Zavedeme vás do okolí kanadského Vancouveru, do Tibetu a na oba póly, tedy do míst, kde je po většinu roku pěkná zima. V probíhajícím období ale ukazuje tamní příroda tu nejpůvabnější tvář – většina sněhové pokrývky roztála, všechno se zelená, ale teploty se pohybují kolem příjemné patnáctky nebo dvacítky a po dusnu letních měsíců ani stopa. Herci to tam tak špatné zase neměli.

Kanadský les, který demoloval Rambo

Když Sylvester Stallone v prvním Rambovi pobíhal po lese v tílku a cachtal se polonahý v ledové říčce, zatímco policisté, kteří ho sledovali, byli navlečení v kožených bundách a teplých kalhotách, něco nám nehraje. Ano, teplo mu tehdy vážně nebylo, nicméně napjaté svaly musely být vidět.

Jezero Alouette, v jehož okolí po parku Golden Ears pobíhal John Rambo.

Jezero Alouette, v jehož okolí po parku Golden Ears pobíhal John Rambo.

FOTO: GoToVan (Flickr, licence CC BY 2.0)

Možná ho zahříval pohled na okolní krajinu Golden Ears Provincional Parku. No, to asi ne. I když návštěvníci na ni pějí ódy. Aby ne, jde o kus přírody přímo sousedící s dvouapůlmilionovou aglomerací Vancouveru, bránu do nekonečných lesů a mrazových polí vedoucích přes sousední provincii Yukon až k Beaufortovu a Severnímu moři.

Samotný Vancouver má přes 500 000 obyvatel. Na něj jsou ale skoro nalepená další města, která tvoří oblast s 2,5 miliony lidí.

Samotný Vancouver má přes 500 000 obyvatel. Na něj jsou ale skoro nalepená další města, která tvoří oblast s 2,5 miliony lidí.

FOTO: ESO travel

Na rozdíl od nezkrotného Yukonu ale park Golden Ears hojně navštěvují i rodiny s dětmi. Maminky se mohou projet po jezeře na lodičkách, děti využívají atrakce na plážích a tatínkové mají možnost pomalovat se válečnými barvami, ořezat si oštěp, luk a šípy a vydat se do divočiny po stopách filmového hrdiny. Tenhle státní park v Kanadě patří k několika málo místům na světě, kde to nebude zase až tak divné.

O Kanadě se dočtete také zde:

Proč měl Brad Pitt zakázaný vstup do Číny?

Rakouský horolezec se spolu s kolegou rozhodne nevrátit se do nacisty okupované vlasti a potuluje se po Tibetu a jeho hlavním městě Lhase. Při tom se seznámí s Dalajlámou a zasáhne do života tamních lidí. Románová fikce? Kdepak, kniha vychází z autobiografického vyprávění alpinisty Heinricha Harrera.

Na jeho motivy vznikl v roce 1997 úspěšný film Sedm let v Tibetu, v němž se po himálajských horách procházejí herci Brad Pitt a David Thewlis. Proti snímku se ostře ohradila čínská vláda, režisér Annaud ji totiž nevykreslil v růžových barvách. Na dlouhá léta měl proto, stejně jako Pitt a Thewlis, oficiálně zakázaný vstup do Číny. V roce 2012 ale dostal Annaud pozvánku na festival do Šanghaje a vše bylo zapomenuto.

Typické rituální zvony v Tibetu.

Typické rituální zvony v Tibetu

FOTO: ESO travel

Přes všechny politické obstrukce se ale natočení filmu vyplatilo. Snímek zaznamenal velký úspěch, proslavil polozapomenutého Harrera a ukázal spoustu půvabných zákoutí oblasti. Dnešní turisté to nemají tak složité jako hrdinové příběhu. Vždyť je dnes vlak doveze do Tibetu, a to až do výšky 5070 metrů nad mořem. Výše položené koleje nikde na světě nenajdete.

Aljašská Býčí hora? Jen fikce

Teď se přesuneme z asijských velehor opět do Severní Ameriky, ale nejdřív dovolte malou odbočku. Všimli jste si někdy v seriálu Myšlenky zločince půvabné agentky Jennifer „JJ“ Jereauové? Hraje ji A.J. Cooková, proslavená především filmovou komedií Šílenci na prknech. Děj se odehrává v okolí kopce Býčí hora. Ten si scénáristé vycucali z malíčku, ve skutečnosti se natáčelo poblíž již zmíněného Vancouveru a na Aljašce v národním parku Denali. Snímek strhl vlnu nadšení a v okolí vzniklo několik firem a organizací s termínem Býčí hora v názvu. Inu, film realitu nejen deformuje, ale někdy i vytváří.

V dějišti natáčení Šílenců na prknech (Out Cold) to vypadá i takhle.

V dějišti natáčení Šílenců na prknech (Out Cold) to vypadá i takhle.

FOTO: ESO travel

V oblasti filmové Býčí hory se můžete potkat i s tímto fešákem.

V oblasti filmové Býčí hory se můžete potkat i s tímto fešákem.

FOTO: ESO travel

Ale vraťme se k serióznějším záležitostem. Když se řekne zima, měli bychom si ze všech míst světa vybavit jako první severní nebo jižní pól. Přímo tam se kromě dokumentárních filmů dobrodružných expedic kvůli drsným podmínkám nic netočí, nicméně existuje řada filmů, jež se v o trochu menší zimě alespoň snaží polární podmínky napodobit.

Je zajímavé, že zatímco depresivní filmy a horory se často odehrávají na jižním pólu (stará i nová verze snímku Věc, Virus, Akta X…), na sever do Arktidy tvůrci umisťují spíše optimisticky laděné filmy o Santa Clausovi nebo o jeho sobu Rudolfovi.

Zatímco v mnoha exotických plážových lokalitách probíhá kvůli velkým vedrům či období dešťů čas mimosezónních slev, pro ledová království nastávají turistické žně. Právě v létě bývá nejlépe třeba na Aljašce nebo v Tibetu. Nemáte chuť tam vyrazit? Třeba potkáte Stevena Spielberga, jak pracuje na dalším kasovním trháku.

Inzertní sdělení: Vydejte se za exotikou!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky pobytových a poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Stopujte Ramba!

Plavby po jezerech, výlety ke štítům Skalistých hor nebo cesta lokacemi natáčení filmového trháku Rambo. To vše a mnoho dalšího nabízí tento zájezd.

Svezte se luxusním hotelem!

Čtyřhvězdičkový romantický hotel na vlnách odváže kotevní lana a proveze vás podél břehů s medvědy lovícími ryby a míst spojených se zlatou horečkou.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Tibet vs. Čína

Dvě rozdílné kultury, dva různé světy žijící v nucené pospolitosti. Neskutečné kontrasty ve způsobu života snad ani nelze popsat, to se musí prožít!

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejluxusnějších místech v Evropě, potápějícím se ráji a dalších ideálních místech pro šnorchlování nebo o tom, jaké to je objet zeměkouli na kole a dalších možnostech, jak vykonat cestu kolem světa. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán