Dříve to byla cesta, u které byl nejistý návrat. Vždyť Fernando Magallanes se z první cesty okolo Země vůbec nevrátil, zahynul na Filipínách a nedočkal se návratu jediné z pěti lodí, které na cestu vypluly, zpět do přístavu.

Dnes už člověku o život nejde. Jen si může tuto pouť zkomplikovat. Na cestě kolem světa jsou tak dva Češi v oktávii, kteří jedou bez doprovodného vozidla a návrat plánují za dva roky. To Petr Hirsch vyrazil v červnu 2014 okolo světa pěšky. Pravidelně se sice bude vracet domů, ale i tak má svou pouť rozplánovanou na dvacet let.

Kolem světa soukromým letadlem za 25 dní

Jde to ale mnohem pohodlněji. V roce 2012 z Česka poprvé odstartovala unikátní cesta kolem světa soukromým letadlem. Ta má za sebou tři ročníky, v únoru z pražské Ruzyně odstartuje letadlo počtvrté. A zdá se, že stejně jako v předchozích letech bude do posledního místa vyprodané.

„Původně tento koncept vznikl ve Spojených státech a my jsme se jím inspirovali,“ říká k tomu Hynek Špinar z cestovní kanceláře ESO travel. „Měli jsme trochu obavy, jestli je Česko na takový produkt připravené, ale byli jsme příjemně překvapení. Zatím se nám podařilo všechny cesty vyprodat.“

Žádné celebrity, ale manželské páry

Míst v upraveném, původně 189místném boeingu je přitom 64. Což není málo. A nízká není ani cena této unikátní cesty, která trvá 25 dní a má deset zastávek (které najdete v bočním sloupci). Ta se pohybuje pod hranicí osmi set tisíc korun pro jednoho. „Zakládáme si na diskrétnosti, nicméně můžu říct, že s námi nelétají žádné excentrické celebrity a osoby, které člověk zná z veřejného života,“ popisuje Špinar. „Často jde o manželské páry mezi padesáti a šedesáti lety. Jeli s námi i rodiče s dospělými dětmi. Občas někdo vyrazí i sám a během cesty se spřátelí.“

Jak vypadaly předchozí ročníky?

Obvykle jde o majitele firem, kteří intenzívně pracují a chtějí i stejně intenzívně odpočívat. V co nejkratším čase toho vidět co nejvíc a zároveň mít během cestování maximální komfort. Což tato cesta splňuje. „Připravujeme ji v týmu osmi až deseti lidí víc než rok dopředu,“ přibližuje Hynek Špinar. Hotely jsou vždy ty nejlepší, které v oblasti jsou, a obvykle jsou vybírané osobně.

Největší taháky i utajené klenoty

Destinací je celkem deset a v každé cestovatelé prožijí dva až tři dny. Prý je to dostatečný čas pro to, aby nasáli atmosféru a poznali to nejzajímavější na konkrétním místě. V programu jsou jak cestovatelské „pecky“, které jsou celosvětově známé – jako jsou Uluru nebo ostrov Bora Bora –, tak místa méně známá, kam patří například neprávem opomíjený javánský Borobudur nebo vinařská oblast Mendoza v Argentině.

A v neposlední řadě i místa, která chce spousta lidí spatřit na vlastní oči, ale cesta z Česka až k nim trvá desítky hodin a komplikuje ji několik dlouhých přestupů. Takové jsou třeba Velikonoční ostrov nebo Panamský průplav. A tady vidí Hynek Špinar další výhodu podobně řešené cesty. „Cesta je naplánovaná tak, že přelety trvají v průměru šest hodin. A to i na odlehlý Velikonoční ostrov. Vlastně je to dovolená, kde vy nečekáte na letadlo, ale letadlo čeká na vás.“

V dalších letech nejspíš přibude Afriky

Stálicí v programu je Francouzská Polynésie, kde je zastávka těsně po polovině cesty. Místo, kde se nabírají síly na další cestování. V dalších letech je v plánu do cesty zařadit některou z afrických destinací. A v přáních klientů je i některá z destinací s krátkou turistickou sezónou – jako je třeba Aljaška nebo Grónsko. Naplánovat trasu ke spokojenosti všech klientů tak není jednoduché.

Nejexkluzivnější destinace z programu se podle Špinara nedá určit. „Každá má něco do sebe. Můžu ale říci, že to hlavní kouzlo z celé cesty přichází těsně po návratu, kdy se všechny jednotlivé střípky spojí v jednu velkou mozaiku a lidé pak z této cesty intenzívně žijí ještě několik měsíců poté.“

Inzertní sdělení: Vydejte se s námi na cestu kolem světa!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky exkluzivních poznávacích zájezdů:

Cesta okolo světa za 25 dní

25 dní, deset zastávek a přítomnost cestovatele Jiřího Kolbaby. Splňte si svůj sen a prožijte životní dovolenou. Nadstandardní servis, vlastní speciálně upravené letadlo, zkušení průvodci a hlavně – lokality, které svou krásou berou dech. Vydejte se na nejlepší dovolenou svého života!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Cesta kolem světa za 109 dní

Vyplujte do nejlepších destinací planety na luxusní lodi Costa Luminosa. Tohle město na vlnách bude vaším domovem na více než tři měsíce. A během nich navštívíte ta nejzajímavější místa – Buenos Aires, Sydney, Auckland, Dubaj, Alexandrii, Řím nebo Barcelonu. A spoustu dalších!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o městech duchů v Číně, o tom, jak ušetřit v New Yorku nebo o obrovských diamantových dolech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & ESO travel