Jde o velmi bezpečný ostrovní ráj nedaleko břehů africké Tanzanie s desítkami kilometrů pláží, které omývá průzračné moře. Proč má pohodová destinace takový odstrašující název? Úplně přesně se to neví – teorií je více. Podle té možná nejrozšířenější je jméno odvozeno ze svahilského výrazu „mahali pa afya“, který znamená cosi jako „dobré sídlo“ nebo „zdravé místo k bydlení“.

Zátiší s loďkou. Není to obraz, ale pravá pláž na Mafia Island.

Zátiší s loďkou. To není obraz, ale pravá pláž na Mafia Island.

FOTO: Gill Penney (Wikimedia Commons)

I se žralokem se dá plavat beze strachu

Mafia Island je mírumilovné místo žijící z cestovního ruchu. Kdo se tam vydá, tomu žádná mafie rozhodně tep nezvedne, srdeční frekvence tu celý den zůstává na velmi nízkých hodnotách. Tedy pro ty, kdo chtějí lenošit. Ti akčnější se mohou jít potápět třeba se žralokem!

Mafia Island patří k lokalitám, kde se vyskytuje žralok obrovský, zvaný též žralok velrybí. Proslul především velkým vzrůstem, ale také tím, že se vedle něj lze bez obav potápět. Tento druh se živí planktonem a malými rybami.

Žralok obrovský může dorůst až do délky 18 metrů. Pokud ale nejste plankton, není pro vás nebezpečný.

Žralok obrovský může dorůst až do délky 18 metrů. Pokud ale nejste plankton, není pro vás nebezpečný.

FOTO: Zac Wolf (Wikimedia Commons)

Slavná místa spojená s mafií

Mafia Island potěší především turisty milující horký písek tropických pláží. Pro vyznavače „mafiánské turistiky” se hodí spíše tato místa:

Bienville Parish v Louisianě (USA) – místo, kde v květnu 1934 policisté rozstříleli legendární dvojici lupičů Bonnie a Clydea.
Pevnost Alcatraz v Kalifornii (USA) – kdysi drsné vězení pro nejtěžší zločince, za jehož zdmi pobýval i slavný Al Capone. Dnes originální muzeum pár kilometrů od břehů San Francisca.
Mob Museum v Las Vegas (USA) – korupce, nelegální prodej alkoholu, vykrádání bank. Vše, co s tím souvisí, najdete… ano, v poslanecké sněmovně asi také, ale stálou expozici dějin zločinu mají v Las Vegas.

Podmořské zemědělství u břehů ostrova.

Podmořské zemědělství u břehů ostrova

FOTO: Aquakultura (Wikimedia Commons)

Jinak se dá na ostrově Mafia podniknout třeba výlet do říční přírodní rezervace Rufuji. Lze poblíž ní i přespat v takzvané „lodži“, tedy v jakémsi luxusním kempu, který je servisem a velikostí příbytků na hony vzdálen tomu, co si pod pojmem „kemp“ představujeme v centru Evropy.

Palmy, pláže, rybářské loďky. Vítejte na Mafia Island.

Palmy, pláže, rybářské loďky. Vítejte na Mafia Island.

FOTO: Jens Klinzing (Wikimedia Commons)

Králem mezi tanzanskými ostrovy je Zanzibar

Mafia Island se nachází ani ne 20 kilometrů od jižního pobřeží východoafrické Tanzanie a asi 140 kilometrů jižně od hlavního ostrova celé skupiny – od Zanzibaru. Ten jako největší z tanzanských ostrovů vždy poutal největší pozornost. Dělo se to již od středověku, kdy k africkým břehům připlouvali arabští námořníci a obchodovali tu s kořením.

Guaréza zanzibarská - jeden z tvorů, kteří žijí pouze v této části světa.

Guaréza zanzibarská – jeden z tvorů, kteří žijí pouze v této části světa.

FOTO: Jens Klinzing (Wikimedia Commons)

Zanzibar se stal bylinami vonícím obchodním uzlem, což mu zůstalo do dnešní doby. Jen arabské obchodníky ve funkci nákupčích vystřídali na tržištích turisté. Těm se líbí i to, že lze z ostrova přeletět na pevninu a navštívit některý z velkých tanzanských národních parků, třeba Serengeti. Mimochodem, věděli jste, že tímto parkem se ročně prožene 1,5 miliónu pakoňů a 300 tisíc zeber?

I Zanzibar má své historické památky. Nemyslíme ten satelit v pozadí, ale pozůstatky hradu v přední části obrázku.

I Zanzibar má své historické památky. Nemyslíme ten satelit v pozadí, ale pozůstatky hradu v přední části obrázku.

FOTO: Chen Hualin (Wikimedia Commons)

Odskočit si ze safari v Keni a Tanzanii na Zanzibar nebo opačně je v této lokalitě populární. A co vy, netoužíte po tom, prodloužit si zimu v divoké přírodě nebo na afrických plážích?

Divokých zvířat lze na území Tanzanie pozorovat i po tisících. Bylo spatřeno i stádo pakoňů natažené do délky 40 kilometrů.

Divokých zvířat lze na území Tanzanie pozorovat i po tisících. Bylo spatřeno i stádo pakoňů natažené do délky 40 kilometrů.

FOTO: Gaurav P (Wikimedia Commons)

Inzertní sdělení: Vydejte se na netradiční cesty za poznáním!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Opalování se slony

Vytvořte si dovolenou snů a zkombinujte pobyt na pláži Tanzanie s návštěvou národních parků okolo hranic s Keňou. Vydejte se za slony a opalováním!

Poznejte nefalšovanou divočinu!

Oblast kolem hranic KeniTanzanie skrývá řadu národních parků plných divokých zvířat. Serengeti, Masai Mara nebo Amboseli jsou toho jasným důkazem. Podívejte se tam!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Procestujte svět s Jirkou Kolbabou

Z Prahy přes jamajskou pláž Negril, za chodícími sochami na Velikonočním ostrově, na tichomořské Bora Bora během Cesty kolem světa s profesionálním cestovatelem.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o tom, jak procestovat svět po vzoru knihy Julesa Verna, nebo kde najdete místo, kde to vypadá jako na Planetě opic. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán