Faktické informace a legendy se tady mísí v jedno. A vytvářejí okolo kláštera Wat Tham Krabok téměř mystickou auru. Místo, které vzniklo teprve v polovině 20. století, vyhledávají ti, kteří už nevědí, jak se svou drogovou nebo alkoholovou závislostí dál. A místní mniši je léčí – tajemným odvarem z bylin, ale i slibem Sajja, který musí pacienti složit. A který podle legend každého, kdo znovu sáhne po drogách, zabije…

V Thajsku se chystají na hlavní sezónu: Kam v říjnu? Utečte před zimou k moři. Poradíme vám top destinace

Klinika poslední naděje

Začněme ale fakty – buddhistický chrám Wat Tham Krabok začal vznikat v roce 1957 a vlastníma rukama ho stavěli sami mniši. O dva roky později se poprvé objevuje zmínka o mniších, kteří se místním snaží pomoci od závislosti na opiu. A jen pár let nato získá tato netradiční odvykací „klinika“ celosvětový věhlas.

Chrám a jeho okolí mají bohatou výzdobu, kterou vytvářejí sami mniši.

Chrám a jeho okolí mají bohatou výzdobu, kterou vytvářejí sami mniši.

FOTO: archiv autora

A to nejen díky výsledkům – léčba je prý úspěšná u 70 % pacientů – ale i díky samotné metodě. Místní mniši hovoří o dvou krocích detoxikace. Nejprve je nutné vytáhnout jedy z těla a následně vytáhnout duši z temnoty. Člověk tady musí projít detoxikací těla i duše.

V Thajsku můžete ochutnat i netradiční nápoje: Na zdraví! Vyzkoušejte nejdivnější nápoje světa. Patří k nim červovice i netopýří krev 

Na počátku všeho je ale slib Sajja – kdy člověk před Buddhou slibuje, že se drog ani alkoholu už nikdy nedotkne a nikdy je ani nebude dál šířit. A pak následuje proslulý fyzický detox.

Kdo a za kolik?

Dvě třetiny osazenstva detoxikačního centra tvoří Thajci, jednu třetinu pak  cizinci, velmi často z Evropy. Čas od času se v klášteře na léčení objeví i celebrita, naposledy zpěvák Peter Doherty. Mniši si za léčbu neberou žádné peníze, jen 200 bahtů denně na stravu. Nicméně můžete jim peníze darovat, z darů celý klášter de facto žije.

Dávivý lektvar

Prvních pět dní tu pacienti dostávají brzy ráno a odpoledne pít tmavě hnědý odvar z více než stovky bylin, který okamžitě vyvolává mocné dávení. Vše probíhá veřejně, na plácku před budovami. Součástí kúry je i polykání černých pilulek na uklidnění, pití bylinného čaje a parní lázně, do kterých mniši prý přidávají směs bylin, která způsobuje pocity euforie a radosti.

V Thajsku je několik tisíc chrámů a klášterů – na Wat Tham Krabok nicméně Thajci v průvodcích nelákají.

V Thajsku je několik tisíc chrámů a klášterů – na Wat Tham Krabok nicméně Thajci v průvodcích nelákají.

FOTO: ESO travel

Nedílnou součástí programu je i těžká fyzická práce, lidé na odvykací kúře s prací začínají už v pět hodin ráno, a meditace. Pobýt tady musíte minimálně deset dnů, maximální dobou jsou čtyři týdny. Místo peněz máte jen kupóny, které platí pouze v areálu kláštera, třikrát denně dostanete najíst a volný čas máte v podvečer zhruba dvě hodiny. Kúra má ale fantastickou úspěšnost. Podle mnichů sedm z deseti klientů skutečně drogu už nikdy nevyhledá.

Co dělají mniši kromě léčby?

Léčba závislých je důležitou, nikoli ale jedinou činností místních mnichů. Ti klášter a jeho okolí zdobí sochami, které si sami odlévají. Pro tavení materiálů pak využívají vlastnoručně postavené pece. Vyrábějí tady také obrazy ve skle, kdy mezi dvě skleněné tabule vpravují barvy. A funguje tady také projekt Hudba Země. Mniši odlévají praskliny v zemi, přenášejí je na plastové desky a ty pak transformují do not. Výsledkem této činnosti je i cédéčko, které si můžete koupit.

Mnozí se ptají, proč není možné aplikovat toto léčení i na jiných místech. A tady už se člověk dostává na tenký led spekulací, pověstí a legend. Dávivý lektvar, který lidé na odvykací kúře popíjejí, je směsí více než stovky bylin, jejichž kompletní seznam ale nikdo nezná. Je prý rozdělený mezi sedm mnichů, kteří spolu musí při jeho tvorbě spolupracovat.

Možná vás zajímá Kde se točil Rambo nebo bondovky? Mekkou akčních filmů jsou národní parky v Thajsku

Chrám Wat Pho, další z divů thajské architektury

Chrám Wat Pho, další z divů thajské architektury

FOTO: ESO travel

Funguje tady zázračná síla?

Klášter prý navíc leží na zázračném místě a jinde by tak kúra nemohla fungovat. A v neposlední řadě se hovoří o tom, že hlavní kouzlo spočívá ve slibu Sajja. Ten, kdo ho poruší, prý zemře. A mimochodem, filozofií tohoto kláštera je i to, že člověk sem smí vstoupit pouze jednou. Druhou šanci nedostane.

Díky tomu všemu se klášter stává populárním místem i mezi turisty. A mnichům a mniškám, kterých tu dohromady žije asi 120, to zatím nevadí. Chcete se podívat dovnitř? Můžete – stačí si jen domluvit svolení. Z Bangkoku je to sem zhruba 130 kilometrů, a pokud se člověku nechce autobusem, který se sem kodrcá dvě až tři hodiny, může za 2500 bahtů (tj. zhruba 1600 korun) využít služeb taxikářů.

Inzertní sdělení: Vydejte se do Thajska!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do Thajska:

Velký okruh severním Thajskem

Vydejte se s námi za poznáním krás Thajska! Vezmeme vás do hlavního města Bangkoku, navštívíme ty nejkrásnější chrámy a vydáme se i do oblasti slavného Zlatého trojúhelníku, kde navštívíme třeba žirafí ženy.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Národní parky Thajska

Thajsko, to nejsou jen krásné pláže a buddhistické chrámy, ale i desítky národních parků. Vezmeme vás do těch mořských i do parků na pevnině. Projedete se na slonovi a vyfotíte se u kouzelného vodopádu Erawan.

Bangkok + Phuket

Phuket je letovisko, které nabízí služby na té nejvyšší úrovni. Přidejte k tomu božské pláže a máte dovolenou snů! Vybírat můžete z mnoha hotelů nejrůznějších kategorií.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte i také tipy na říjnovou dovolenou, o přírodních divech světa nebo o diamantových dolech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel