroků v části města zvané Slave Market, tedy otrokářský trh. Nikoho si zde ovšem už dlouho nelze koupit, na smutné doby obchodování s lidmi už upomíná jen umění.

A kde se narodily další hvězdy světové pop-music? Po stopách zlatých hlasů. Podívejte se na překvapivá rodiště hvězd světové pop-music 

Když do jámy s otroky naprší, působí dílo ještě depresivnějším dojmem.

Když do jámy s otroky naprší, působí dílo ještě depresivnějším dojmem.

FOTO: Jonathan Stone – house (Flickr)

Trocha Afriky v dalších článcích:

K Monumentu otroků a do výborné restaurace

Vedle Monumentu otroků najdeme ve Stone Town třeba starou pevnost ze sedmnáctého století, lépe řečeno její pozůstatky. Vyrostla kvůli obraně proti portugalským pirátům. Dnes se brání nájezdům turistů, kteří k ní chodí přes den, ale i spoustě nočních návštěvníků. Ti chodí do vedlejšího amfiteátru, v němž se konají kulturní akce.

Rozvoj kultury a služeb jde ruku v ruce s rostoucím turistickým ruchem, takže dnes se lze na Zanzibaru věnovat spoustě činností – například se tu dá navštívit kurz vaření ve svahilském duchu, o instruktáži potápění či jiných vodních sportů ani nemluvíme.

Dovolenou na Zanzibaru můžete propojit i se safari: Pětihvězdičkové bydlení a setkání s "Velkou pětkou" - i tak vypadá safari 

Narazili jsme na tradiční ostrovní kuchyni. Tu jde okusit na místě zvaném Forodhani Gardens. Jde o místo s příjemnou atmosférou, kde se dá ochutnat spousta druhů lokální kuchyně, zasportovat si nebo relaxovat, což nezní nijak super zajímavě, nicméně lokalita patří k těm úplně nejnavštěvovanějším na ostrově a lidé na serveru Tripadvisor se ve vztahu k němu předhánějí v superlativech. Forodhani Gardens tedy neukazují nic převratného, ale je to přesně to místo, na němž se kolem sebe rozhlédnete a řeknete si: Tohle je Zanzibar!

Pizza je, pravda, spíše italské jídlo, ale osobitou variaci na ni lze ochutnat i na Zanzibaru.

Pizza je, pravda, spíše italské jídlo, ale osobitou variaci na ni lze ochutnat i na Zanzibaru.

FOTO: Fabulous fabs (Flickr)

Jídlo na zanzibarský způsob

Na různých místech v republice můžeme navštívit bary s názvem Zanzibar, nicméně ty se slavným ostrovem na východním pobřeží černého kontinentu nemají nic společného. Pojmenování dostaly především díky slovu „bar“ na konci názvu. Co by tedy taková restaurace měla podávat, aby dostála názvu „Zanzibar“? Třeba mečouna s mangem a bramborovými listy, to je totiž jedna z pochoutek tamního potravinářství.

Gastronomicky inklinuje Zanzibar ke svahilské kuchyni, kde se hodně používá kozí maso nebo mladé lístky sladkých brambor, použitím a částečně i chutí podobné špenátu. Významné místo má i kokosové mléko a rýže. Nejtypičtějším rysem kuchyně tanzanského ostrova je koření, které se tu hojně vyskytuje, a suroviny dovážené na ostrov proslulý obchodem ze všech koutů světa, především však z arabsky mluvících zemí.

Ze Zanzibaru je jen skok do Tanzanie nebo do Keni na safari.

Ze Zanzibaru je jen skok do Tanzanie nebo do Keni na safari.

FOTO: ESO travel

Ostrov nemocných je dnes oázou klidu

U pobřeží zase láká turisty Prison Island, ostrov u břehů ostrova. Ten sloužil nejdříve jako kárná osada pro neposlušné vězně, poté jako karanténní místo pro nemocné. Nikdo se na něj tedy nehrnul, to se ale teď změnilo. Dnes tam lidé rádi jezdí, jde totiž o oázu klidu v rámci Zanzibaru, na němž se vzmáhá cestovní ruch. V devatenáctém století sem byly dovezeny obří želvy ze Seychel, čímž příroda ostrova získala na zajímavosti.

Zanzibar, tedy jeho představitelé, se snaží o to, aby ostrov nebyl v očích potenciálních návštěvníků jen klasickou plážovou lokalitou, takže co nejvíce propagují kulturní rozměr tanzanské autonomní oblasti. Nedá se však nic dělat, Nungwi, Kendwa, Pongwe nebo tiché Matemwe oplývají nádhernými plážemi s bílým pískem a průzračným mořem a jsou pro cizince ohromně atraktivní, takže ti přijíždějí především kvůli vodním radovánkám na pobřeží.

Langi Langi na severním pobřeží ostrova Zanzibar.

Langi Langi na severním pobřeží ostrova Zanzibar.

FOTO: ESO travel

Zanzibar – Pobřeží černochů

Všechna zmíněná místa dotvářejí celkový obraz Zanzibaru, jehož základ tvoří především jeho multikulturní charakter. Ten se rozvíjel už od osmého století, kdy sem začali dojíždět arabští kupci. Novou zem pojmenovali jako Zandž a Barr, Pobřeží černochů. Jazyk používaný na ostrově má sice svahilskou strukturu, spoustu výrazů ale právě díky obchodním stykům absorboval z arabštiny. Kontinentální Tanzánci mu tak rozumějí asi jako Pražané brněnskému hantecu.

Pokud byste chtěli alespoň trochu porozumět podivnému jazyku nebo máte zkrátka jen chuť ohřát si v zimě kosti, máte na Zanzibaru nejlepší možnost – v lednu a v únoru je tam totiž báječné počasí bez velkých srážek.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Afriky!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky last minute zájezdů na tanzanský Zanzibar:

FOTO: ESO travel

Sultan Sands Island Resort, Zanzibar

Luxusní hotel, který je vhodný i pro ty nejnáročnější klienty, leží v tropické zahradě přímo na nádherné bílé pláži. Přímo u hotelu je mělká laguna, k dispozici je také pohádkový bazén, dvě restaurace a tři bary. Ubytování ve stylových bungalovech. Tak se s námi letos v zimě vydejte na Zanzibar, ostrov voňavého koření!

Diamonds Dream of Zanzibar, Zanzibar

5 restaurací, 3 bary, 2 bazény a umístění přímo na bílé písečné pláži, která přímo láká k relaxování. Resort Diamonds Dream vznikl v roce 2009, je vystavěný v africko-arabském stylu a poskytuje maximální možný komfort. Skvělé místo pro dovolenou i pro nejnáročnější klienty. K mání jsou ještě vánoční a silvestrovské termíny!


FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si, kam vyrazit v listopadu, kam se jezdí na samotářskou dovolenou nebo o klášteře narkomanů. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán