Nejsevernější z ostrovů nejzápadnějšího státu Spojených států. Máte v tom teď trochu guláš? Pak vězte, že v tomto článku míříme na Havaj, konkrétně na ostrov Kauai, který čtenáři časopisu Travel & Leisure Magazine zařadili mezi nejkrásnější ostrovy světa. Bok po boku třeba se slavným Bora Bora.

Některé méně uznávané magazíny řadí Kauai dokonce k úplně nejhezčím místům celé planety, a to i přesto, že tu mají na první pohled potrhlé vyhlášky, jako třeba tu, jež zakazuje stavět domy vyšší než palmy. Pojďme si nastínit, proč je jeden z pěti okresů Havaje pro návštěvníky tak lákavý.

Místo, kde prší skoro pořád

Začneme jedním rekordním zápisem, který ostrovu Kauai náleží díky specifickým přírodním podmínkám. Na horu Waialeale totiž padají srážky průměrně 348 dnů v roce, což ji katapultuje na nejdeštivější místo na světě. Za jediný rok tu naprší tolik, co v Praze za více než čtvrtstoletí. Jedná se ovšem jen o úzký pás ve vyšších polohách, zbytek ostrova srážky sužují podstatně méně.

I tady by se vám mohlo líbit: Výhledy, ze kterých se tají dech: Podívejte se na skleněný chodník nebo k Božímu oknu

Mraky nad Mount Waialeale se téměř nikdy nerozplynou. Tady nikdo nemůže trpět žízní.

Mraky nad Mount Waialeale se téměř nikdy nerozplynou. Tady nikdo nemůže trpět žízní.

FOTO: Chuck55 (Flickr)

Příkladem lokality, kde není tak deštivo, je třeba Anahola v severovýchodním cípu ostrova. Dobré přírodní podmínky, blízkost letiště a fakt, že tu kdysi řezali vlny první surfaři na dřevěných prknech, z ní dělají ráj vodních sportů. Na muzejních kouscích se tu ale dnes už nejezdí, na současných prknech si tu mohou zkusit vyhlášené vlny i méně zdatní sportovci.

Kdo by přece jen chtěl zkusit něco méně náročného, tomu se nabízí další zde oblíbená kratochvíle, potápění mezi rybami a potopenými surfy. Utonulí surfaři na dně neleží, daří se je včas zachránit.

Tady pro změnu nezaprší a nezaprší: Costa del Sol: Tady o dovolené ošklivo nebude, slunce tu pálí 300 dní v roce

Obři versus trpaslíci

Prapůvod Havajců podle vědců leží na Tahiti. Legendy ale vyprávějí ještě o lidu Menehune, mužících velmi malého vzrůstu, kteří ostrovy obývali ještě dávno před připlutím osadníků z Tichomoří. Lidé Menehune, krom toho, že  v porovnání s urostlými Tahiťany vzhledem připomínali trpaslíky, vynikali úžasnou vynalézavostí. Jejich kultura prý dokázala v pralesech stvořit na svoji dobu nevídané technické vymoženosti, úžasné chrámy, pevné cesty a sádky na ryby, jimiž se, vedle banánů, ponejvíce živili.

Míst, kde lze na Havaji spatřit takovýto barevný vulkanický gejzír, je spousta. Nejvíce v národním parku Hawai'i Volcanoes.

Míst, kde lze na Havaji spatřit takovýto barevný vulkanický gejzír, je spousta. Nejvíce v národním parku Hawai’i Volcanoes.

FOTO: ESO travel

Jedno z nejkrásnějších míst světa

To, že má ostrov dost vláhy a příroda ho trpělivě formovala po šest miliónů let (jedná se o vůbec nejstarší z velkých havajských ostrovů), možná může za to, že se z něj stalo tolik opěvované místo. Na ostrově Kauai vznikly sopky dosahující výšek našich Krkonoš, které jsou díky dostatku vody poseté vegetací, přes kterou si ani neuvědomíte, jak vysoko se nacházíte.

O Havaji a jejích podmínkách pro aktivní dovolenou se zmiňuje i tento článek: Kam do světa za sportem? Na běžecký okruh na moři nebo do Velké modré díry 

Při cestách do exotických lokalit si turisté většinou vybírají, zda dají přednost pobytu u moře nebo nějaké akčnější zábavě, jako je například putování mezi přírodními či kulturními památkami. Na Kauai mohou spojit obé dohromady, ukázkový příklad představuje Na Pali. V téhle oblasti najdeme okouzlující vodopády, ale například i obrovité pobřežní útesy, vysoké mnohdy i osm set metrů (při plavbě po moři vypadají opravdu impozantně).

Pláž Na Pali prý představuje jednu z největších chloub Na Pali.

Pláž Na Pali prý představuje jednu z největších chloub Havaje.

FOTO: Jeff Kubina (Flickr)

Břehy Na Pali mají návštěvníci Havajských ostrovů velmi rádi. Jednak zde probíhají prohlídky mořských jeskyní a vedle toho také oblast nabízí plavbu k mořským jeskyním a členitým vodopádům v oblasti Na Pali, na které cestovatele často doprovázejí delfíni.

Tak trochu jiná Havaj: Čedžu: Jihokorejská Havaj, kterou střeží tajemní trpaslíci a lemují krásné pláže

Navštivte Grand Canyon Pacifiku

Konečně se dostáváme k největší dominantě ostrova, ke kaňonu Waimea. Jeho délka činí 16 kilometrů, co se týče hloubky, sahá do devíti set metrů. Díky těmto impozantním rozměrům se mu přezdívá Grand Canyon Pacifiku. Má totiž podobnou hloubku a také poskytuje unikátní výhled do širé krajiny, ovšem nutno podotknout, že je o nějakých 430 kilometrů kratší než jeho velký příbuzný z Arizony.

A co opravdový Fascinující Grand Canyon? Srazila se nad ním letadla a překonal ho provazochodec!

Předností a zajímavých míst Kauai si všimli také hollywoodští tvůrci, kteří sem od roku 1934 pravidelně jezdí natáčet, a tak tu vznikla pěkná řádka hitů. K těm nejslavnějším patří Jurský park (posléze i jeho třetí díl), ale dinosauři tu po lese neběhali, ti byli do filmu přidáni trikovými efekty.

Vedle Jurského parku vděčí ostrovu za osobité přírodní kulisy také kupříkladu Dobyvatelé ztracené archy z indianajonesovské ságy, Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna, kasovní trhák Avatar, ale třeba i klasická verze King Konga nebo seriál Gilliganův ostrov.

Žádná budova nesmí být větší než palma

Co ještě bychom mohli zmínit v souvislosti s ostrovem, na němž kdysi jako na prvním místě na celé Havaji přistál legendární kapitán James Cook? Třeba to, že podle platné vyhlášky nesmí žádná budova na Kauai převyšovat vzrostlou kokosovou palmu. Místní zákonodárci se tak chtějí vyhnout zohyzdění pláží, které má na svědomí výstavba obrovitánských hotelů na Oahu.

Dále bychom mohli uvést, že krása Kauai tkví možná i v tom, že součet rozloh chráněných oblastí a půdy určené k obdělávání tvoří 97 % ostrova, takže žádné velké ohyzdné městské zástavby tu nejsou (pro koho také, když zde žije jen 60 tisíc obyvatel a turisté často dojíždějí z ostatních částí Havaje). A také…, ale to zase někdy příště.

Kdybyste si přece jen chtěli o Havajských ostrovech ještě něco přečíst, můžete například zde:

Vysoké útesy, zalesněné hory a střídání pronikavého slunce a bělostných oblaků, to je typická Havaj.

Vysoké útesy, zalesněné hory a střídání pronikavého slunce a bělostných oblaků, to je typická Havaj.

FOTO: ESO travel

Inzertní sdělení: Vydejte se na Havaj!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku, vybírá z nabídky zájezdů do Spojených států:


FOTO: ESO travel


Cestujte největšími ostrovy Havaje

Příležitost pro cestovatele, kteří touží po odpočinku na tichomořských plážích a zároveň poznání exotické přírody havajských ostrovů Oahu, Kauai, Maui a Big Island.

Užijte si pohodu havajských pláží

Podívejte se do ráje pohádkových možností. Od východu do západu slunce zvou nekonečné pláže, příkré útesy a ukryté zátoky ke koupání, surfování a potápění.

FOTO: ESO travel

U moře celý den? Na havajské lodi!

Hlavní město Honolulu, čtyřtisícové sopky na Big Islandu a spousta dalších magnetů ostrovního státu trochu jinak – na palubě zámořské lodi křižující vody Havajských ostrovů.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o nejluxusnějších letištích světa, o bráně do pekla nebo o slavných městských parcích. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & Tomáš Cikán