Poznáte rozdíl mezi lesem a stromem? Že to pozná každý alespoň trochu duševně zdravý jedinec? Pletete se. U porostu zvaného Pando to tak jednoznačné není. Strom, nebo les? Podle odborníků spíše to první.

A je to strom pěkně starý! Dendrologové jeho věk odhadují na něco kolem 80 tisíc let. Podle některých teorií tu ale prý mohl být i před miliónem let. Ať je pravda tam, či onde, každopádně se jedná o nejstarší živý organismus na naší planetě.

Čtěte také: Americké národní parky: Kolik měří největší strom planety a kam ukrýt mrtvolu?

Tisíc slonů jako jeden strom

Gigantický strom není jen nejstarší, ale i nejtěžší živý organismus na planetě. „Chvějící se kolos“, jak se mu přezdívá, váží dohromady opřes 6600 tun, což se rovná hmotnosti více než tisíce opravdu velkých samců slona afrického.

Většina odborné veřejnosti se kloní k osmdesátitisícové variantě. Tedy co se týká kořenů. Z nich vyrůstající stromy, tedy lépe vyjádřeno genetické klony jednoho původního kmene, rostou podstatně kratší dobu. Nejstarším je něco přes sto let.

Dáváte před lesy přednost spíše plážím? Pak se začtěte do tohoto článku:

Jezera ve státě Utah jsou okouzlující. Tohle se jmenuje Bear Lake, tedy Medvědí jezero. Pando stojí u Fish Lake, Rybího jezera.

Jezera ve státě Utah jsou okouzlující. Tohle se jmenuje Bear Lake, tedy Medvědí jezero. Pando stojí u Fish Lake, Rybího jezera.

FOTO: kla4067 (Wikimedia Commons, licence CC BY 2.0)

Jak vypadá degenerace v praxi

Když Pando vydržel takovou dobu, nabízí se otázka, jak dlouho poroste dále. Těžko říct, ale dalších 80 tisíc let už se asi očekávat nedá. Jelikož jde vlastně o řadu kmenů se stejným genetickým základem, jeho reprodukční vlastnosti postupem času slábnou. Je to trochu, jako by kdysi bratr se sestrou počali děti a jejich potomci se pak desítky tisíc let množili mezi sebou.

Produkce pylu klesá každým rokem asi o osm procent, les degeneruje. Je to vidět na mnoha mutacích květů. Ačkoliv se celý les skládá jen z topolů osikových, kmeny se od sebe vzájemně často dost liší, a to právě kvůli mutacím způsobeným oním rostlinným incestem. Některé degenerované stromy působí až strašidelně. Ale čarodějnice z filmu Záhada Blair Witch se bát nemusíte, ta působí o několik tisíc kilometrů na východ v Marylandu.

Stát Utah poznáte blíže i v těchto článcích:

Když v USA řeknete „třeseš se jako osika“, vyslovíte jedno z mála českých rčení, kterým Američané rozumí. Topol osika má totiž přezdívku „trembling aspen“ – chvějící se osika.

Když v USA řeknete „třeseš se jako osika“, vyslovíte jedno z mála českých rčení, kterým Američané rozumí. Topol osika má totiž přezdívku „trembling aspen“ – chvějící se osika.

FOTO: Jesse Warner (Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 2.0)

V Utahu se dobře jezdí po zadku

Utah, to zdaleka není jen Fishlake National Forest, na jehož území se nejstarší stromový porost nachází. Tenhle stát patří k části USA s možná nejzajímavější přírodou v celé zemi. Na východě Utahu najdeme například národní park Arches. Leží u pětitisícihlavého městečka Moab a proslul více než 2000 načervenalými pískovcovými oblouky.

Delicate Arch patří k symbolům Utahu i celých Spojených států. V rámci olympijské štafety před olympiádou v Salt Lake City jím proběhl i atlet s olympijskou pochodní.

Delicate Arch patří k symbolům Utahu i celých Spojených států. V rámci olympijské štafety před olympiádou v Salt Lake City jím proběhl i atlet s olympijskou pochodní.

FOTO: Palacemusic (Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 3.0)

O kousek dál je zase národní park Canyonlands. V něm se dá provozovat stále populárnější dobrodružná aktivita canyoneering, tedy zdolávání kaňonů rozmanitými technikami jako šplháním, slaňováním, skákáním či ježděním po zadku. A když se z Panda vydáme na jih a přejedeme hranici do Arizony, po chvíli narazíme na další klenot této části Ameriky – Grand Canyon.

Zaujala vás krajina Utahu? Tak se vydejte na západ a středozápad USA. Kromě slavných národních parků se v této oblasti nachází i filmová studia v Hollywoodu, hráčská metropole Las Vegas nebo San Francisco s okouzlujícími výhledy z vrcholů městských kopců. České cestovní kanceláře v tomto období mají v nabídce zájezdy do USA se slevou.

Tak trochu netradiční stromy a krajinu vůbec mají i v Namibii:

Inzertní sdělení: Vydejte se do Spojených států!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky exkluzivních poznávacích zájezdů:

Poznejte krásy Utahu!

Vydejte se na cestu po jihu USA a poznejte ikonické oblouky NP Arches, pískovcové kolosy Monument Valley, indiánská puebla a mnoho dalšího!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Divoký západ USA

Nechte se provést San Franciscem, Hollywoodem, Las Vegas a největšími národními parky západu USA. Poznáte legendární krajinu divokého západu.

Prodlužte si léto!

Chybějí vám horké dny u vody? Vydejte se na Floridu, kde je teplo na koupání v moři po celý rok! Poznáte Miami Beach i město zábavy Orlando.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o žralocích, kteří nežerou lidi, dále o netradičních poznávacích zájezdech nebo také o extrémním závodu smrti. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán