Máte také někdy pocit, že nejste úplně normální? Potom navštivte některé z Ripleyho muzeí všeho možného i nemožného a pochyby vás rázem opustí. Všechny pobočky mají unikátní sbírku kuriozit, například australská pobočka vítá u vchodu prapodivnou skupinou lidí, mezi něž patří třínohý hráč na bendžo nebo malinkatý egyptský trumpetista hrající v ptačí kleci. Jde o podobizny reálně existujících lidí. Vše zde, jakkoliv to vypadá divně, vychází z podoby a osudů opravdových osob a věcí.

Těchto podivných budov najdeme v současné době na světě celkem třicet čtyři, a to v deseti zemích světa. Začalo to ale v Americe a právě tam se tedy podíváme nejdříve.

Nevidíte hlavu tohoto kuřete? Ono ji vůbec nemá. Asi proto se dostalo do muzea podivností.

Nevidíte hlavu tohoto kuřete? Ono ji vůbec nemá. Asi proto se dostalo do muzea podivností.

FOTO: LeggedOnUser (Flickr)

Kino s filmy ve 12D

3D kina prožívají velký boom. U Ripleyho ale zašli ještě dál a svůj počin nazývají jako pohyblivé kino nebo také 12D. O co vlastně jde? Posadíte se do sedadla, které je uzpůsobeno pro pohyb do osmi směrů, dostanete 3D brýle a upřete obrýlený zrak na obří plátno před sebou, pak se začnou dít věci na plátně, ale také okolo vás. V podstatě se jedná o něco podobného, co u nás známe jako 4D, jen s o něco málo více možnostmi.

Další článek o netradičních muzeích najdete zde:

V New Yorku žije osm miliónů lidí a dvouhlavé tele

Vlajkovou lodí Ripleyho muzeí je newyorské stanoviště čtyři ulice od Times Square a jen pár metrů od vstupu do stejnojmenné stanice metra. V okolí stojí luxusní pětihvězdičkové hotely s výhledem na panorama Manhattanu, ovšem uvnitř budovy je něco docela jiného – přehlídka bizarností všeho druhu.

Patří mezi ně třeba největší přehlídka scvrklých lidských hlav na světě. Návštěvník se tu může také dozvědět, jak amazonští lovci lebek své výtvory vyrábějí. Turisté mají též možnost stát se oběťmi procesu řezání hlavy pro preparaci lebky. Tedy jen částečně, a to prostrčením hlavy pod poklop, kam se obvykle v muzeu dávají malé hlavy mrtvých. Následuje fotka a pak se lidé vracejí k životu s viditelným tělem.

Pět velkých čtvrtí, osm milionů lidí, deset metrů nad mořem, to je New York.

Pět velkých čtvrtí, osm miliónů lidí, deset metrů nad mořem, to je New York.

FOTO: ESO travel

Pak mohou navštívit zvířecí expozice, v nichž nejvíce blesků fotoaparátů přitahuje dvouhlavé tele a také bílá žirafa. Ani tady nejde o žádný podvrh, jedná se o kdysi skutečně žijící žirafu s nedostatkem pigmentu.

USA a Mexiko: Smrtící moskyti a matoucí tunel

Vedle newyorského muzea má Ripley své atrakce také například v sousedství pláží floridského Panama City, u fascinující promenády kolem řeky San Antonio ve stejnojmenném texaském městě nebo v kalifornském Hollywoodu. Tamější muzeum ukrývá třeba sbírku největších zabijáků z živočišné říše. Věděli jste, že nejvíce usmrcených lidí nemá na svědomí žralok ani štír, ale neškodně vypadající moskyt?

Své expozice zvláštností má i Mexiko, a to přesně tři. To v hlavním městě Mexico City se hodně zaměřuje na optické klamy. Najdete tu například tunel, kde máte pocit, že stoupáte nebo jdete doleva, ačkoliv ve skutečnosti jde cesta stále rovně. Tyhle světelné tunely a bludiště patří k tomu nejzábavnějšímu, co podle návštěvníků řetězec podivných výstavních ploch nabízí. V Mexiku musí poskytnout lidem velkou zábavu, neboť má silnou konkurenci v podobě nádherných pláží v Acapulcu nebo v Cancúnu. Mimochodem, Acapulco se rozkládá na ploše velké asi jako součet rozloh všech čtrnácti krajských měst České republiky.

Mexiko má spoustu lákadel, třeba pláže a památky města Tulum.

FOTO: Bjørn Christian Tørrissen (Wikimedia Commons)

Kanada: Nejen překrásné vyhlídky

Pro obyvatele Spojených států je Kanada podivná sama o sobě a často si ji dobírají. A to ani mnozí netuší, že na kanadské straně hranic u Niagarských vodopádů mají světově nejrespektovanější Ripley’s Believe It or Not Museum. Vedle nejvzácnějšího vejce světa a velké sbírky vycpaných dvouhlavých zvířat se mezi exponáty nachází spousta dalších divností, čemuž napovídá už sama budova, která má podobu ležícího mrakodrapu, na jehož střeše řádí King Kong, asi jediná vymyšlená věc, s níž se lze u Ripleyho setkat.

Kanadská expozice existuje od roku 1963 a má poměrně velký úspěch. Ti, kdo se nabaží okolních kýčovitě krásných vyhlídek, se často uchýlí do tohoto panoptika. Je zde také o něco méně turistů než u Niagarských vodopádů, které jsou na americké straně nejnavštěvovanější přírodní památkou Spojených států.

Ve Velké Británii mají velmi decentní vstup do Ripleyho muzea, většinou je ale budova divná už zvenku.

Ve Velké Británii mají velmi decentní vstup do Ripleyho muzea, většinou je ale budova divná už zvenku.

FOTO: Elliott Brown (Flickr)

Pattaya: Bludiště, obludy, ale žádné bludy

Výstavy podivností jsou zajmavé především pro turisty, a tak není divu, že se ze Severní Ameriky Ripleyho muzea začala šířit právě do nejnavštěvovanějších destinací, k nimž patří například Pattaya, plážové letovisko, které vzniklo jako rekreační středisko pro americké vojáky.

Všechno v Thajsku není divné, nebojte se. Třeba krajina ostrova Phi Phi je zcela normální.

Všechno v Thajsku není divné, nebojte se. Třeba krajina ostrova Phi Phi je zcela normální.

FOTO: ESO travel

Mezi tamními exponáty a místnostmi zaujímají pozice nejoblíbenějších atrakcí, třeba takzvané nekonečné bludiště, podobizna skutečného čtyřokého muže, maketa Titanicu sestavená z jednoho miliónu zápalek, masky z lidské kůže nebo soubor mučicích nástrojů. Tyhle drsné věcičky jako by nepatřily do města, kam všichni jezdí odpočívat, bavit se a cachtat se na oblíbených plážích, přesto se jich turisté nemohou nabažit.

Přečtěte si o Thajsku více:

Muzea mají v posledních letech kvůli krizi o něco složitější pozici, a tak Ripleyho řetězec dnes funguje jen v deseti zemích. Vedle USA, Kanady, Mexika a Thajska ještě v Indii, Jižní Koreji, Austrálii, Malajsii, Anglii a Dánsku. Ke společnosti patří ještě tři velká akvária plná podivností. Koho to nebaví v klasických galeriích a muzeích, ten si v takovém „věřte, nebo ne“ výstavním prostoru může přijít na své.

Inzertní sdělení: Vydejte se na netradiční cesty za poznáním!

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá, z nabídky pobytových a poznávacích zájezdů:

FOTO: ESO travel

Osm miliónů důvodů, proč do New Yorku

Levná elektronika, muzeum emigrace na Ellis Islandu, Wall Street…Amerika a její perla osmimiliónový New York toho mohou tolik nabídnout. Vydejte se tam!

Thajsko last minute

Sezóna v Thajsku končí. Vydejte se tam na poslední chvíli a užijte si paláce v Bangkoku, krokodýlí farmu v Pattaye nebo ostrov Ko Samui.

FOTO: ESO travel

FOTO: ESO travel

Po stopách muže z Acapulca

Vydejte se na pláže a do lokalit, v nichž se odehrávaly scény z filmu se Jean-Paulem Belmondem a cestou z letiště můžete navštívit Ripleyho muzeum.

Čtěte dále:

Přečtěte si také o místě, kde hrají pólo s mrtvým kozlem, dále o tom, které zájezdy jsou momentálně v kurzukde měli na Srí Lance palác neřesti. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky.

>> zpět na hlavní stránku rubriky Exotika

Autor: Jan Švestka & ESO travel