Kdybyste vyřízli čtvereční míli Amazonského pralesa, našli byste na ní zhruba 125 druhů savců, 400 druhů ptáků, 100 druhů plazů, minimálně 60 obojživelníků a na 150 druhů motýlů… Další z výzkumů pak tvrdí, že v jednom metru krychlovém půdy člověk najde až 50 druhů mravenců…

Tento článek je druhým z miniseriálu o Amazonii. Podívejte se i na první díl: Jaké to je, bydlet u Amazonky? Manaus je pralesní metropole, která připomíná Paříž

Amazonie – DNA banka naší planety

Amazonský deštný prales, poslední veliký prostor pokrytý tropickými rostlinami a živočichy na planetě Zemi, je přírodní DNA bankou – bankou, která je v naprosté, ale zároveň velmi křehké rovnováze. Kterou nicméně od 70. let 20. století výrazně narušuje člověk.

V Amazonii v posledních letech kvete eko turistika, branou do pralesa pak obvykle bývá město Manaus.

V Amazonii v posledních letech kvete ekoturistika, branou do pralesa pak obvykle bývá město Manaus.

FOTO: ESO travel

Každý rok zmizí ze světa pralesní porost o rozloze zhruba třetiny České republiky. A s ním i nenávratně desítky druhů rostlin a živočichů. A také prostor pro život některých domorodých kmenů, mezi něž patří například kmen Awá-Guajá, dříve žijící na východním pobřeží Brazílie, dnes zatlačený do nitra zbývajícího pralesa na severovýchodě.

Velkým tahákem Jižní Ameriky je i Jezero Titicaca: To jsou plovoucí vesnice a v nich Urové, tajemný národ s černou krví 

Harpyje… nebo bájný Fénix?

V řecké mytologii byla harpyje napůl žena a napůl orel, v Amazonii se pak můžete setkat s harpyjí pralesní, největším dravcem na území Jižní Ameriky. Svoje jméno dostal tento pták podle toho, že linie jeho hlavy skutečně připomíná lidskou hlavu. Harpyje pralesní má extrémně dlouhé drápy, které používá k lovu. A pozor, právě podle tohoto opeřence navrhovali tvůrci filmů o Harrym Potterovi podobu bájného Fénixe.

Hladina Amazonky během roku kolísá o desítky metrů a hlouka řeky se v některých místech odhaduje i na sto metrů.

Hladina Amazonky během roku kolísá o desítky metrů a hloubka řeky se v některých místech odhaduje i na sto metrů.

FOTO: Neil Palmer, Wikipedia.org, licence CC BY-SA 2.0

Lidé kmene Awá žijí v pralese už tisíce let a jsou téměř nedotčeni vymoženostmi moderní civilizace. Teď jich zbývá zhruba tři sta, z toho posledních šedesát stále žije tím nejtradičnějším způsobem – tedy jen z toho, co jim dá prales. Tito lovci a sběrači dodržují i pro nás mnohdy zvláštní potravinová tabu, některé druhy živočichů loví jen v určitou část roku, jiné neloví vůbec, třeba netopýry nebo kolibříky. A tím vlastně maximálně přispívají k zachování pralesní rovnováhy.

Ženy, které kojí opice

Mimochodem, ženy z tohoto kmene zachovávají pralesní rovnováhu pro nás značně nestandardním a kontroverzním způsobem. Pokud totiž najdou v pralese opuštěné opičí mládě, odchovají ho jako vlastní dítě – tedy i včetně kojení.

Růžoví delfíni se ve skutečnosti jmenují delfínovec amazonský a ne vždy mají růžovou barvu.

Růžoví delfíni se ve skutečnosti jmenují delfínovec amazonský a ne vždy mají růžovou barvu.

FOTO: Oceancetaceen, Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 2.0

Nicméně i severovýchodní část Amazonie dnes čelí ohromnému odlesňování – vzniknout tady na některých místech mají nekonečné pastviny pro dobytek, jinde se počítá s těžbou železné rudy nebo ropy. A situace je tak vážná, že na poplach bijí nejen ekologické organizace, ale dokonce už i světové celebrity. Jednou z nich je i herec Colin Firth, který veřejně podporuje právě zachování území kmene Awá.

Amazonka – matka řek

Amazonka je nejvodnatější řeka světa – její běžný průtok se rovná součtu průtoků dalších sedmi největších řek planety. Její běžná šířka se pohybuje od dvou do deseti kilometrů, v období dešťů se potom rozšiřuje klidně i na padesát kilometrů, v samotném ústí je to 250 kilometrů. A hloubka? Hladina během roku kolísá o desítky metrů, nicméně můžeme říci, že běžným stavem je v některých částech výška hladiny okolo pětadvaceti metrů a najdete tady i místa, kde se hloubka odhaduje ke stovce metrů.

Pralesní temno a šero, které dodnes není probádané, vzbuzuje i lidskou touhu po tajemnu. Už portugalští kolonizátoři věřili tomu, že neprostupný baldachýn pralesa ukrývá Eldorádo, město vyrobené ze zlata, které chrání bájný kmen Amazonek.

Bojíte se anakondy a piraní? Jsou i nebezpečnější zvířata! Za nejnebezpečnějšími zvířaty planety: Kde číhají mořské vosy a černá mamba? 

Čelisti tohoto živočicha jsou silné, nicméně čelisti dravých piraň jsou ještě silnější. Dokonce silnější než ty Tyranosaura Rexe.

Čelisti tohoto živočicha jsou silné, nicméně čelisti dravých piraň jsou ještě silnější. Dokonce silnější než ty Tyranosaura rexe.

FOTO: ESO travel

Růžový delfín se mění v krásného mladíka

A legendy jsou spojené i s růžovými delfíny, které žijí v mohutném toku Amazonky a v jejích přítocích. Tato stvoření skutečně existují, jejich přesné jméno je delfínovec amazonský a v kalných vodách řek Amazonie se jich prohání asi 30 tisíc. Každý rok jich ale několik tisíc uloví rybáři – i přesto, že podle pověstí zabití růžového delfína přináší smůlu. V Bolívii proto byli prohlášeni za národní poklad a jsou přísně chránění.

V Amazonii je největší biodiverzita na planetě. Prales funguje jako DNA banka.

V Amazonii je největší biodiverzita na planetě. Prales funguje jako DNA banka.

FOTO: ESO travel

Domorodé kmeny pak věří, že se právě růžoví delfíni – kteří jsou velmi často kvůli kalné a špinavé vodě spíše šedočerní – se západem slunce proměňují v mladé a krásné mladíky, kteří svádí panny. A kteří s ranními paprsky opět mizí v kalných vodách. Nu, pravda bude asi někde úplně jinde, ale i tahle legenda dokresluje magickou atmosféru území, kde má příroda nad člověkem navrch…

… ač se ji snaží v posledních 40 letech zkrotit a přizpůsobit obrazu svému.

Inzertní sdělení: Vydejte se na některý z unikátních poznávacích zájezdů!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří, Asii a Afriku, vybírá z nabídky exkluzivních poznávacích zájezdů:

Velký okruh Brazílií

Vezmeme vás do nitra pralesa i do údajně nejkrásnějšího města planety – Ria de Janiera. Podíváte se i k hřmícím vodopádům Iguacu a navštívíte soutok Amazonky s Rio Negro u Manaus. Vydejte se do Brazílie!

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Poznejte (divoký) americký západ!

Užijte si dva týdny nefalšovaného amerického snu. Vydejte se s ESO travel na americký západ! Podíváte se do Grand CanyonuLas Vegas, navštívíte Los Angeles i San Francisko. V nabídce i prázdninové termíny!

Velký okruh Pobaltím!

Užijte si všechny krásy Pobaltí! Navštivte s námi země bývalých německých rytířů s nádhernou severskou přírodou a řadou památek. Jako bonus navštívíme lodí finské Helsinky.

FOTO: ESO travel

Čtěte dále: 

Přečtěte si také o „českém” Chicagu, o nejkrásnějších vyhlídkách planety nebo o tipech na květnovou dovolenou. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky Exotika

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán