V roce 2100 totiž bude podle současných propočtů hladina oproti době, kdy byla socha instalována, vyšší o 90 centimetrů. A to už by mohl být pro Liberty Island, na kterém stará dáma stojí, pořádný problém. Nicméně socha má za sebou už spoustu jiných trablů. Věděli jste třeba to, že ji úřady chtěly nechat natřít, ale Američané si nakonec vybojovali, aby zůstala typicky nazelenalá?

Rudá záře nad Kladnem? Kdepak, červánky mají i v New Yorku.

FOTO: ESO travel

Socha Svobody má impozantní rozměry. Na výšku má symbol Ameriky 93 metrů. Ona výška se skládá jednak ze 47 metrů vysokého podstavce a z o metr nižší samotné sochy. Celkem tenhle gigant váží 204 100 kilogramů, to je jako 37 svatých Václavů i s koněm z pražského Václavského náměstí.

Socha Svobody v číslech
  • Její nos měří 136 cm. Opravdový Cyrano!
  • Na vrchol vede 345 schodů.
  • 28. října má socha narozeniny – na podzim jí bylo 127. V tento den roku 1886 ji totiž oficiálně přijal prezident Spojených států.
  • I v takto pokročilém věku má stařenka profil na Facebooku s téměř 190 tisíci fanoušky, najdeme ji také na Twitteru a na fotografickém serveru Flickr.
  • Přepočítáno na naše míry má socha vskutku obrovskou nohu. Máte pětačtyřicítky? Ona nosí číslo 110!
  • Z korunky se dá ven podívat 25 okny.

Zmíněná čísla většinou žádný zvláštní význam nemají, ovšem některá ano. Třeba sedm jehlic na čelence. Ty mají symbolizovat sedm moří a porozumění mezi všemi sedmi kontinenty světa (včetně Arktidy a Antarktidy).

Záběry, které v září 2001 obletěly svět. Jeden symbol USA kouká, jak se druhý hroutí.

Záběry, které v září 2001 obletěly svět. Jeden symbol USA sleduje, jak se druhý hroutí.

FOTO: National Park Service (Flickr, livence Public Domain Image)

A u čísel ještě zůstaneme. Na vrchol totiž vede vnitřkem skulptury cesta, v jejímž 22. poschodí se nachází impozantní vyhlídka. Z plošiny, na niž se vejde 30 lidí najednou, lze vidět… vlastně všechno. Panorama New Yorku se slavnými mrakodrapy včetně těch, které patří mezi 200 nejvyšších budov světa. Takové jsou v současnosti vidět hlavně v Asii. Tolik výškových budov na jednom místě jen tak někde není. Pokud hodláte jet do New Yorku, tak se přesvědčte! Stojí to za to.

Nelákají vás americká města? Pak vás možná zajímají Americké národní parky: Kolik měří největší strom planety a kam ukrýt mrtvolu? 

V Las Vegas mají kopie úplně všeho. Tady před Empire State Building stojí Socha Svobody.

V Las Vegas mají kopie úplně všeho. Tady před Empire State Building stojí socha Svobody.

FOTO: ESO travel

Symbol USA má svůj původ ve Francii

Jak se vlastně tahle dáma s nadváhou přes 200 tun dostala za oceán? Jak známo, vznikla ve Francii. Stvořil ji na popud mírotvůrce Eduarda de Laboulaye umělec Frédéric Auguste Bartholdi. Svůj výtvor pojmenoval jako Svobodu osvětlující svět. Záhy se ovšem vžilo pojmenování socha Svobody.

Edouard de Laboulaye – otec slavné sochy

Patřil k největším autoritám francouzské politiky 19. století. To on přišel na myšlenku oslavit vítězící nové americké státní zřízení darem gigantické sochy. Poté také vedl komisi dohlížející na postup prací. Když zemřel, nahradil ho Ferdinand Lesseps, stavitel Suezského průplavu. Laboulaye navíc patřil k velkým příznivcům myšlenek Abrahama Lincolna.

Vedle Laboulayeho se při vzniku sochy angažovaly i slavné osobnosti tehdejší doby. Například Gustave Eiffel, konstruktér proslavený svou kovovou dominantou Paříže. Architekt Eiffelovy věže převzal po původním inženýrovi Violletovi-le-Ducovi závěrečné práce na interiéru skulptury.

Hurikán Sandy si s ostrovem, na němž socha stojí, nepěkně pohrál. Takhle to odnesl jeden z doků.

Hurikán Sandy si s ostrovem, na němž socha stojí, nepěkně pohrál. Takhle to odnesl jeden z doků.

FOTO: NPS/Everitt (Flickr, licence CC BY 2.0)

Své pro sochu Svobody odvedl také otec bulvární žurnalistiky a populárních novinářských cen Joseph Pulitzer. Stavba sochy nebyla rozhodně levná záležitost. Když se vyčleněné státní fondy povážlivě zužovaly, přispěchal Pulitzer na pomoc a pomocí kampaně burcující lid vybral potřebnou částku na dokončení prací.

Jenže než se gigant vůbec dostal do USA, bylo nutné ho rozebrat, a to na skoro 350 částí. Jakmile se dostal do Ameriky, putoval na Bedloeův ostrov, nově díky soše přejmenovaný na ostrov Svobody. O tomto umístění rozhodl generál Sherman, hrdina občanské války. Nutno podotknout, že pozici vybral poněkud nešťastně. U nohou kolosu se totiž nacházejí rozbité řetězy symbolizující vítězství svobody. To ovšem není téměř odnikud vidět.

O USA také zde:

Manhattan - místo, které se tyčí za sochou. Jde až o třetí nejlidnatější z pěti hlavních čtvrtí New Yorku, přesto ho obývá skoro 1,5 milionu lidí.

Manhattan – místo, které se tyčí za sochou. Jde až o třetí nejlidnatější z pěti hlavních čtvrtí New Yorku, přesto ho obývá skoro 1,5 miliónu lidí.

FOTO: ESO travel

Chcete nahoru? Obrňte se trpělivostí

Někdo ale řetězy přece spatřil. Určitě bláznivý paraglidista, který v roce 2001 létal kolem sochy, havaroval a uvízl padákem zachycený na pochodni. Dlouho se pak houpal nad ostrovem a mohl si vychutnat pohled z hodně netradičního místa.

Patrně se mu nechtělo čekat ve frontě. Kdo totiž nevyrazí k soše včas, musí se obrnit velkou trpělivostí. První loď na ostrov jezdí v 8.30 a až do 10 hodin bývá klid. Poté se na pobřeží řadí obrovské fronty. Jestliže tedy máte v plánu prolézt útroby symbolu Ameriky, vstaňte raději dříve. Místo perných chvil v tlačenici si užijete okamžik, kdy stanete pod kolosem velkým jako 46 basketbalistů, podíváte se do vnitřní konstrukce, kterou navrhl Gustave Eiffel, a pokocháte se vyhlídkou z 22. patra. Americký sen je sice něco trochu jiného, ale tohle by se za něj dalo označit také.

Podívejte se na další monstrózní stavby New Yorku:

Inzertní sdělení: Užijte si Ameriku!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky exkluzivních poznávacích zájezdů:

Poznejte místa z filmů!

Schody, po nichž ve Filadelfii běhal boxer Rocky? Mrakodrapy, které zlézal King Kong? Místa, kudy běžel Forrest Gump nebo skákal obrovitý Hulk? To vše můžete vidět během velké cesty po Americe!

FOTO: ESO travel


FOTO: ESO travel

Film, hazard, velká díra

Co nabídnout má i západ USA: Hollywoodská studia v Los Angeles, kasina a obří hotely v Las Vegas nebo Grand Canyon a ostatní kouzelné národní parky divokého západu. Nyní s výraznými slevami.

New York + Florida

Nákupní ráj na Páté Avenue, turistické žně na „muzejní míli“ nebo architektonická pastva pro oči při pohledu na Manhattan. Takové vyhlídky nabízí cesta po New Yorku a na Floridu

FOTO: ESO travel

Čtěte dále:

Přečtěte si také o extrémních závodech, o nejlepších restauracích planety nebo o nejvyšší lanovce světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán