Dovolená v Maroku je zážitkem pro všechny smysly – místními kavárnami nádherně voní tradiční mátový čaj, zážitkem pro čichové buňky – když ne pozitivním, tak minimálně silným – je i návštěva slavných koželužen Derb Chaouwara ve Fésu.

Chuťové buňky si tu přijdou na své v restauraci Leroy Kfé, kterou vede francouzský šéfkuchař Christophe Leroy, držitel dvou michelinských hvězdiček, který nejdříve vybudoval proslulou gurmánskou restauraci v Saint-Tropez a pak… pak přesídlil na druhý břeh Středozemního moře…

Maroko je pro Čechy ještě pořád pořádně netradiční a exotickou destinací. Možná i proto sem v roce 2013 dorazilo zhruba jen 20 tisíc turistů z Česka.

Maroko je pro Čechy ještě pořád pořádně netradiční a exotickou destinací. Možná i proto sem v roce 2013 dorazilo zhruba jen 20 tisíc turistů z Česka.

FOTO: ESO travel

Proč sem jezdí málo Čechů?

Proč sem tedy Češi jezdí – oproti jiným destinacím – v tak zanedbatelných počtech? Vždyť v roce 2008 jich sem přijelo pouhých pět tisíc, loni jich bylo 20 tisíc. Při porovnání s osmi sty tisíci Čechy, kteří zamířili do Chorvatska, je to směšný počet. „Možná neznalost, obava z neznámé destinace, roli mohou hrát i mírně vyšší ceny oproti Egyptu nebo Tunisku,“ krčí rameny v cestovních kancelářích.

Rozhodně menší exotikou je Řecko: Kde se chlubí nejkrásnějším západem slunce na světě? Na Santorini, ostrově luxusu

V Maroku se přitom není čeho bát. Kvalita dovolenkových středisek je až překvapivě vysoká. A našince v nich často překvapí evropský styl života. Jako třeba v letovisko Agadir. Na pobřeží Atlantiku leží město evropského rázu – s deset kilometrů dlouhou pláží a moderními hotely, ve kterých letní sezona startuje už na začátku března.

V Maroku najdete i luxusní hotelové resorty evropského střihu. S úrovní služeb, která mnohdy evropské hotely ještě převyšuje.

V Maroku najdete i luxusní hotelové resorty evropského střihu. S úrovní služeb, která mnohdy evropské hotely ještě převyšuje.

FOTO: www.pavillondugolf-marrakech.com

Evropskou podobu Agadiru má na svědomí zemětřas

Evropský ráz má v případě Agadiru „na svědomí“ zemětřesení, které tu proběhlo poslední únorový den v roce 1960. Jeho síla sice nedosáhla ani šesti stupňů Richterovy stupnice, ale epicentrum otřesů bylo přímo pod starobylou medinou. Většina staveb ve městě se proto zhroutila a pod troskami zemřelo asi 15 tisíc lidí.

Kam jinam vyrazit v létě?

Na troskách původního Agadiru pak bylo v následujících letech vystavěné nové moderní a evropské město. Medinu se sice podařilo obnovit a i dnes do ní můžete vyrazit za nákupy a smlouváním, zkušení cestovatelé se ale shodují, že její kouzlo je pryč. „Pokud ale dáváte přednost klidné dovolené na vyšší úrovni, pak Agadir oceníte,“ shodují se znalci.

Do drtivé většiny mešit se jako nevěřící člověk nedostanete.

Do drtivé většiny mešit se jako nevěřící člověk nedostanete.

FOTO: archiv autora

Maroko na druhou - Fés

Přesným opakem Agadiru je Fés. „Tak marocké, že už maročtější být nemůže,“ chtělo by se říct. Místní medina Fes al-Bali je po právu zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a podle odhadů v ní i dnes žije 150 tisíc lidí. „A každý z nich je rozený obchodník,“ dodávají s úsměvem průvodci. Koření, kožené výrobky, tepané drobnosti i větší předměty, bižuterii, čaj a spoustu dalšího tady seženete za pár drobných – pokud tedy umíte dobře smlouvat.

Maroko je i skvělou destinací pro levné nákupy: Exotické destinace přejí levným nákupům: Kde se vyplatí spojit dovolenou s nákupy? 

Přes krámky přeplněné vším možným (i nemožným) se prochází i v okamžiku, kdy se rozhodnete na vlastní oči spatřit slavné koželužny Derb Chaouwara. Ty jsou cítit už z veliké dálky, dostat se k nim, respektive na střechu domů v okolí, je ale bez místního průvodce (a patřičného bakšiše) skoro nemožné.

Citlivkám vstup zapovězen – aneb vítejte v koželužně!

Investice pár drobných se ale vyplatí – průvodce vás obvykle vybaví snítkou čerstvé máty, protáhne přes obchůdky svých známých – kde vás ponouká, abyste si něco pořídili – na střechy domků, ze kterých je výhled na různobarevné kádě plné hovězích kůží. Citlivým nosům pravděpodobně nepomůže ani máta u nosních dírek a budou se snažit co nejrychleji dostat pryč – pach holubího trusu a kravské moči, tedy látek, které se používají k tradičnímu vydělávání kůže, je opravdu intenzívní.

Mimochodem, právě ve Fésu leží nejstarší dodnes fungující universita na planetě – vznikla už v roce 859 při Kairouánské mešitě a platí za jedno z center vzdělanosti severní Afriky. Do samotné mešity se pak prý vejde asi 20 tisíc věřících. Prohlédnout její interiéry vás ale jako nevěřícího místní nenechají.

Náměstí Djemma el Fna v Marrákeši – jeden ze symbolů celého Maroka. Tady nakoupíte i ochutnáte místní speciality.

Náměstí Djemma el Fna v Marrákeši – jeden ze symbolů celého Maroka. Tady nakoupíte i ochutnáte místní speciality.

FOTO: ESO travel

Marrákeš – mají tu náměstí, kde seženete cokoli

Maroko má na seznamu UNESCO kromě Fésu ještě jeden „zářez“ – a tím je stará medina v Marrákeši. Tohle město na úpatí Vysokého Atlasu bylo jedním z hlavních obchodních center celé Afriky. A na jeho podobě je to dodnes znát. Symbolem města je mohutná mešita Koutoubia s vysokým minaretem – založená už na konci 12. století. Ani do té vás ale nepustí.

I tady by se vám mohlo líbit: Luxus na Krétě: Podívejte se, kam jezdí na dovolenou v Řecku „horních deset tisíc”

Nasát atmosféru Marrákeše ale můžete na jiném místě – na náměstí Djemma el Fna, obrovském tržišti a jevišti pro pouliční umělce v jednom. Zvláštně to tady voní, člověk se co chvíli otáčí za divnými zvuky a za lidmi, kteří mají okolo krku hady nebo na rameni opičku. Nejlepší výhled na tohle náměstí, které ožívá se soumrakem a na jehož trhu seženete opravdu všechno, je z teras kaváren v domech, které jsou okolo něj. A pokud nemáte chuť na tradiční velmi sladký mátový čaj, dejte si za pár drobných čerstvý pomerančový džus. Je výborný!

Inzertní sdělení: Vydejte se do Maroka!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky zájezdů do Maroka:

FOTO: ESO travel

Le Pavilon du Golf, Marrákeš

Užijte si luxus pětihvězdičkového hotelu, který byl v roce 2006 prohlášený za nejlepší golfový resort v Africe. Ideální místo pro gurmány a labužníky – vaří tu totiž michelinský kuchař.

Palmeraie Village Hotel, Marrákeš

Užijte si dovolenou v Maroku, v hotelu postaveném v marockém stylu uprostřed palmové zahrady. Dopřejte si masáže, lázně, ale i hraní golfu na jednom z nejlepších hřišť na severu Afriky.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Okruh Marokem

Poznejte památky z dob starověkého Říma, ze sultánských časů, vydejte se po stopách obchodu s otroctvím, zjistěte, jak žijí nespoutaní Berbeři, a jak vypadají drahokamy oáz v poušti.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o ”zakázaných” místech, o nejluxusnějších letoviscích Evropy nebo o skvělých lokalitách pro šnorchlování. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán