Washington, Lincoln nebo Jefferson (více o nich ve sloupci vpravo) jsou sympatičtí pánové, tak se bankovek s jejich portréty nezbavujte a nechte si je při výletu po největším městě USA raději na jejich strategickém stanovišti v peněžence. A vyrazte třeba na projížďku trajektem úplně zadarmo.

Třeba trajektem Staten Island Ferry. Ten projíždí velmi blízko sochy Svobody a je z něj i výborný výhled na slavné panorama Manhattanu s mrakodrapy (dobrou vyhlídku na sochu i na novou nejvyšší budovu USA One World Trade Centre máte i z jižního cípu Manhattanu).

Takhle vypadal Manhattan v roce 1931.

Takhle vypadal Manhattan v roce 1931.

FOTO: U.S. National Archives (licence Public Domain Image)

4000 zvířat ve středu gratis

Češi jsou na zoologické zahrady experti. Vždyť mají v Praze jednu z nejlépe hodnocených na světě, ve Dvoře Králové nad Labem se navíc nachází unikátní safari. Ale ani v Americe se nemusejí stydět. Skvělou pověst má kalifornské San Diego, ale i zoo v newyorském Bronxu. Právě tam bývá ve středu vstupné dobrovolné.

V tento den je výše poplatku za průchod branou zoo zcela na vás. Můžete si tak levněji či zadarmo užít procházku kolem tygřího pahorku, zvířat pohoří Himálaj, afrických plání nebo motýlí zahrady, ale i sekci s dinosaury.

Vstupné je dobrovolné

S dobrovolným vstupným se setkáte na více místech v New Yorku. Například v Metropolitním muzeu umění. Tam je situace specifická. Město mu poskytuje prostory zdarma bez povinnosti platit jakékoliv nájemné. Za to musí instituce nechat návštěvníky obdivovat sbírky zdarma.

V praxi se ovšem děje to, že nápisy u pokladen mohou mást a evokovat představu, že vstupné je povinné. Přitom se jedná jen o dobrovolný příspěvek na podporu organizace, což je u pokladen vysvětleno jen drobným textem. Dva Češi se proto loni začali s muzeem soudit. Tvrdí, že uvádí návštěvníky v omyl.

Metropolitní muzeum umění je nekorunovaným králem všech amerických muzeí.

Metropolitní muzeum umění je nekorunovaným králem všech amerických muzeí.

FOTO: Jean-Christophe Benoist (Wikimedia Commons)

Když zůstaneme u muzeí, nesmíme opominout Guggenheimovo muzeum s obrazy Pabla Picassa, Paula Gauguina nebo Vincenta van Gogha. V sobotu je možné se do něj dostat zadarmo. To lze na tři hodiny i do dalších muzeí při červnové muzejní noci. Vedle Guggenheimova to jsou i Metropolitní nebo Newyorské městské muzeum. A všechna jsou navíc velmi blízko u sebe. V okolí Páté avenue se totiž nachází „muzejní míle“, místo s asi největší koncentrací muzeí na světě.

Newyorské metro

Také jste už někdy v Praze o půlnoci dobíhali poslední metro? V New Yorku si klidně mohou lidé počkat na další soupravu, tamní metro funguje 24 hodin denně. Není sice zadarmo, ale patří k největším atrakcím města. Má celkem 24 tras a skoro 500 stanic. Provoz zahájilo už v roce 1904! Je v něm velký chaos a někdy prý i trochu nebezpečno.

To superbezpečné dubajské metro, to je jiná káva:

Jeďte na kole až k nejslavnějším místům New Yorku

Pojďme nyní k různým akcím a festivalům. V říjnu v největším městě USA můžete poznat některou z potrhlých oslav jako den jablek nebo den oblečených psů. Stojí za to poznat také atmosféru svátku Halloween. Anebo se projet na kole po podzimně zbarveném Central Parku, to je velká nádhera.

Belvedere Cactle je jedním z nejzajímavějších míst Central Parku.

Belvedere Castle je jedním z nejzajímavějších míst Central Parku.

FOTO: Stig Nygaard (Wikimedia Commons)

Ale zpátky k festivalům a akcím. V květnu zastavuje dopravu v celém obvykle auty přeplněném městě bezplatná cyklovyjížďka Five Boro Bike Tour. Při ní se lidé, nerušeni auty, dostanou i do míst, kam to v běžném provozu nelze. Přes letní prázdniny zase probíhají v Central Parku představení Shakespearových her, pochopitelně také volně přístupné.

Jednu květnovou sobotu nahradí vrčící automobily cyklističtí nadšenci.

FOTO: Jesper Rautell Balle (Wikimedia Commons)

Legendární Pátá Avenue nebo Times Square sice patří k místům s nejvyšším nájemným na světě, nicméně ne vše je tam drahé, leccos se dá pořídit velmi levně, nebo úplně zadarmo. Dovoz levného značkového oblečení a elektroniky z USA do České republiky představuje delší dobu známý fenomén. Vyjeďte si do New Yorku a přesvědčte se o tom!

Inzertní sdělení: Vydejte se do Spojených států!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky pobytových a exkluzivních poznávacích zájezdů:

New York, New York!

Vyberte si hotel někde, kde to žije, třeba kousek od Broadwaye v bezprostřední blízkosti centra dění na Manhattanu – Times Square!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Z Bílého domu na pláž!

Nejen obrovitý multikulturní New York, na téhle cestě poznáte i ohlušující Niagarské vodopády, Bílý dům nebo pláže věčně horké Floridy!

Poznejte Floridu i New York!

Na východě vstupovali do USA první osadníci, proto zde najdeme nejstarší památky i kulturu USA. Poznejte to také a vydejte se po východním pobřeží!

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejlepších restauracích světa, o střeše vážící jako 53 tisíc slonů afrických nebo o moderních 7 divech světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán